Návod na aranžmá: podzimní věnec z podzimní procházky

5. 10. 2019

Barevné listí, šišky, bukvice, žaludy, bobule jeřabin, hlohu, dřínu, rakytníku, dřišťálu, ptačího zobu, kaliny, malvičky šípků, kaštany, kdoule nebo mišpule…

Odnesme si kousek této podzimní poezie domů a použijme ji při výrobě věnečku pro balkon, verandu či dveře, aranžovat můžeme i truhlík za okno. Inspirace je dost i na dušičkovou dekoraci.

Věnec z podzimního materiálu

Podzimní věneček, jak se dalo čekat, hýří barvami

Jednoduchý mechový věneček zhotovíme snadno a výsledek okouzlí.

Vazba krok za krokem

Materiál na podzimní věneček

Přírodniny z malířovy palety

K práci si připravíme

  • polystyrénový nebo slaměný korpus
  • kousek gázy
  • nůžky
  • tavnou pistoli
  • drátky
  • zmíněné přírodniny

Polystyrénový korpus můžeme ovázat řídkou gázou. Gázu ovineme kolem korpusu, ve větších rozestupech – nepřekládáme ji přes sebe a postříkáme ji vodou. Z drsného povrchu mech nesklouzne.

Potom si připravíme ozdobné zápichy. Bobulky dřišťálu, hlohu, nebo šípky dáváme do malých svazků, které ovineme pevně drátkem a necháme jeden nebo dva volné konce pro zapíchnutí do korpusu.

 

Kalinu, dřín, jeřabiny a jiné bobuloviny nebo proutek ptačince můžeme též navazovat na drát tenčím drátkem. Jako zápich použijeme kus tvrdého květinového drátku, k němuž pevně přivážeme tenkým měkkým drátkem stopky bobulek.

K ozdobení věnečku můžeme použít i malé borové šištičky. Spodek šišky ovineme květinovým drátkem, který přitom zasuneme mezi rozevřené šupiny. Drát pevně přitáhneme a oba konce do sebe zatočíme. Necháme pak jeden nebo dva konce pro zapíchnutí do korpusu.

 

Zápichy z kaštanů a žaludů připravíme tavnou pistolí. Použijeme k tomu vnější slupku žaludu. Slupkou protáhneme květinový drát ohnutý do podkovy a do kalíšku pak vlepíme tavnou pistolí kaštan. Stejně přilepíme i žalud, pouze při propichování tvrdého kalíšku si pomůžeme šídlem.

Žlutá kdoule, nebo mišpule je také hezkou ozdobou. Tvrdou kdouli nejdřív v místě jádřince propíchneme šídlem a otvorem provlékneme kousek drátku. Horní konec drátku ohneme do háčku, aby plod ze zápichu nesklouzl.

Budoucí vazba věnečku

Aranžmá se rýsuje…

Na připravený korpus potom klademe jednotlivé kopečky mechu a připevňujeme je zápichy. Střídáme přitom různé barvy, jako oranžové dřišťály se žlutou kdoulí, zářivě červené jeřabiny s rudými šípky, bílé i černé bobulky keřů. Zápichy věneček nejen ozdobí, ale pevně drží i mech.

Věnec v misce

A je hotovo, miska poslouží k vlhčení přírodního materiálu

Pestré barvy plodů okrasných keřů a stromů prostřídáme lesklými hnědými kaštany a žaludy, malými šištičkami borovic. Mechem pokryjeme celou horní část i s boky korpusu a po dokončení věnec postavíme do stejně velké misky, abychom jej mohli zalévat.

Připravila a fotografovala autorka

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

17. 4. 2024

Živé ploty ze stálezelených dřevin; druhy podle velikosti

Stálezelené dřeviny se hodí pro živé ploty, které mají celoročně zůstat neprůhledné. Ploty tvarované řezem navíc mohou pozemek chránit proti větru a prachu. Péče o odolné druhy dřevin je snadná.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x