
Osečkování révy omezí výpar vody a podpoří výživu hroznů
15. 6. 2021Réva většinou intenzivně roste. Proto k péči o révu patří řez letorostů – osečkování. Bez něj by jednoleté dřevo nevyzrálo a v zimě namrzalo.
Vlhkost a vyšší teploty nahrávají rozvoji houbových patogenů také u révy. Úpravami letorostů můžeme ovlivnit mikroklima keřů tak, aby choroba nevznikla.
Veškeré úpravy zelených letorostů a listů vinaři označují termínem zelené práce.
Z pohledu příznivého mikroklimatu révového keře je důležité především rovnoměrné rozdělení letorostů do drátěnky. Optimální drátěnka pro pěstování révy by měla mít tři páry tzv. dvojdrátí.
Jedná se o dva dráty ve stejné výšce, mezi které se zasunou zelené letorosty. První dvojdrátí je vhodné ponechat přibližně 20–25 cm nad vodicím drátem nebo tažněm. Jakmile jsou letorosty ve dvojdrátí upevněny, má pěstitel téměř vyhráno. První fixace nasměruje letorosty nahoru a také zajistí jejich dobré rozmístění v drátěnce. Podle růstu je potom třeba pokračovat v zasouvání letorostů mezi další dvojdrátí.
Aby byla listová stěna co nejužší, je možné využívat různé druhy sponek, které zajistí úzkou, dobře osluněnou a dobře provzdušněnou listovou stěnu. Tyto sponky je možné vyrobit také jednoduchým způsobem z drátu.
U převislých tvarů, např. na pergolách, se mikroklima ovlivňuje obtížně, protože není možné optimálně provádět zelené práce.
Po zkrácení (osečkování) hlavních letorostů začínají na letorostech ve velké míře rašit zálistky, které mohou výrazně zahušťovat révový keř.
Zálistky lze na počátku jejich vývoje vylomit rukou, aniž bychom museli použít zahradnické nůžky. Už samo vylamování zálistků v zóně hroznů může být dostatečným krokem pro zlepšení mikroklima a omezení podmínek pro rozvoj houbových chorob.
Zásahem, který zcela optimalizuje mikroklima listové stěny, je odlistění v zóně hroznů a to během přibližně dvou týdnů, které následují po odkvětu.
Listy odstraňujeme ručně, pouhým vylomením. Vhodné je odstranit dva listy na všech letorostech v zóně hroznů, nebo odstranit jen nejvíce zahušťující listy. Právě tak to řeší mnozí pěstitelé stolních odrůd.
Jak tyto zelené postupy a zásady ovlivňují odolnost k houbovým chorobám?
Dobře tvarovaná listová stěna s dobře osluněnými listy a hrozny zajišťuje rychlé osychání listové plochy. Tím omezíme podmínky pro rozvoj plísně révy a šedé hniloby na vlhkých listech, případně na květenství nebo na hroznech.
Kvalitní oslunění listů a hroznů je také prevencí padlí révy. I když má padlí révy rádo vyšší teploty, nesvědčí mu dobré oslunění listů a hroznů, a to zejména kvůli podílu UV záření. Padlí se sice dobře adaptuje na vysoké teploty a vyvíjí se i při 36 °C, ale osluněné listy a hrozny mohou mít v horkých letních dnech ještě vyšší teplotu.
V dobře ošetřeném révovém keři může být také nižší relativní vzdušná vlhkost, což omezuje rozvoj všech tří nejvýznamnějších houbových chorob révy: plísně révy, padlí révy a šedé hniloby hroznů révy.
Včas a dobře provedené zelené práce mohou proto výrazně omezit podmínky pro rozvoj chorob a v okrajových oblastech pěstování révy je potom možné pěstovat některé odrůdy i zcela bez použití jakékoliv ochrany.
Foto autor
Pěkné jarní dny nás lákají ven, a tak se konečně můžeme věnovat činnostem, které jsme si naplánovali. V ovocné zahradě máme co dělat klidně od rána do večera.
Díky za tento článek a s fotkami. Asi to dělám naopak, někdo mi poradil, že ustřihnout letorost dva listy za odkvetlým „hroznem“. A vylámat jak rajčata. Už to praktikuju pár let, naštěstí to keřík nevzdal a hrozny máme, zatím pokaždé.