Proč kypřit záhon zeleniny po deštích a jiné tipy na červenec

2. 7. 2022

Po deštích nebo větší zálivce je třeba vše okopat a vyplít. Cílem je dostat do utužené půdy vzduch, přerušit zbytečné vypařování vody.

Po deštích doplníme živiny do půdy

Zálivková voda i deště vyplavily rozpustné živiny do hloubky a to zejména z půd písčitých nebo z půd s malým obsahem organické hmoty. Proto mohou u mělce kořenících rostlin chybět.

  • Nejrychleji se živiny rostlině dostanou prostřednictvím listové výživy – hnojivy rozpustnými ve vodě.

NPK ani Cererit nejsou nejvhodnější. Tato hnojiva používáme především na hnojení zhruba tři týdny před výsadbou nebo před výsevem zeleniny.

Po deštích můžeme také vysévat ředkev

Ředkev, kterou vyséváme v červenci a srpnu, má výtečnou nasládlou chuť. Pokud ji napadne květilka, není dobrá, pálí. Protože se snaží květilku vypudit.

K létu patří houbové choroby, brouci, motýli…

Na rajčatech pěstovaných venku se nejspíše začne objevovat plíseň bramborová, na košťálovinách mšice a housenky bělásků. Možná i molice vlaštovičníková.

Po deštích a závlaze se do zahrady stáhnou slimáci. Je třeba hlídat projevy napadení paprik a lilků roztoči, mšicemi, molicí skleníkovou. Bylo by škoda nechat škůdcům úrodu znehodnotit nebo zlikvidovat.

Výsevy a výsadby ředkviček a dalších brukvovitých chráníme před květilkou zelnou netkanou textilií a podle dostupnosti případně i přípravky, jak je uvádí Rostlinolékařský portál. Blíží se chvíle, kdy pór přikryjeme proti vrtalce.

Sejeme zeleninu pro druhou či třetí sklizeň

V červenci nastává doba vhodná k setí podzimního špenátu. Hrách a fazole vyseté v tuto dobu mohou přinést malou úrodu, zaplní však prázdné místo na záhoně. Pokud přijde na konci srpna předčasný mrazík, poslouží luštěnina jako zelené hnojení.

Stejně jako ředkvičky, které sejeme od konce července. Pokud budou červavé nebo budou moc pálit, nebudeme o ně stát, zaryjeme je. Ovšem jedině tam, kde plánujeme nechat záhon v zimě bez výsadby nebo výsevu.

Sušíme cibuli

Sklizenou cibuli sušíme venku, na slunci, česnek mimo pole, na stinném místě

V červenci sklízíme zeleninu jak pro krátkodobé, tak pro dlouhodobé uskladnění. První se týká raných brambor. Na celou zimu uskladňujeme po sklizni a usušení česnek, cibuli.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 4. 2024

Jaro vytoužené, ale i obávané kvůli alergii na pyl

Zejména jarní období, na které se všichni tolik těšíme, může být pro alergiky obdobím opačně vnímaným. Senná rýma se vyskytuje u citlivých osob od předjaří do časného podzimu. Příčinou je pyl poletující v ovzduší  těchto dřevin (pravidelné pylové …

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x