Co jsou zelené práce ve vinici, jak révu chrání proti chorobám

10. 7. 2020

Vlhkost a vyšší teploty nahrávají rozvoji houbových patogenů také u révy. Úpravami letorostů můžeme ovlivnit mikroklima keřů tak, aby choroba nevznikla.

Veškeré úpravy zelených letorostů a listů vinaři označují termínem zelené práce.

Aby se letorosty na drátěnce netísnily

Z pohledu příznivého mikroklimatu révového keře je důležité především rovnoměrné rozdělení letorostů do drátěnky. Optimální drátěnka pro pěstování révy by měla mít tři páry tzv. dvojdrátí.

Dvojdrátí

Na jednom metru délky drátěnky by mělo být maximálně deset letorostů

Jedná se o dva dráty ve stejné výšce, mezi které se zasunou zelené letorosty. První dvojdrátí je vhodné ponechat přibližně 20–25 cm nad vodicím drátem nebo tažněm. Jakmile jsou letorosty ve dvojdrátí upevněny, má pěstitel téměř vyhráno. První fixace nasměruje letorosty nahoru a také zajistí jejich dobré rozmístění v drátěnce.  Podle růstu je potom třeba pokračovat v zasouvání letorostů mezi další dvojdrátí.

Aby byla listová stěna co nejužší, je možné využívat různé druhy sponek, které zajistí úzkou, dobře osluněnou a dobře provzdušněnou listovou stěnu. Tyto sponky je možné vyrobit také jednoduchým způsobem z drátu.

U převislých tvarů, např. na pergolách, se mikroklima ovlivňuje obtížně, protože není možné optimálně provádět zelené práce.

Nezapomeneme ani na zálistky

Po zkrácení (osečkování) hlavních letorostů začínají na letorostech ve velké míře rašit zálistky, které mohou výrazně zahušťovat révový keř.

  • Zálistky jsou velmi významné pro zrání hroznů. V zóně hroznů se vylamují, aby se omezilo zahuštění listové stěny, a nad zónou hroznů se pouze zakracují podle tvaru listové stěny.
Vylamování fazochů révy

Vylamování zálistků révy; foto Shutterstock

Zálistky lze na počátku jejich vývoje vylomit rukou, aniž bychom museli použít zahradnické nůžky. Už samo vylamování zálistků v zóně hroznů může být dostatečným krokem pro zlepšení mikroklima a omezení podmínek pro rozvoj houbových chorob.

Odlistění v zóně hroznů

Zásahem, který zcela optimalizuje mikroklima listové stěny, je odlistění v zóně hroznů a to během přibližně dvou týdnů, které následují po odkvětu.

  • Vyvíjející se bobule se budou dobře adaptovat na teplotu a sluneční záření.

Listy odstraňujeme ručně, pouhým vylomením. Vhodné je odstranit dva listy na všech letorostech v zóně hroznů, nebo odstranit jen  nejvíce zahušťující listy. Právě tak to řeší mnozí pěstitelé stolních odrůd.

  • Vyšší počet odstraněných listů by se mohl negativně projevit na zrání hroznů. Tuto skutečnost je třeba respektovat zejména v okrajových oblastech pěstování révy.

 

Obejdeme se často i bez postřiku

Jak tyto zelené postupy a zásady ovlivňují odolnost k houbovým chorobám?

Dobře tvarovaná listová stěna s dobře osluněnými listy a hrozny zajišťuje rychlé osychání listové plochy. Tím omezíme podmínky pro rozvoj plísně révy a šedé hniloby na vlhkých listech, případně na květenství nebo na hroznech.

Kvalitní oslunění listů a hroznů je také prevencí padlí révy. I když má padlí révy rádo vyšší teploty, nesvědčí mu dobré oslunění listů a hroznů, a to zejména kvůli podílu UV záření. Padlí se sice dobře adaptuje na vysoké teploty a vyvíjí se i při 36 °C, ale osluněné listy a hrozny mohou mít v horkých letních dnech ještě vyšší teplotu.

Drátěnka s listy: Rovnoměrné rozdělení a upevnění letorostů v dvojdrátí

Rovnoměrné rozdělení a upevnění letorostů v dvojdrátí

V dobře ošetřeném révovém keři může být také nižší relativní vzdušná vlhkost, což omezuje rozvoj všech tří nejvýznamnějších houbových chorob révy: plísně révy, padlí révy a šedé hniloby hroznů révy.

Včas a dobře provedené zelené práce mohou proto výrazně omezit podmínky pro rozvoj chorob a v okrajových oblastech pěstování révy je potom možné pěstovat některé odrůdy i zcela bez použití jakékoliv ochrany.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Díky za tento článek a s fotkami. Asi to dělám naopak, někdo mi poradil, že ustřihnout letorost dva listy za odkvetlým „hroznem“. A vylámat jak rajčata. Už to praktikuju pár let, naštěstí to keřík nevzdal a hrozny máme, zatím pokaždé.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy
1
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x