Letní voničky z bylinek a fantazie: voňavá dekorace i dárek
13. 6. 2020Léčivé rostliny a kořeninové bylinky zpříjemní a provoní letní dny. Stávají se stále modernějšími a nepostradatelnými v kuchyni. Vyniknou také v aranžmá vonných květin.
Barevné listí, šišky, bukvice, žaludy, bobule jeřabin, hlohu, dřínu, rakytníku, dřišťálu, ptačího zobu, kaliny, malvičky šípků, kaštany, kdoule nebo mišpule…
Odnesme si kousek této podzimní poezie domů a použijme ji při výrobě věnečku pro balkon, verandu či dveře, aranžovat můžeme i truhlík za okno. Inspirace je dost i na dušičkovou dekoraci.
Jednoduchý mechový věneček zhotovíme snadno a výsledek okouzlí.
K práci si připravíme
Polystyrénový korpus můžeme ovázat řídkou gázou. Gázu ovineme kolem korpusu, ve větších rozestupech – nepřekládáme ji přes sebe a postříkáme ji vodou. Z drsného povrchu mech nesklouzne.
Potom si připravíme ozdobné zápichy. Bobulky dřišťálu, hlohu, nebo šípky dáváme do malých svazků, které ovineme pevně drátkem a necháme jeden nebo dva volné konce pro zapíchnutí do korpusu.
Kalinu, dřín, jeřabiny a jiné bobuloviny nebo proutek ptačince můžeme též navazovat na drát tenčím drátkem. Jako zápich použijeme kus tvrdého květinového drátku, k němuž pevně přivážeme tenkým měkkým drátkem stopky bobulek.
K ozdobení věnečku můžeme použít i malé borové šištičky. Spodek šišky ovineme květinovým drátkem, který přitom zasuneme mezi rozevřené šupiny. Drát pevně přitáhneme a oba konce do sebe zatočíme. Necháme pak jeden nebo dva konce pro zapíchnutí do korpusu.
Zápichy z kaštanů a žaludů připravíme tavnou pistolí. Použijeme k tomu vnější slupku žaludu. Slupkou protáhneme květinový drát ohnutý do podkovy a do kalíšku pak vlepíme tavnou pistolí kaštan. Stejně přilepíme i žalud, pouze při propichování tvrdého kalíšku si pomůžeme šídlem.
Žlutá kdoule, nebo mišpule je také hezkou ozdobou. Tvrdou kdouli nejdřív v místě jádřince propíchneme šídlem a otvorem provlékneme kousek drátku. Horní konec drátku ohneme do háčku, aby plod ze zápichu nesklouzl.
Na připravený korpus potom klademe jednotlivé kopečky mechu a připevňujeme je zápichy. Střídáme přitom různé barvy, jako oranžové dřišťály se žlutou kdoulí, zářivě červené jeřabiny s rudými šípky, bílé i černé bobulky keřů. Zápichy věneček nejen ozdobí, ale pevně drží i mech.
Pestré barvy plodů okrasných keřů a stromů prostřídáme lesklými hnědými kaštany a žaludy, malými šištičkami borovic. Mechem pokryjeme celou horní část i s boky korpusu a po dokončení věnec postavíme do stejně velké misky, abychom jej mohli zalévat.
Připravila a fotografovala autorka
Správná sklizňová zralost nastává zpravidla při snadné odlučitelnosti stopky od větévky. Jsou však odrůdy u kterých to neplatí, potom se hodnotí ostatní znaky: barva jadérek, vybarvení slupky a i větší propad plodů za bezvětří.