K čemu slouží rozbor půdy, kde ho objedná zahrádkář

25. 12. 2020

Pro pečlivé zahrádkáře se laboratorní rozbor půdy stává východiskem ke správnému hnojení. Nabízíme několik tipů na firmy a organizace, kde půdní rozbory provádějí.

Připomeňme, že rozbor půdy je zdrojem důležitých informací o živinách v půdě. Na jeho základě může akreditovaná laboratoř doporučit druh a množství živin, které potřebují pěstované plodiny, a také to, jakým způsobem lze prvky dodat do půdy. Laboratoře umějí stanovit množství fosforu, draslíku, vápníku či hořčíku, které bude vhodné doplnit, i posoudit vrstvu humusu. Samozřejmostí je stanovení pH půdy.

Ceny základního rozboru se pohybují kolem 600 až 900 Kč. Dalšími rozbory lze zjišťovat například přítomnost těžkých kovů apod. Laboratoř poskytne návod, jak odebrat vzorky, obvykle nabízí i více způsobů jejich doručení.

Odběr půdy pro laboratorní rozbor

Půdu pro laboratorní rozbor odebereme z více míst v zahradě a promísíme. Takto získáme průměrný vzorek, který v požadovaném množství (například 1 kg) doneseme nebo zašleme k analýze. Foto Shutterstock

  • Třeba A. G. Service, s. r. o., uvádí tento postup: Odebrat půdu rýčem z několika míst, které chceme rozborovat (asi 6 vpichů) a profilu 30 cm (na rýč). Z promíchaného (průměrného) vzorku se odebere asi 0,5 kg na rozbor do igelitového sáčku a pevně zabalí, aby nedošlo k poškození při přepravě. Odebraný vzorek lze dodat osobně, poštou, či objednaným kurýrem.

Požadavky akreditovaných laboratoří na způsob odběru půdy a její množství se mohou lišit. Rozbory půdy pro zahrádkáře provádějí například:

  • Agro CS, a. s., Říkov, Česká Skalice
  • Agro-la, spol. s r. o., Jindřichův Hradec
  • Eko-lab Žamberk, spol. s r. o.
  • Litolab, spol. s r. o., Chudobín
  • Unikom, a. s., Kutná Hora, Uhlířské Janovice
  • Zemědělská oblastní laboratoř Malý a spol., Žatec, Postoloprty

Orientační hodnotu pH půdy lze stanovit indikátorovými papírky prodávanými v laboratorních potřebách nebo v drogeriích.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 9. 2023

Podzimní dřeviny, které upoutají okrasným plodenstvím

Mnohé z těchto dřevin jsou nejen výraznou okrasou zahrady v tomto období, ale jejich plody přetrvávají na dřevinách dlouho do podzimního i zimního mrazivého období. Bohatě v tomto období plodí okrasné jabloně, mahonie, pámelník okrouhlolistý …

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x