Himalájská růže omejská upoutá plochými trny červené barvy

26. 5. 2020

Růže křídlatoostnitá (Rosa omeiensis f. pteracantha čili růže omejská forma křídlatoostnitá) pochází z čínského Sečuánu a západního Himálaje.

Vyskytuje se v subalpínském pásmu, tj. ve výškách od 3000 do 3600 m n. m. To je ještě poměrně teplé klima se slabými mrazy a dostatkem sněhu. Jaro nastává po roztání sněhu velice rychle.

V dobrých podmínkách může růže omejská v Česku dorůstat výšky až tří metrů, ale většinou nedosáhne ani dvou metrů.

Rudé křídlaté trny

Zvláště na mladých výhonech – dlouhých a vzpřímených – jsou nápadně velké, ploché – křídlaté – trny, kterými jsou výhony hustě poseté. Nejnápadnější je jejich barva, která je červená, lehce až dofialova. Se světlezeleným olistěním tvoří výrazný kontrast.

Křídlaté trny zdobí růži omejskou

Růže omejská je okrasná i trny a jejich barvou

Listy jsou lichozpeřené, dlouhé až 7 cm. Husté, stěsnané lístky (po 9–11) jsou dlouhé 1–2 cm, protáhle podlouhlé, ostře pilovité s výraznou žilnatinou. Kvete bohatě v květnu až červnu. Květy jsou 2–3 cm velké, bílé. Plody (šípky) jsou poměrně malé, 1–1,5 cm dlouhé, hruškovitého tvaru, zářivě červené.

Keř vhodný k solitérní výsadbě

Vyžaduje teplé, chráněné stanoviště, zvláště proti zimním mrazivým větrům. Přesto v tuhých zimách dost omrzá, což však růže dělají běžně, zvláště když je málo sněhu. Na jaře opět dobře regeneruje. Pro zvýšení mrazuvzdornosti je vhodné růži omejskou pěstovat očkovanou na šípku.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x