
Rozmanité tykve: Druhy a odrůdy, které možná sklízíte i vy
30. 9. 2022Rozmanité tykve patří ke starým kulturním plodinám. V teplých oblastech Ameriky je pěstovali indiáni ještě před naším letopočtem.
Tvar, barva a členitá slupka okrasné tykve vybízí k tvoření. V brzkém večerním šeru podzimu dobře uplatníte i hru světel a tajuplných stínů.
Tykve můžete vydlabat a umístit do nich čajovou svíčku libovolné velikosti. V podvečerním šeru se rozzáří. Když světlo usměrníte otvory vyřezanými do slupky, tmu oživí tajuplné mihotavé stíny.
Aby dekorace zdobila prostor i během dne, stačí přidat trochu barevného kvítí, listy, bobulky…
Vyberte takový tvar tykve, která má rovný základ a na stole bude dobře stát. Nožem vykrojte část, kterou potřebujete odstranit, abyste mohli snadno vložit svíčku. Lžičkou vydlabejte semínka až na dužninu.
Pod svíčku můžete použít malý skleněný stojánek. Místo pro něj vyberte tak, aby dýně stále měla dobrou stabilitu. Nakonec svícen z dýně ozdobte mašlí z lýka.
Ostrým nožem, nebo pilkou vyřežte tvary, kterými bude pronikat světlo svíčky.
Odkrojte nejširší konec dýně tak, aby lampička rovně stála na talířku se svíčkou a nekývala se. Nakonec vydlabejte obsah dýně se semínky. Vznikne tak stínítko, kterým přiklopíte svíčku na talířku.
Dýni můžete ozdobit listy a drobnými květy a plody. Plod překrojte a vydlabejte semínka až na tvrdou dužninu. Do spodní půlky vložte igelitový sáček s namočenou vatou a obal igelitu u okraje propíchejte nůžkami. Do otvorů vložte zkrácené stonky květin, větvičky, lístky, kapradiny apod. Nakonec přiklopte horní částí duté dýně.
Větvičkami, květy a bobulkami lze dýni zdobit i jinak: vkládáním do vydlabaných dírek. Špičkou škrabky vykrojte malé, ale hluboké dírky pro zasunutí dekorace. Pak svažte vždy několik lístečků, květin, či bobulek dohromady, konce stopek oviňte mokrou vatou a zavažte je do igelitu. Přečnívající cípy vzniklého balíčku odstřihněte.
Balíčky s květinami, se snítkami bobulek a svazky lístků zasuňte do vydlabaných dírek. Obaly na stoncích dodávají rostlinám vláhu a zároveň utěsňují otvory, takže rostliny vydrží svěží po několik dní.
Tvořila a fotografovala autorka
Doba zakořeňování přezimovaných hlíz begonií je přibližně 3 až 4 týdny. Výhodné je předklíčení na sucho při teplkotě 15-20 °C a ve tmě. Zhruba po týdnu se objeví na plošší straně malé puky. Hlízky opatrně očistíme od starých zbytků kořenů a vysadíme.
Ráda čtu vaše nápady a komentáře. Děkuji