Podzimní dekorace v dýni: fantazie z rostlin, plodů, květů

11. 10. 2020

Podzimní vypichovanou dekoraci můžeme vytvořit z jakékoliv středně velké dýně nebo tykve. Použít se dá cuketa i meloun.

  • Tykev nejdříve rozdělíme dlouhým nožem na dvě poloviny a vydlabeme dužninu.
  • Místo dužniny vložíme do tykve namočenou aranžovací hmotu.
  • Horní díl tykve nadzvedneme a spojíme pevnými tyčkami.

Vyvoláme tím dojem, že dýně se otvírá pod záplavou podzimních plodů, květů a dalšího rostlinného materiálu, který najdeme na zahradě. Podzim je v tomto ohledu štědrý, stačí si jen zajímavého tvaru přírodniny všimnout a zakomponovat ho do aranžmá s ohledem na odstín barvy.

Radost z nálezu pěkného dekorativního prvku můžeme mít tím spíš, pokud zahradu průběžně osazujeme rozmanitými druhy okrasných rostlin. Vždyť podzim je jedinečný právě tím, že lze do vazby použít jak květy a květenství, plody a plodenství či oplodí, výhony, úpony, větvičky, listy různých barev, chvoj…

Pro vypichované aranžmá s výraznou a dominantní dýní postačí drobné části rostlin. Můžeme využít nejen to, co najdeme na zahradě, ale leccos objevíme také v okolní přírodě: šípky, trnky, planou mrkev neboli mrkvous, žaludy. Vše se pak krásně doplňuje s květy jiřinek, remontující levanduli a podobným zahradním materiálem.

Aranžmá v tykvi

Podzimní aranžmá v tykvi

Aranžmá využijeme například k podzimní oslavě, jako dárek nebo jako součást dekorace zahradního zákoutí, balkonu, verandy, terasy, vchodu do domu.

Foto autorka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

25. 10. 2020

Tipy pro tvůrčí duše a pietu: dušičkové vazby s bodláky

Jakkoliv prostě zní botanický název a lidové označení této rostliny – štětka soukenická, jednoduše bodlák – ve vzpomínkových aranžmá jí svěřujeme čestné místo. Spolu s dalšími v pietní vazbě uctívá Památku zesnulých.

zobrazit další rady a tipy