Půda a květnová péče o ni: okopávka, kypření, mulčování

4. 5. 2020

Po zimě má půda ideální drobtovitou strukturu a postupně během vegetace dochází ke slehávání vlivem gravitace.

Hlavně u kořenové zeleniny pamatujeme na hlubší prokypření před výsevem. V péči o půdu během ošetřování rostlin jsou nejdůležitější okopávka a kypření. Po jarních výsevech rozrušujeme půdní škraloup, který bývá zpravidla i příčinou špatného vzcházení osiva.

  • Pravidelné kypření navíc zajistí kyprou horní vrstvičku půdy, která podstatně omezí výpar vody z půdy. Půdu kypříme během celé vegetace, zejména po vydatném dešti, nebo zálivce. Při likvidaci plevelů okopáváme za slunečného dne.
Půda upravená hráběmi

Volnou půdu lze kypřit i hráběmi

V květinové zahradě používáme raději malé ruční nářadí pro obdělávání půdy, předejdeme tak poškození kořenů a nadzemních částí květin.

Půda a mulčování

Důležitým opatřením spojeným s obděláváním půdy je mulčování. Půda je již dostatečně prohřátá, ušetříme si zálivku i okopávku půdy kolem zeleniny i okrasných rostlin. Naučíme-li se mulčovat ve správnou chvíli, rostliny nám udělají víc radosti. Příkladem nám může být – volná příroda. V ní se totiž nevyskytuje holá půda bez pokrytí organických materiálem.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

1. 12. 2023

Prosinec pouští do zahrady zimu: „Račte vstoupit, madam“

Poslední měsíc roku, necelých 50 hodin průměrného slunečního svitu čili asi 2 % celoročního úhrnu, teplota půdy směřuje pod nulu. Ale také slunovrat, Vánoce, někdy i na sněhu.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x