Ředkvičky vyséváme, jakmile poleví hrozba větších mrazů

14. 3. 2023

Přestože ředkvičky snesou mírný mráz, přikryjeme je po výsevu netkanou textilií. Chráníme je tím také před škůdci a uspíšíme jejich sklizeň.

Ředkvičky

Jde o jednu z nejstarších zelenin, která je známá již ze starověkého Egypta, odkud se rozšířila do celého světa. Jíme je je téměř výhradně v čerstvém stavu, výborně také poslouží jako ozdoba jídla nebo salátu.

Ředkvička Felicia, dvoubarevná odrůda

Dvoubarevná fialová ředkvička Felicia

Ředkvičky (Raphanus sativus L. convar. radicula Pers.) obsahují hořčičné silice, které způsobují její pálivost. Tyto silice se uvolňují podobně jako silice u česneku nebo cibule až při porušení buněk, tedy při krájení nebo kousání. Jejich role je pro samu rostlinu velmi významná. Slouží jako ochranný štít proti napadení vetřelci zvenčí.

Podobně působí tyto silice v našem těle; zabíjejí bakterie a plísně v trávicím traktu, které se tam rozmnožují při nesprávném stylu stravování a které mohou způsobovat nadýmání, střevní a žaludeční potíže nebo průjmy.

  • Pravidelným zařazováním ředkviček do jídelníčku udržujeme své zažívání v dobré kondici a bráníme množení kultur, které by nám přivodily zdravotní potíže.

Rozmanité tvary a barvy bulviček

Ředkvička je jednoletou bylinou. Bulvičky mohou být různého tvaru – kulovitého, ploše kulovitého, válcovitého, oválného až vřetenovitého i různého zbarvení, např. červeného, karmínového, žlutého, fialově růžového, bílého nebo ji lze spatřit ve dvojbarevných kombinacích. Velmi dekorativně potom na stole působí kombinace různých barev i tvarů.

Ředkvičky mají rozmanité odrůdy podle barvy, tvaru a doby výsevu

Ředkvičky mají různé tvary a rozmanité barvy

Drobné mrazy ředkvičky zvládnou

Již v únoru, jakmile to dovolí počasí a povolí největší mrazy, můžeme ředkvičky vysévat. V závislosti na odrůdě a termínu pěstování je délka vegetace 4–7 týdnů od výsevu.

Pro rané pěstování jsou nejvhodnější půdy humózní, záhřevné bohaté na živiny s přiměřenou vlhkostí ve chráněné poloze. Ředkvičky vyséváme do řádků vzdálených 12–15 cm, při rozteči semen 3 cm do hloubky 1–2 cm.

Opakovaným výsevem po jednom nebo dvou řádcích v 7–10denních intervalech od prvního výsevu do konce března si zajistíme sklizeň této lahůdkové zeleniny na delší dobu.

Ochrana ředkviček proti škůdcům

Ředkvičky chráněné netkanou textilií

Ředkvička snese slabý mráz, ale přesto u brzkých výsevů doporučujeme zakrýt vzcházející porost netkanou textilií. Rostlinu tak budeme chránit nejen před mrazem, ale urychlíme růst a sklizeň. Zakrytí výsevů netkanou textilií se hodí i jako nechemická ochrana proti žravým škůdcům, kteří napadají klíčící rostlinky.

V optimálních podmínkách s dostatkem vláhy nejsou ředkvičky výrazně pálivé. Formu závlahy však volíme tak, aby se nevytvořil půdní škraloup, zejména během prvních fází růstu. Ten by mohl způsobit tvarovou deformaci a protahování nebo zaškrcení bulviček.

Odrůdy podle doby setí

Pro rané setí jsou vhodné rané odrůdy, které se však stejně dobře hodí i pro pozdější výsevy. Pro letní pěstování vyséváme celoroční odrůdy schopné tvorby bulviček bez předčasného vybíhání a houbovatění i za podmínek dlouhého dne.

  • Whitney – velmi raná odrůda bílé kulaté ředkvičky jemné chuti, která je určená ke studenému rychlení a jarnímu a podzimnímu pěstování. Bulvičky jsou středně velké, čistě bílé, nepraskají a nevybíhají předčasně do květu. Vegetační doba je 28–33 dnů.
  • Poloneza – červená ředkvička s bílým kořenem, raná, s vegetační dobou 29–33 dnů. Hodí se k rychlení i polnímu pěstování a je odolná proti houbovatění a vybíhání do květu.
  • Felicia – dvoubarevná fialová ředkvička dlouze válcovitého tvaru s bílou špičkou, která je vhodná ke studenému rychlení a jarnímu a podzimnímu polnímu pěstování s vegetační dobou 32–37 dnů.
  • Faraon – raná odrůda světle červené barvy, která má dobu vegetace 28–32 dnů. Je vhodná k rychlení i k jarnímu a podzimnímu polnímu pěstování, odolná proti vybíhání do květu, praskání bulviček i houbovatění.
  • Ria – jde o ředkvičku klasické jasně červené barvy, která je určená k rychlení i jarnímu polnímu pěstování. Je odolná proti vybíhání do květu i proti praskání bulviček.
  • Slovana – odrůda typu French Breakfast, rostoucí do tvaru válcovité bulvičky jasně červené barvy s bílou špičkou, která je vhodná ke studenému rychlení a ranému polnímu pěstování. Vegetační doba je 32–35 dnů.
  • Lada – poloraná odrůda tmavě červené barvy s vegetační dobou 33–37 dnů. Hodí se pro celoroční pěstování. Je značně odolná vůči vybíhání do květu i při letním pěstování.
  • Viola – pozdní odrůda s vegetační dobou 35–38 dnů. Hodí se k celoročnímu polnímu pěstování. Odrůda je odolná proti praskání bulviček i houbovatění a proti vybíhání do květu. Ředkvička Viola je ceněna pro svou příjemnou konzistenci dužniny a jemnou chuť.
  • Zlata – pro vypěstování potřebuje 38–40 dnů a je odolná vůči praskání, vybíhání do květu i houbovatění.
Ředkvička bílá

Bilé ředkvičky, odrůda Whitney

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 4. 2024

Jaro vytoužené, ale i obávané kvůli alergii na pyl

Zejména jarní období, na které se všichni tolik těšíme, může být pro alergiky obdobím opačně vnímaným. Senná rýma se vyskytuje u citlivých osob od předjaří do časného podzimu. Příčinou je pyl poletující v ovzduší  těchto dřevin (pravidelné pylové …

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x