Venkovní výsevy a výsadba zeleniny v květnu

3. 5. 2019

Vysazujeme hlávkový salát, štěrbák, kedlubny, růžičkovou kapustu, pór pro letní a podzimní sklizeň.  Na výsevném záhonu si vypěstujeme sadbu póru pro přezimování.

Pro vypěstování sadby vyséváme dále brokolici, kapustu máslovou a kadeřavou, pozdní kedlubny.

Pokračujeme v neukončených venkovních výsevech zelenin. Vysetí druhů citlivých na mráz plánujeme tak, aby vzešly po ledových mužích.

Volné záhony připravujeme obdobným způsobem jako u jarních výsevů: Půdy chudé na humus obohatíme přídavkem humusovitého hnojiva, substrátu, dobrého kompostu.

K výsevu se v květnu dále hodí letní ředkvička a ředkev, fazole keříčkové i pnoucí, hrášek, letní špenát, celer listový, kukuřice cukrová, mangold řapíkatý a čekanku salátovou určenou pro zimní rychlení puků.

  • Zeleninu vysazujeme v takovém množství, aby nám nikdy nezavadla.
  • Po výsadbě se při mírné závlaze vytvoří dostatek kořenů, po ujmutí je nutné poskytnout dostatek vody pro dobrý růst a vývoj.
  • Ujmutí podpoříme překrytím záhonu perforovanou fólií.

Cibuli i pór ohrožují květilky

Larva květilky cibulové (Delia antiqua)

Larva květilky cibulové na póru; foto Shutterstock

Sázení sazečky cibule kuchyňské před polovinou května může pokazit nálet květilky cibulové, jejíž larvy působí na cibuli velké škody.
Květilka škodí i na vysázeném pórku a napadá i některé okrasné cibuloviny, nejčastěji tulipány a narcisy. I při výsadbě v druhé polovině května lze rostlinu chránit netkanou textilii či ochrannou sítí před náletem škůdce.

Postřiky proti květilce provádíme při výšce rostlin asi 10 cm, podruhé po 8–10 dnech.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 4. 2024

Zelenina, bylinky a koření v dubnových výsevech a výsadbách

Do volné půdy vyséváme kořenovou, listovou i košťálovou zeleninu, kterou jsme ven v této sezoně zatím neseli. Vedle toho opakovaně vyséváme zahradní řeřichu, špenát, ředkvičky, saláty a další.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x