Plody této zajímavé tykvovité rostliny můžeme vidět na zahrádkářských výstavách jako raritu. Na podzim také tu a tam v květinářství.
Ze semínek tykviček si můžeme sazenice předpěstovat a pak na zahrádce vysadit, popřípadě pěstovat v nádobě.
Diplocyclos palmatus (syn. Bryoniopsis laciniosa) roste planě v Austrálii, Malajsii a na Nové Guinei. Jako dekorativní rostlina se diplocyklos rozšířil do Afriky a ostatních tropických oblastí, kde často zplaňuje a je pokládán za invazní rostlinu.
V Indii a jinde se semena využívají v lékařství pro léčbu revmatických obtíží, při kožních onemocněních, nadýmání, kašli apod. Plody chutnají jako nahořklé okurky a jsou prý jedovaté.
Diplocyklos je jednoletá někdy i víceletá tykvovitá liána s hluboce vykrajovanými tří až sedmilaločnatými listy a drobnými smetanovými 1 cm velkými květy ve svazečcích. Plody jsou 1,5–2 cm v průměru, žlutozelené, bíle pruhované. Varieta Erythrocarpa má ve zralosti plody červené, bíle pruhované. Pne se do výšky 2–3 m, někdy i výš.
První vyobrazení této nádherné tykvovité rostliny jsem našel v zahradnickém časopisu z roku 1865.
V Česku jsou rozšířeny všechny kmeny šarky švestky, které napadají všechny druhy modrých peckovin, meruněk a broskvoní. Virus je přenášen mšicemi, dále je šířen ovocnými výpěstky – rouby a očky, vegetativně množenými podnožemi.