Půda a květnová péče o ni: okopávka, kypření, mulčování

4. 5. 2020

Po zimě má půda ideální drobtovitou strukturu a postupně během vegetace dochází ke slehávání vlivem gravitace.

Hlavně u kořenové zeleniny pamatujeme na hlubší prokypření před výsevem. V péči o půdu během ošetřování rostlin jsou nejdůležitější okopávka a kypření. Po jarních výsevech rozrušujeme půdní škraloup, který bývá zpravidla i příčinou špatného vzcházení osiva.

  • Pravidelné kypření navíc zajistí kyprou horní vrstvičku půdy, která podstatně omezí výpar vody z půdy. Půdu kypříme během celé vegetace, zejména po vydatném dešti, nebo zálivce. Při likvidaci plevelů okopáváme za slunečného dne.
Půda upravená hráběmi

Volnou půdu lze kypřit i hráběmi

V květinové zahradě používáme raději malé ruční nářadí pro obdělávání půdy, předejdeme tak poškození kořenů a nadzemních částí květin.

Půda a mulčování

Důležitým opatřením spojeným s obděláváním půdy je mulčování. Půda je již dostatečně prohřátá, ušetříme si zálivku i okopávku půdy kolem zeleniny i okrasných rostlin. Naučíme-li se mulčovat ve správnou chvíli, rostliny nám udělají víc radosti. Příkladem nám může být – volná příroda. V ní se totiž nevyskytuje holá půda bez pokrytí organických materiálem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

6. 5. 2021

Během května vyséváme na zahradě teplomilnou zeleninu

V zeleninové zahrádce nyní vyséváme už i teplomilné druhy zelenin – fazole, tykev, okurky, cukety, kukuřici cukrovou. Dále v opakovaných výsevech pěstujeme sadbu v odstupu zhruba tří týdnů.

zobrazit další rady a tipy