Jak udržet dobrou úrodnost půdy, čím ji hnojit

6. 1. 2020

Půda má mít dobrou strukturu, dlouhodobý a živný humus, vyváženou zásobu živin, kyprou ornici. Potřebuje být dobře provzdušněná, udržet vláhu a výživu pro kořeny.

Cíleně ovlivňovat růst a vývoj rostlin lze nejlépe minerálním hnojením. To by však mělo být pouze doplňkem základního organického hnojení. V půdách bohatých na humus je potřeba jen minimum minerálního hnojení. K tomu nám poskytne nejpřesnější informaci rozbor půdy, který je vhodné opakovat po 4–5 letech.

Jedním z velmi dobrých a levných způsobů jak dosáhnout půdy s dobrou strukturou, dostatečným množstvím humusu a přijatelných živin je zelené hnojení. Zelené hnojení není v podstatě formou hnojiva (kromě bobovitých rostlin, které poutají dusík), nýbrž možností, jak zlepšovat půdu. K zelenému hnojení lze používat různé rostliny, které mají rozdílný vliv na půdu, neboť hluboko koření, aksamitník a měsíček mohou potlačovat háďátka. Bobovité rostliny (hrách, fazol, vikev, jetel vlčí bob) jsou důležitými dodavateli dusíku pro zahrádku.

Žížaly tvoří zdravou půdu

Žížaly zastoupí zahrádkáře, provzdušňují půdu, rozkládají organickou hmotu, zeminu tak obohacují o živiny pro rostliny; foto Pixabay

Další zajímavý a velice efektivní způsob jak zlepšit úrodnost půdy je vermikompostování. Pojem vermikompostování je odvozen od latinského slova vermis což znamená červ. V procesu se využívá vzájemného působení žížal a mikroorganismů. Žížaly zabezpečují fragmentaci a provzdušňování zpracovaného materiálu. Tím poskytují vhodné podmínky pro rozvoj mikroorganismů, které intenzivně pokračují v přeměně organické hmoty a uvolňování živin. Díky činnosti žížal odpadá pro zahrádkáře fyzicky náročné překopávání kompostového bioodpadu.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

7. 9. 2024

Jak poznat, že nastal čas na sklizeň jablek a hrušek

Správná sklizňová zralost nastává zpravidla při snadné odlučitelnosti stopky od větévky. Jsou však odrůdy u kterých to neplatí, potom se hodnotí ostatní znaky: barva jadérek, vybarvení slupky a i větší propad plodů za bezvětří.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x