Plánujeme intenzivně pěstovat zeleninu aneb jak si vyzkoušet samozásobitelství

15. 6. 2022

Do konce vegetačního období zbývá v červnu ještě asi 100–120 dnů. Podle toho můžeme plánovat, jak a kde budeme pěstovat zeleninu a kterou.

Pro pěstování více druhů zeleniny po sobě počítáme s předpěstováním sazenic. Aspoň měsíc před výsadbou rostliny vysejeme, abychom na záhon vysadili už pěknou sadbu a neztráceli čas. Stejně tak vybíráme druhy a odrůdy s ohledem na pěstební období a následující doporučení:

Kdy pěstovat zeleninu ranou a kdy pozdní

Zatímco na jaře vyséváme a vysazujeme co nejranější odrůdy, které jsou nejlepší čerstvé, druhá plodina už může mít dobu růstu a vývoje delší. Mohou to být druhy vyšlechtěné na uskladnění. Například kapusta, zelí s pevnější hlávkou odolnou ke hnití.

Zeleniny jako zelí a jiné košťáloviny se bez dostatečných dávek živin neobejdou

Zelí a další košťáloviny potřebují dostatek živin

Která zelenina nesnese příliš dlouhý den

Vedle zeleniny, kterou můžeme vysévat po celou vegetační dobu, existují druhy, jimž nesvědčí dlouhý den: Nevyséváme na jaře, protože by vykvetly.

Čas jejich výsevu přichází ve III. dekádě června. Jsou to hlávkové čekanky, endivie, eskarioly, pekingské zelí, čínské zelí. Mají krátkou vegetační dobu, takže spolehlivě do podzimu narostou ke sklizni a uskladnění.

Endivie a čekanka hlávková: pěstovat zeleninu těchto dvou a dalších druhů lze až od léta - kvůli krátícímu se dni

Endivie a čekanka hlávková

Jak pěstovat zeleninu – různé druhy hned po sobě

Chceme-li pěstovat zeleninu s vyšší intenzitou, než je jedna sklizeň za rok, zvolíme některou z vyzkoušených kombinací a pořadí plodin. Tady jsou příklady dvou kultur v jednom roce na jednom záhoně:

  • Po  raných kedlubnech a salátech vysadíme celer, vysejeme pozdní mrkve na skladování nebo i karotky k jídlu, novozélandský špenát, červenou řepu, fazol na lusky.
  • Tam, kde bylo první rané zelí, může přijít salát, kozlíček polníček nebo špenát.
  • Na konci léta vyséváme tzv. zimní špenát, který nahradí letní pór, rajčata, ředkev, letní květák, okurky, cukety a další dýně.
  • Rané brambory jsou dobrou předplodinou pro kedlubny, květák, čínské či pekingské zelí, ředkev, ředkvičky, karotku, štěrbák.
  • Raný hrášek může vystřídat červená řepa, kedlubny, ředkvička, salát, špenát.
  • Velmi rané brambory dokážou narůst i z výsadby realizované ve druhé dekádě června.
  • Také musíme počítat s místem na výsadbu ozimého česneku, popřípadě další ozimé zeleniny (kapusty, cibule, salátu, špenátu, kozlíčku polníčku, květáku).
Řepná odrůda Renova

Odrůda řepy Renova

Kdy pamatovat na zelené hnojení

Pokud neplánujeme druhou výsadbu, měli bychom zařadit do osevního postupu zelené hnojení. Nejen proto, že se díky němu může zvýšit obsah humusu v půdě, ale i proto, že půdu chrání před všemi formami eroze i před vysycháním. Zelené hnojení zařadíme v případě, že poroste na místě aspoň dva měsíce.

Předpokladem, že budeme pěstovat zeleninu úspěšně, je dostatek zálivkové vody během letních veder.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

1. 12. 2023

Prosinec pouští do zahrady zimu: „Račte vstoupit, madam“

Poslední měsíc roku, necelých 50 hodin průměrného slunečního svitu čili asi 2 % celoročního úhrnu, teplota půdy směřuje pod nulu. Ale také slunovrat, Vánoce, někdy i na sněhu.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x