Dekorativní svícen z dýně a jiné nápady pro okrasné tykve

9. 10. 2022

Tvar, barva a členitá slupka okrasné tykve vybízí k tvoření. V brzkém večerním šeru podzimu dobře uplatníte i hru světel a tajuplných stínů.

Tykve můžete vydlabat a umístit do nich čajovou svíčku libovolné velikosti. V podvečerním šeru se rozzáří. Když světlo usměrníte otvory vyřezanými do slupky, tmu oživí tajuplné mihotavé stíny.

Aby dekorace zdobila prostor i během dne, stačí přidat trochu barevného kvítí, listy, bobulky

Okrasné tykve v dekoracích

Svíčky, květy, listy, větévky a tykve, výborný materiál pro fantazii

Jak okrasné tykve proměnit ve svíny

Vyberte takový tvar tykve, která má rovný základ a na stole bude dobře stát. Nožem vykrojte část, kterou potřebujete odstranit, abyste mohli snadno vložit svíčku. Lžičkou vydlabejte semínka až na dužninu.

Pod svíčku můžete použít malý skleněný stojánek. Místo pro něj vyberte tak, aby dýně stále měla dobrou stabilitu. Nakonec svícen z dýně ozdobte mašlí z lýka.

Jak zhotovit stínítko na lampičku

Ostrým nožem, nebo pilkou vyřežte tvary, kterými bude pronikat světlo svíčky.

Odkrojte nejširší konec dýně tak, aby lampička rovně stála na talířku se svíčkou a nekývala se. Nakonec vydlabejte obsah dýně se semínky. Vznikne tak stínítko, kterým přiklopíte svíčku na talířku.

Květy pro okrasné tykve

Dýni můžete ozdobit listy a drobnými květy a plody. Plod překrojte a vydlabejte semínka až na tvrdou dužninu. Do spodní půlky vložte igelitový sáček s namočenou vatou a obal igelitu u okraje propíchejte nůžkami. Do otvorů vložte zkrácené stonky květin, větvičky, lístky, kapradiny apod. Nakonec přiklopte horní částí duté dýně.

Okrasné tykve skýtají místo pro vláhu květů

Do tykve umístíme květy i vláhu

Dekorace s vláhou v balíčcích

Větvičkami, květy a bobulkami lze dýni zdobit i jinak: vkládáním do vydlabaných dírek. Špičkou škrabky vykrojte malé, ale hluboké dírky pro zasunutí dekorace. Pak svažte vždy několik lístečků, květin, či bobulek dohromady, konce stopek oviňte mokrou vatou a zavažte je do igelitu. Přečnívající cípy vzniklého balíčku odstřihněte.

Balíčky s květinami, se snítkami bobulek a svazky lístků zasuňte do vydlabaných dírek. Obaly na stoncích dodávají rostlinám vláhu a zároveň utěsňují otvory, takže rostliny vydrží svěží po několik dní.

Tvořila a fotografovala autorka

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Ráda čtu vaše nápady a komentáře. Děkuji

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

13. 4. 2024

Duben je příznivým měsícem pro výsadbu trvalek

Po 5–10 letech podle druhu ustávají trvalky ve vývoji a růstu. Proto je dobré jejich zmlazení a případné rozmnožení. Dělení provádíme v době, kterou určí termín kvetení toho či onoho druhu: před rašením, po odkvětu nebo časně na podzim. Rozmnožit je můžeme i odkopky.

zobrazit další rady a tipy
1
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x