Diplocyclos: pěkné, drobné, méně vídané dekorativní tykve

11. 6. 2019

Plody této zajímavé tykvovité rostliny můžeme vidět na zahrádkářských výstavách jako raritu. Na podzim se také tu a tam prodávají v květinářství.

K mání bývají společně s dalšími dekorativními plody. Ze semínek tykviček si můžeme sazenice předpěstovat a pak na zahrádce vysadit, popřípadě pěstovat v nádobě.

Diplocyclos, plody

Drobnoplodé tykvičky se ve zralosti zbarví do tmavší zelené nebo červené barvy; foto Petr Herynek

Diplocyclos  palmatus (syn. Bryoniopsis laciniosa) roste planě v Austrálii, Malajsii a na Nové Guinei. Jako dekorativní rostlina se diplocyklos rozšířil do Afriky a ostatních tropických oblastí, kde často zplaňuje a je pokládán za invazní rostlinu.

V Indii a jinde se semena využívají v lékařství pro léčbu revmatických obtíží, při kožních onemocněních, nadýmání, kašli apod. Plody chutnají jako nahořklé okurky a jsou prý jedovaté.

Dekorativní tykvičky

Dekorativní plody tykve Diplocyclos; foto Shutterstock

Diplocyklos je jednoletá někdy i víceletá tykvovitá liána s hluboce vykrajovanými tří až sedmilaločnatými listy a drobnými smetanovými 1 cm velkými květy ve svazečcích. Plody jsou 1,5–2 cm v průměru, žlutozelené, bíle pruhované. Varieta Erythrocarpa má ve zralosti plody červené, bíle pruhované. Pne se do výšky 2–3 m, někdy i výš.

První vyobrazení této nádherné tykvovité rostliny jsem našel v zahradnickém časopisu z roku 1865.

Zdroj Zahrádkář 6/2014

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

Zahrádkář 8/2019 předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

24. 8. 2019

I pavouci, roztoči, střevlíci nebo škvoři pomáhají zahradě

Pavouci v zahradě se živí převážně tzv. škůdci: mouchami, komáry a mšicemi. Obavy z jejich přemnožení nejsou na místě, protože sami jsou potravou ptáků. Příbuznými pavouků jsou roztoči – živí se sviluškami, které jsou v zahradě pravým utrpením.

zobrazit další rady a tipy