Velký rotační kypřič, nebo malou okopávačku?
21. 5. 2023Z jara nám může kypřič na větších plochách značně pomoci s přípravou záhonů a políček na pěstování zeleniny.
Po sklizni je čas připravit půdu na období vegetačního klidu či na nové osetí. Cenným pomocníkem při těchto činnostech může být kypřič.
Stále platí, že je dobré mít se na pozoru před příliš lákavými nabídkami některých dovozců nebo hobby marketů. Ty často prodávají stroje nejnižší kvality a podle toho pak vypadá naše následné zklamání. Nadšení se po několika odpracovaných měsících v zahrádce může změnit za psychické vyčerpání z opakovaných poruch.
Na levných kypřičích je poddimenzované snad úplně všechno:
U takto nekvalitního nářadí pocházejícího často z asijské produkce budeme mít problém také s náhradními díly. Jakkoliv graficky zpracovaná nabídka na některých e-shopech může vypadat lákavě, skutečnost je výrazně odlišná.
Kvalitní jednoúčelový kypřič poznáme vcelku snadno.
Prodejce by nás měli o těchto podstatných detailech informovat.
Za poměrně příjemnou cenu jsou k mání i bezřemenové jednoúčelové kypřiče. Jako spínací element pro přenos výkonu mezi motorem a převodovkou pohonu kypřicích nožů slouží mechanicky ovládaná kuželová spojka. Ta má obrovskou výhodu v servisní nenáročnosti. Při správném používání vydrží po celou životnost stroje.
Na zdvihový objem 140 ccm se běžně používá záběr 60 cm, větší záběr je pak třeba řešit výběrem jiného, většího stroje s obdobnou konstrukcí, ale podstatně výkonnějším motorem.
Malé jednoúčelové kypřiče váží kolem 30 kg a jsou velmi obratné. Pro práci na malých zahradách jsou jako stvořené.
Pro úspěšné a pohodlné kypření záhonů nebo políčka potřebujeme mít stroj vybavený odpovídajícím tvarem nožů:
Rozdíly najdeme také u materiálu nožů:
Foto autor
Rajčata, papriky, cukety a další zeleninové plody sklízíme průběžně tak, aby je nepoškodily první mrazíky.