Velký rotační kypřič, nebo malou okopávačku?

21. 5. 2023

Z jara nám může kypřič na větších plochách značně pomoci s přípravou záhonů a políček na pěstování zeleniny.

Kypříme z toho důvodu, že půda je po dlouhém zimním období slehlá, špatně tedy vstřebává vláhu i živiny. Pravidelným kypřením dochází k provzdušnění půdní kultury a aktivaci drobných mikroorganismů, které svou činností napomáhají zahřívání, které je velmi důležité pro bujný a zdravý růst kořenového systému.

Půdu je potřebné kypřit

Pravidelné kypření půdy patří mezi základní péči

Při kypření je také velmi žádoucí přidat rozleželý kompost a povrchově jej zapravit do půdy. Důležité je to hlavně na velmi lehkých a písčitých půdách, kde dochází k rychlému odplavování živin vlivem značné propustnosti tohoto půdního typu.

Není kypřič jako kypřič

Podstatné jsou detaily. Půdní kypřič vybíráme podle velikosti obdělávané plochy a samozřejmě také našich finančních možností. Na malé zahrádky vyžadujeme co možná nejlehčí stroj, se kterým se snadno manipuluje. Takové řešení je např.:

 • kultivátor s elektrickým pohonem
 • malý kypřič s výměnnými adaptéry hnaný moderním čtyřtaktním spalovacím motorem z křovinořezu

Pozor si dáme na podezřele levné a neznačkové stroje bezejmenného označení, kde je téměř pokaždé jasné, že při nutnosti servisu a zajištění náhradních dílů máme smůlu. Raději volím značky, kde si můžeme ověřit dostupnost náhradních dílů a nebo rovnou  známého výrobce. Ušetříme si tím čas, peníze a i naše nervy.

Kvalitní komponenty dělají kvalitní kypřič

Kypření křovinořezem

Multifunkční křovinořez umí i kypřit

V každém případě musí mít vybraný kypřič pořádně postavený odlitek skříně, kde je našim očím ukryt zastudena vyrobený šnek s následným tepelným zušlechtěním, nejčastěji kalením. Tím je zajištěna nezničitelnost materiálu šneku a tedy jeho dlouhá životnost.

Převod na vývodovou osu kypřiče je řešen šnekovým kolem se šikmým ozubením, které může být také ze zušlechtěné oceli nebo hliníkového bronzu.

Pro ty, kteří nechtějí jenom pracovat s půdou, ale potřebují i příslušenství například ve formě sekačky na vysokou trávu, je dobrým řešením malý stavebnicový stroj s kuželovou spojkou. Obrovskou výhodou je, že takový stroj je bezřemenový, má tedy minimální nároky na údržbu.

Velké záhony chtějí větší stroje

Na velké zahrady, kde jsou nejen větší záhony, ale i například menší pole pro pěstování brambor nebo jiné zeleniny, zapřemýšlíme nad jednoosým malotraktorem. Volíme spíše typ stroje, který je vybavený odstředivou spojkou a celolitinovou vícerychlostní převodovkou, což má výhodu nejen v robustnosti, ale i snadném ovládání.

Hlavní výhodou těchto kvalitních pomocníků je snadná a velice rychlá přestavitelnost. Do minuty může být motor připojený na podvozek bubnové sekačky.

K tažné převodovce je dodávána široká řada zařízení pro zpracování půdy, například:

 • oboustranný pluh pro orbu
 • hřebové brány
 • kombinátor
 • vyorávací radlice na brambory
 • smykovací deska
 • pasivní plečka
 • hrobkovací radlice

Záběr kypřicího ústrojí je volitelný, přičemž největší šíře je až 115 centimetrů. Pořizovací cena není nejnižší, investice za to ale stojí. Kvalitní stavebnice nám, při pečlivě prováděné každoroční údržbě, poslouží  20 a více let, a to i při častějším používání.

Jak je to s noži

Velmi často se v propagačních materiálech objevuje termín – univerzální nože, který je v dnešní době pro technicky založené uživatele nedostatečný a nic neříkající. Například většina typů malých a středně velkých rotavátorů a kultivátorů z hobby marketů mají nože určené pro oba typy půd:

 • kopinaté, určené na těžké půdy
 • pravoúhlé, určené pro lehké až středně těžké struktury písčitého až hlinitého typu

Provedení nožů se samozřejmě liší podle cenového zařazení. Rotační plečky, určené pro meziřádkové kypření a okopávání zeleniny, pak disponují nejčastěji noži kopinatými. Ty zvládají nakypřit i velmi těžké, nepoddajné struktury s vyšším obsahem vody.

Nože pro kypření těžších půd

Nože pro kypření těžších půd

Pořádně postavený stavebnicový rotační kypřič umožňuje vybírat ze dvou typů kypřicích nožů. Sestavy pravoúhlých nožů pro lehké a kopinatých nožů pro těžké půdy.

Zakládání záhonů

Ideální je, pokud povrch půdy není ztvrdlý. Pro začátek posekáme na co nejnižší výšku sečení. Plochu nikdy nestříkáme totálními herbicidy, které zamoří podzemní vody a dlouho zůstávají v takto ošetřených plochách. Po sečení je řada na kypřič. Nože volíme kopinaté, protože lépe pronikají do půdy, čímž postupně prokypřují strukturu, až je dokonale zpracovaná.

Vždy začínáme od nejnižšího převodového stupně a s každým přejetím plochy se propracování půdy zlepšuje. Poté, co kypření dokončíme, pustíme se do orby, díky níž dojde k dokonalému zpracování půdy v úrovni ornice do hloubky přibližně 20 cm.

Pole obdělávané kypřičem

Větší stavebnicový kypřič pro pole a zahrady

Po zorání necháme plochu odležet zhruba jeden měsíc. Za tu dobu se objeví případné obtížné plevele, které je třeba odstranit mechanicky včetně kořenů. Při následném kypření bychom totiž nasekali kořeny, a tím plevel intenzivně namnožili.

Plochu můžeme následně osít zeleným hnojením, jako je hořčice a řepka. Na podzim vzrostlou hmotu přejedeme sekačkou či mulčovačem, čímž jí nadrtíme nadrobno. Zapravením potom získáme úrodnou půdu, která podá velkou úrodu.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

17. 4. 2024

Živé ploty ze stálezelených dřevin; druhy podle velikosti

Stálezelené dřeviny se hodí pro živé ploty, které mají celoročně zůstat neprůhledné. Ploty tvarované řezem navíc mohou pozemek chránit proti větru a prachu. Péče o odolné druhy dřevin je snadná.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x