Jak vybírat ředkvičky? Také podle tvaru a barvy bulvičky

9. 2. 2022

Ředkvičky mají svou typickou chuť díky hořčičným olejům. Ty vznikají v chemické reakci látek uvolněných rozmělněním bulvičky v ústech.

Při mechanickém narušení pletiv se uvolňuje enzym myrozináza, který štěpí sirné glykosidy – glukosinoláty – na glukózu a zmíněné hořčičné oleje.

Tato jednoletá rostlina kvete za dlouhého dne, který trvá 10–14 hodin. Květní lodyha vysoká 60–80 cm nese hroznovité bílé až narůžovělé květenství. Květy opyluje hmyz, částečně i vítr. Semena si udrží klíčivost 4–5 let.

Protože ředkvičku pěstujeme pro bulvičky, pěstujeme ji tedy za krátkého dne v jarním a v podzimním období. Pěstování v létě je obtížnější, rostliny musíme denně ochlazovat rosením, aby nevybíhaly do květu.

S vybíháním do květu se můžeme setkat i tehdy, když jsou při pěstování příliš vysoké teploty nebo ředkvička přeroste.

Pro ředkvičku je charakteristická krátká doba vegetace, v závislosti na termínu pěstování 22–40 dnů, při rychlení v zimních měsících až 60 dnů.

Ředkvička Albena

Albena

Podmínky dobré pro ředkvičky

Nejlépe svědčí ředkvičkám humózní, lehčí, propustné půdy a teploty nižší (okolo 18 °C). Rostou již při teplotě nad 5 °C, krátkodobé mrazíky jí neškodí.

Ředkvičku nebudeme pěstovat na záhonu, který jsme na podzim vyhnojili chlévským hnojem. Bulvičky by měly nepříjemně štiplavou chuť a rostliny jsou více napadány květilkou.

Ředkvičky vyžadují rovnoměrnou půdní vlhkost, závlaha při pěstování je tedy nutná. Kvalita bulviček závisí na pěstitelských podmínkách.

 • Při vysoké teplotě a nedostatku vláhy, bývají bulvičky dřevnaté, při nerovnoměrné závlaze houbovatí, nedostatečná závlaha způsobuje jejich ostrou chuť. Velké množství vody (déletrvající deště) a nerovnoměrná závlaha způsobují praskání.
Ředkvička Poloneza

Poloneza

Ředkvičky vyséváme do řádků vzdálených 10–15 cm, v řádku na vzdálenost 3–4 cm, hloubka výsevu je 1–1,5 cm. Při hustějším výsevu ředkvičku jednotíme.

Protože rostliny napadají dřepčíci (vykusují listy) a květilky (způsobují červivost bulviček), záhon hned po výsevu zakryjeme netkanou textilií. Když teploty vzduchu vystoupí nad 20 °C, textilii odstraníme, protože při vysokých teplotách roste nať na úkor bulviček.

Jak se liší bulvičky a ředkvičky

Bulvičky se liší barvou, tvarem a velikostí. Odrůdy mívají  také odlišnou délku vegetační doby, dobu pěstování, odolnost k houbovatění bulviček, k praskání, k vybíhání do květu. Rozdílná bývá rovněž délka uchovatelnosti.

Bulvičky odrůdy Rampouch

Ředkvička odrůdy Rampouch

Odrůdy pro rychlení

Do studeného fóliovníku nebo skleníku vyséváme od února odrůdy:

 • Ester, Faraon, Granát, Prima, Primara F1, Saxa 2, Teko a další s kulatou červenou bulvičkou.
 • Poloneza s červenobílou bulvičkou.
 • Slovana s válcovitou červenobílou bulvičkou.

Odrůdy pro jarní a podzimní pěstování

Odd února do května a od srpna do září vyséváme tyto odrůdy:

 • Fortuna F1, Kvarta Kvinta, Lidka, Primara F1, Stela, Vinara F1 a další s kulatou červenou bulvičkou.
 • Poloneza, Duo s kulatou červenobílou bulvičkou.
 • Slavia, Slovana s válcovitou bulvičkou.
 • Albena, Blanka s kulatou bílou bulvičkou.
 • Rampouch, odrůda vyšlechtěná r. 1941, s podlouhlou bulvičkou.
 • Zlata (pozdní) s kulatou žlutou bulvičkou.

Odrůdy pro celoroční pěstování

 • Ester, Tercia, Viola (fialová bulvička), Vinara F1 a další vysévané od února do září.

Foto autorka

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

6. 7. 2022

Česnek a cibuli sklízíme podle vzhledu natě

Cibuli ze sazečky a zimní česnek přestáváme před sklizní zavlažovat. Jejich dozrání v sušší půdě zlepší jejich skladovatelnost. Česnek je dobré sklízet ve chvíli, kdy je plně vyzrálý, tím i dlouhodobě skladovatelný.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x
()
x