Rozmanité tykve: Druhy a odrůdy, které možná sklízíte i vy

30. 9. 2022

Rozmanité tykve patří ke starým kulturním plodinám. V teplých oblastech Ameriky je pěstovali indiáni ještě před naším letopočtem.

Indiánské kmeny měly samičí květy tykve jako znak úrodnosti. Do Evropy se tykve dostaly spolu s kukuřicí a paprikou po objevení Ameriky. Jako teplomilná zelenina se pěstují v jižní a ve střední Evropě. V Česku roste zájem o rozmanité tykve díky dostupnosti širokého odrůdového sortimentu.

Samičí květ tykve

Samičí květ tykve

Tykve hodnotné pro zdravý jídelníček

Tykve jsou nutričně hodnotnou zeleninou. Vedle vody (87–93 %), bílkovin (2–8 %) a cukru obsahují tykve 1,6–2,3 % vlákniny, která příznivě působí v trávicím systému. Důležitá je přítomnost většího množství pektinu, který snižuje hladinu cholesterolu a krevního cukru a pomáhá odvádět škodliviny z těla.

Rozmanité tykve: Atlantic Giant

Atlantic Giant, odrůda tykve velkoplodé

Tykve jsou poměrně bohaté na minerálie.

Vápník (230–630 mg/kg) podporuje řízení svalové činnosti, tvorbu kostí, snižuje riziko osteoporózy a má protizánětlivý účinek. Draslík (až 3500 mg/kg) reguluje spolu s chlórem a sodíkem  vodní režim v těle. Semena obsahují zinek, který je nezbytný pro funkci enzymů, působí proti lámavosti nehtů a je důležitý pro správnou funkci kůže. Zinek je však i antioxidant, brání vzniku volných radikálů v těle, má proto protinádorové účinky, zpomaluje stárnutí.

Z vitaminů je kromě B1, B2 a C důležitý vysoký obsah (38 mg na 1000 g) beta karotenu (provitaminu A), který se nachází u druhů tykví s oranžově zbarvenou dužninou a který má rovněž antioxidační vlastnosti. Semena tykve olejné obsahují až 54 % oleje.

Rozmanité tykve podle druhu a příklady odrůd

Tvarem rozmanité tykve obecné (Cucurbita pepo)

Stonek i stopka plodu je pětihranná, tvrdá, dužnina plodu až na výjimky krémově bílá. Jedná se o nejčastěji pěstovaný druh. Rozmanité tykve se liší tvarem plodů a také velkým počtem odrůd. Patří sem:

Cukety

  • Cukety se štíhlým tvarem plodu a keříčkovým růstem. Například: Bětka F1, Wanda se smetanově bílými plody. Zlatožluté plody má mj. odrůda Goldline F1, Gold Rush F1; tmavě zelené plody Ambasador F1, Gambit F1, Jigonal, Nefertiti, Startgreen F1, Terminator F1, tmavě zelené plody se světlými pruhy Striati di Napoli, Tapir.
Cuketa Goldline

Cuketa Goldline

  • Cukety s cylindrickým nebo kulatým tvarem plodu. Například odrůda Black Beauty s tmavě zelenými cylindrickými plody; Tondo di Piacenza s tmavě zelenými kulatými plody, Trend se světle zelenými kulatými plody.
  • Chřestová tykev Kveta (odrůda z r. 1962) má válcovité až kyjovité, zelenavě bílé plody, v botanické zralosti krémově žluté, vhodné na tykvové zelí. Růst je keříčkový.
Chřestová tykev Kveta

Chřestová tykev Kveta

Patison

  • Patisony mají diskovitý tvar plodu, růst je keříčkový. Barva plodu bývá nejčastěji bílá např. Delikates, Patinova, Snow Disc F1, může být i zelená např. Green Disc F1 nebo žlutá např. Suny Delight F1. Mladé patisony upravujeme kuchyňsky (o průměru do 5 cm jsou vhodné k zavařování obdobně jako okurky), vyzrálé (v botanické zralosti) lze skladovat, žluté lze využít i k dekoraci interiéru.
Patison Delikates

Patison Delikates

Jako špagety

  • Špagetová tykev – dužnina se při vaření rozpadá na dlouhá vlákna, podobná špagetám. Patří k nejlépe chuťově hodnoceným tykvím. Rostliny mají plazivý růst. Odrůda Vegetable Spagheti.
Špagetová dýně

Špagetová tykev

Na Halloween

  • Tykve pro Halloween mají plody s hladkým nebo žebernatým povrchem kulaté nebo ploše kulaté s oranžovou pokožkou, která není příliš tvrdá, takže se dobře při zdobení vykrajuje. Dužnina je sytě oranžová, vhodná na přípravu polévek. Rostliny mají plazivý růst. Příklady odrůd: Yellowboys (plody jsou 8–10 kg těžké), Yellowgirls (4–6 kg), Gigante (5–8 kg).
Rozmanité tykve na Halloween

Tykve na Halloween

Na olej

  • Tykev olejná. Tato bezslupkatá tykev má semena olivově zelená bez tvrdé slupky, zralé plody jsou oranžové se zelenými pruhy. Semena jsou bohatá na olej s vysokým koeficientem stravitelnosti. K získání 1 l oleje se potřebuje 35 kusů plodů. Semena se využívají jako pochutina, ale i ve farmacii k výrobě léků na léčbu prostaty. Odrůdy Olga, Eso, Apetit (má poloplazivou lodyhu).
Tykev olejná, odrůda Olga

Olga, odrůda tykve olejné

Rozmanité dekorativní tykve

Mnohé malé tykve mají jen ozdobné využití. Bývají tvaru kulovitého, hruškovitého, baňatého, křídlatého, tvaru koruny a jsou různě zbarvené. Sklízí se v botanické zralosti a využívají se k aranžování interiéru. K jídlu se nehodí, protože mají nahořklou chuť.

Rozmanité tykve velkoplodé (Cucurbita maxima)

Růst má plazivý, stonek i stopka plodu je válcovitá, rýhovaná, zůstává šťavnatá, barva dužniny je oranžová.

Tvar plodu je nejčastěji kulovitý nebo ploše kulovitý, u některých odrůd mají plody hmotnost i několik desítek kg. V Česku se v minulosti hodně pěstovala odrůda Goliáš a Veltruská obrovská (povolená v r. 1952). Dužnina plodů se využívala ke konzervování (kompoty), semena se sušila a byla oblíbenou pochutinou.

Rozmanité tykve: tykev velkoplodá, odrůda Veltruská obrovská

Odrůda Veltruská obrovská tykve velkoplodé

Z novějších odrůd uvádíme například Atlantic Giant, Gran Gigante.

Hodně oblíbené jsou tykve Hokkaido (ve světě známé pod označením Uchiki Kuri) o hmotnosti 1–3 kg, oříškové chuti, s tmavě oranžovou dužninou, přičemž pokožka se nemusí při kuchyňské úpravě loupat (při vaření změkne).

Mezi nejoblíbenější rozmanité tykve patři odrůda tykve velkoplopdé Hokkaido

Oblíbená odrůda tykve velkoplodé Hokkaido

Plody jsou vhodné nejen k přípravě krémových polévek, ale i k zapékání a k přípravě pyré. Kromě odrůd s pokožkou zbarvenou oranžově (u nás nejčastěji prodávaných) např. Hokkaido Orange, Amoro F1 (má poloplazivý růst), Uchi Kuri, jsou odrůdy s pokožkou zbarvenou zeleně, např. Delica F1, šedomodře např. Blue Kuri, světlošedě Grey Queen F1. Odrůdy s pokožkou jinou než oranžovou se někdy označují jako chuťově lepší.

Do druhu rozmanité tykve velkoplodé patří i odrůdy s ploše kulovitým tvarem např. Bon Bon F1 s tmavě zelenou pokožkou nebo odrůdy s plody protáhle kulovitými se špičatým koncem např. Blue Hubbard se šedomodrou pokožkou.

Rozmanité tykve velkoplodé ze skupiny odrůd Hubbard

Tykve velkoplodé ze skupiny odrůd Hubbard

Tvar plodu turbanovitý, různě zbarvený, po odkrojení horní části plodu a odstranění semen s vláknem se naplní masitou nebo zeleninovou nádivkou, přikryje horní části a zapéká. Vzniká tak efektní a chutné jídlo. Plody pro svůj ozdobný tvar lze využít i k dekoraci (musí se však sklidit v botanické zralosti, kdy je pokožka plodu tvrdá).

Tykev muškátová (Cucurbita moschata)

Růst má plazivý, stonek pětihranný, listy 3–5laločné, měkce srstnaté, stopka plodu pětihranná, tvrdá, přisedá k plodu bez zduření. Tvar plodu může být hruškovitý, kulovitý, válcovitý, pokožka plodu krémová, oranžová nebo zelená.

Dužnina je výrazně oranžová, nasládlá, obsahuje vysoké množství provitaminu A (38 mg/kg) a vitaminu E (18 mg/kg).

Tykev muškátová, Muscade de Provence

Tykev muškátová, Muscade de Provence

Plody jsou vhodné pro všechny způsoby kuchyňských úprav. Pro svou sladkou chuť se mohou konzumovat syrové nebo přidávat do salátů.

Tyto tykve se v obchodech často označují jako máslové, podle odrůdy Butternut hruškovitého tvaru. Tykev muškátová má malý kuchyňský odpad, protože semena a placenta (vláknitá část) jsou umístěna jen v rozšířené části plodu.

Tykev muškátová Butternut

Tykve muškátové nazývané máslové podle odrůdy Butternut

Příklad odrůd: Liscia (hruškovitý plod), Serpentine (kyjovitý plod), Muscade de Provence (tmavě zelený, ploše kulovitý, žebernatý plod) a další.

Tykev fíkolistá (Cucurbita ficifolia)

Růst plazivý, listy podobné listu fíkovníku (hluboko dělené na 5–7 laloků), barva dužniny plodů bílá.

Plody jsou oválné, krémově zbarvené, se zelenými pruhy a skvrnami, dobře se skladují. Rostliny mají mohutnou kořenovou soustavu odolnou vůči půdním houbovým chorobám, a proto se využívají jako podnož pro roubování skleníkových okurek a melounů. Plody se upravují dušením, vhodné jsou na kandování.

Někdy se uvádí ještě 5. druh: tykev pomíchaná (C. mixta). Zahrnuje velký počet odrůd vzniklých vzájemným křížením).

Foto P. Gajdoštin a autorka

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

21. 4. 2024

Jak zavlažovat rostliny, a neplýtvat přitom vodou

Přírodní srážky a spodní voda nestačí pro zásobování vodou náročných zahradních rostlin. Nedostatek vody vede u rostlin k jejich vadnutí a tím omezení růstu, kvetení i výnosu. Spotřeba roční dodatečné závlahy při normálním průběhu vegetace se odhaduje na 300 až 500 l vody na m².

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x