
Kdy hnojit zahrádku, kolik dát kompostu a která hnojiva
22. 7. 2022Kdybychom nenahradili živiny odebrané pěstovanými rostlinami, drancovali bychom půdu. Ztratila by úrodnost. Hnojit zahrádku je třeba.
Z jara nám může kypřič na větších plochách značně pomoci s přípravou záhonů a políček na pěstování zeleniny.
Kypříme z toho důvodu, že půda je po dlouhém zimním období slehlá, špatně tedy vstřebává vláhu i živiny. Pravidelným kypřením dochází k provzdušnění půdní kultury a aktivaci drobných mikroorganismů, které svou činností napomáhají zahřívání, které je velmi důležité pro bujný a zdravý růst kořenového systému.
Při kypření je také velmi žádoucí přidat rozleželý kompost a povrchově jej zapravit do půdy. Důležité je to hlavně na velmi lehkých a písčitých půdách, kde dochází k rychlému odplavování živin vlivem značné propustnosti tohoto půdního typu.
Podstatné jsou detaily. Půdní kypřič vybíráme podle velikosti obdělávané plochy a samozřejmě také našich finančních možností. Na malé zahrádky vyžadujeme co možná nejlehčí stroj, se kterým se snadno manipuluje. Takové řešení je např.:
Pozor si dáme na podezřele levné a neznačkové stroje bezejmenného označení, kde je téměř pokaždé jasné, že při nutnosti servisu a zajištění náhradních dílů máme smůlu. Raději volím značky, kde si můžeme ověřit dostupnost náhradních dílů a nebo rovnou známého výrobce. Ušetříme si tím čas, peníze a i naše nervy.
V každém případě musí mít vybraný kypřič pořádně postavený odlitek skříně, kde je našim očím ukryt zastudena vyrobený šnek s následným tepelným zušlechtěním, nejčastěji kalením. Tím je zajištěna nezničitelnost materiálu šneku a tedy jeho dlouhá životnost.
Převod na vývodovou osu kypřiče je řešen šnekovým kolem se šikmým ozubením, které může být také ze zušlechtěné oceli nebo hliníkového bronzu.
Pro ty, kteří nechtějí jenom pracovat s půdou, ale potřebují i příslušenství například ve formě sekačky na vysokou trávu, je dobrým řešením malý stavebnicový stroj s kuželovou spojkou. Obrovskou výhodou je, že takový stroj je bezřemenový, má tedy minimální nároky na údržbu.
Na velké zahrady, kde jsou nejen větší záhony, ale i například menší pole pro pěstování brambor nebo jiné zeleniny, zapřemýšlíme nad jednoosým malotraktorem. Volíme spíše typ stroje, který je vybavený odstředivou spojkou a celolitinovou vícerychlostní převodovkou, což má výhodu nejen v robustnosti, ale i snadném ovládání.
Hlavní výhodou těchto kvalitních pomocníků je snadná a velice rychlá přestavitelnost. Do minuty může být motor připojený na podvozek bubnové sekačky.
K tažné převodovce je dodávána široká řada zařízení pro zpracování půdy, například:
Záběr kypřicího ústrojí je volitelný, přičemž největší šíře je až 115 centimetrů. Pořizovací cena není nejnižší, investice za to ale stojí. Kvalitní stavebnice nám, při pečlivě prováděné každoroční údržbě, poslouží 20 a více let, a to i při častějším používání.
Velmi často se v propagačních materiálech objevuje termín – univerzální nože, který je v dnešní době pro technicky založené uživatele nedostatečný a nic neříkající. Například většina typů malých a středně velkých rotavátorů a kultivátorů z hobby marketů mají nože určené pro oba typy půd:
Provedení nožů se samozřejmě liší podle cenového zařazení. Rotační plečky, určené pro meziřádkové kypření a okopávání zeleniny, pak disponují nejčastěji noži kopinatými. Ty zvládají nakypřit i velmi těžké, nepoddajné struktury s vyšším obsahem vody.
Pořádně postavený stavebnicový rotační kypřič umožňuje vybírat ze dvou typů kypřicích nožů. Sestavy pravoúhlých nožů pro lehké a kopinatých nožů pro těžké půdy.
Ideální je, pokud povrch půdy není ztvrdlý. Pro začátek posekáme na co nejnižší výšku sečení. Plochu nikdy nestříkáme totálními herbicidy, které zamoří podzemní vody a dlouho zůstávají v takto ošetřených plochách. Po sečení je řada na kypřič. Nože volíme kopinaté, protože lépe pronikají do půdy, čímž postupně prokypřují strukturu, až je dokonale zpracovaná.
Vždy začínáme od nejnižšího převodového stupně a s každým přejetím plochy se propracování půdy zlepšuje. Poté, co kypření dokončíme, pustíme se do orby, díky níž dojde k dokonalému zpracování půdy v úrovni ornice do hloubky přibližně 20 cm.
Po zorání necháme plochu odležet zhruba jeden měsíc. Za tu dobu se objeví případné obtížné plevele, které je třeba odstranit mechanicky včetně kořenů. Při následném kypření bychom totiž nasekali kořeny, a tím plevel intenzivně namnožili.
Plochu můžeme následně osít zeleným hnojením, jako je hořčice a řepka. Na podzim vzrostlou hmotu přejedeme sekačkou či mulčovačem, čímž jí nadrtíme nadrobno. Zapravením potom získáme úrodnou půdu, která podá velkou úrodu.
Foto autor
Připomeňme si nejdůležitější zásady pro řez ořešáku. Výchovný – tvarovací řez korunky stromku děláme jen pokud je nutný v období prvních pěti let po výsadbě. Řez prosvětlovací – průklest, je možný v plodném věku stromu a to vždy v několikaletém odstupu.