Které moštové odrůdy révy vybrat do zahrady na burčák a víno

21. 9. 2020

Uvažujete o tom, že byste si rádi vyzkoušeli domácí výrobu burčáku nebo vína? Jako první krok lze doporučit výběr moštové odrůdy odolné k houbovým patogenům.

Cvětočnyj

Odrůda révy Cvětočnyj

Moštová odrůda Cvětočnyj

Zahradní pěstitelé révy dobře znají odrůdu Cvětočnyj. V odborném popisu jsou hrozny středně velké až velké, válcovitě-kuželovité, středně husté až husté.

Bobule jsou středně velké, kulaté, žlutozelené, na osluněné straně jantarově zbarvené, s jemným voskovitým povlakem. Slupka je pevná.

Dužnina je šťavnatá, s výrazným muškátovým aroma.

  • Dozrává ve druhé polovině září až začátkem října.
  • Cvětočnyj má dobrou mrazuodolnost a je možné ho pěstovat také v nevinařských oblastech.
  • Odolnost k plísni révy a šedé hnilobě hroznů révy je dobrá. Má střední až nižší odolnost k padlí révy. Proti tomuto houbovému patogenu je proto třeba počítat s ochranou.

Doporučované zatížení je 10–12 oček na keř. Při tomto zatížení není třeba využívat regulaci násady hroznů během vegetace. Růst odrůdy je bujný až velmi bujný, olistění keře je husté až velmi husté, intenzita růstu zálistků je vysoká. Je proto nezbytné provádět odstranění zálistků v zóně hroznů a odstranění 1–3 listů v zóně hroznů.

  • Cvětočnyj má mnohostranné využití. Dobře vyvinuté hrozny je možné využívat také na jídlo, mají atraktivní muškátové aroma. To je znát i na chuti burčáku nebo vína, v něm navíc nabídne svěží kyselinku.

Rinot

Réva odrůdy Rinot

Odrůda Rinot

Za odrůdu vhodnou pro pěstování také v nevinařských oblastech je možné považovat Rinot. Pochází ze šlechtitelské práce docenta Miloše Michlovského. Hrozen je středně velký až velký, dlouhý. Tvar hroznů je válcovitý s křidélky u základu třapiny.

Uspořádání bobulí v hroznu je středně husté. Bobule je malá, kulatá, zelenožlutá, v plné zralosti se zlatavým odstínem.

  • Rinot dozrává ve druhé polovině září.
  • Odolnost k zimním mrazům je dobrá až velmi dobrá.
  • Odolnost k plísni révy je velmi dobrá. Odolnost k padlí je dobrá. Díky volnějšímu uspořádání bobulí v hroznu je odolnost k šedé hnilobě hroznů dobrá.

Rinot je pěstitelsky nenáročná odrůda. Vhodný je řez na dlouhý tažeň. Olistění keřů je středně husté. Intenzita růstu zálistků je střední, má proto střední požadavky na zelené práce. Odlistění se provádí pouze tehdy, jestliže je zóna hroznů příliš zahuštěná. Obvykle není potřebná regulace násady hroznů během vegetace.

Vína jsou aromatická s výraznými ovocně květinovými tóny. Ve vůni je možné pozorovat tóny zeleného jablka, kdoule, broskve a citrusových plodů.

Helios

Réva odrůdy Helios

Odrůda Helios

Mezi rané odrůdy vhodné do nevinařských oblastí patří také Helios. Pochází z německého Freiburgu. Hrozen je středně velký, u základu třapiny rozvětvený, kuželovitý.

Uspořádání bobulí v hroznu je středně husté. Bobule je malá až střední, kulatá, zelenožlutá.

  • Odrůda dozrává současně s Müller Thurgau ve druhé polovině září.
  • Odolnost k zimním mrazům je dobrá.
  • Odolnost k plísni révy je dobrá a většinou není potřebná ochrana. Odolnost k padlí révy je střední až dobrá. Odolnost k šedé hnilobě hroznů révy je střední až dobrá.

Vhodné je rýnsko-hessenského vedení s řezem na dlouhý tažeň. Odrůda nevyžaduje regulaci násady hroznů během vegetace. Olistění keře je středně husté. Intenzita růstu zálistků je střední. Přístup k zeleným pracím je podobný jako u odrůdy Müller Thurgau. Základem je proto odstranění zálistků v zóně hroznů.

Helios je vhodný pro výrobu mladých bílých vín. Vůně a chuť vína je výrazně ovocná s tóny zeleného jablka, kdoule, citrusových plodů a velmi jemného muškátu. Chuť vína je jemná a kyselina je svěží.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

10. 9. 2024

Truhlíkové rostliny a pokojové květiny chráníme před chladem

Ve druhé polovině září jsou v našich podmínkách již běžné noční mrazíky. Pamatujeme proto na všechny choulostivé rostliny a umístíme je do bezpečnějších míst. Na noc je přeneseme domů, nebo aspoň chráníme rohožemi, fólií nebo netkanou textilií.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x