
Ke stínění skleníku poslouží réva, proti škůdcům lepové desky
27. 4. 2020Skleník během vegetace stíníme různými způsoby: nátěry, rákosovými rohožemi, maskovacími sítěmi nebo vnitřními závěsy.
Po zimě má půda ideální drobtovitou strukturu a postupně během vegetace dochází ke slehávání vlivem gravitace.
Hlavně u kořenové zeleniny pamatujeme na hlubší prokypření před výsevem. V péči o půdu během ošetřování rostlin jsou nejdůležitější okopávka a kypření. Po jarních výsevech rozrušujeme půdní škraloup, který bývá zpravidla i příčinou špatného vzcházení osiva.
V květinové zahradě používáme raději malé ruční nářadí pro obdělávání půdy, předejdeme tak poškození kořenů a nadzemních částí květin.
Důležitým opatřením spojeným s obděláváním půdy je mulčování. Půda je již dostatečně prohřátá, ušetříme si zálivku i okopávku půdy kolem zeleniny i okrasných rostlin. Naučíme-li se mulčovat ve správnou chvíli, rostliny nám udělají víc radosti. Příkladem nám může být – volná příroda. V ní se totiž nevyskytuje holá půda bez pokrytí organických materiálem.
Poslední měsíc roku, necelých 50 hodin průměrného slunečního svitu čili asi 2 % celoročního úhrnu, teplota půdy směřuje pod nulu. Ale také slunovrat, Vánoce, někdy i na sněhu.