Višeň plstnatá; okrasný i užitkový ovocný keř

19. 8. 2023

Kůru má lesklou a načervenalou, mladé větve a listy hustě plstnaté. Právě pro velké množství malých chloupků dostala jméno višeň plstnatá.

Višeň plstnatá (Prunus tomentosa) patří do čeledi růžovitých (Rosaceae). Pochází z Číny a Himálají a u nás se pěstuje většinou ve formě opadavého keře dorůstajícího do maximálně dvoumetrové výšky i šířky.  Na trhu ji můžeme najít také pod označením nanking cherry nebo chokecherry.

Okrasný i ovocný keř višeň plstnatá

Listy i mladé větve má hustě plstnatá. Odtud také pochází pojmenování višeň plstnatá

Je to druh plný rozporů:

  • Je nenáročný na půdu, díky čemuž snáší i zastíněná a méně vhodná místa. Sklizeň je pak však výrazně nižší.
  • Půdy preferuje vápnité a spíše vlhčí, nesnáší však přemokření půdy.
  • Díky svému vzrůstu se hodí i do menších zahrad a do kombinovaných keřovitých záhonů s rybízem, dřínem či arónií. Keře jsou vhodné i do okrasných záhonů.
  • Odolnost keřů vůči nízkým teplotám dosahuje až –45 °C.
  • Naopak je málo odolná vůči chorobám, proto je třeba pravidelně sledovat její zdravotní stav a aktuálně řešit případnou ochranu.

Višeň plstnatá vyžaduje péči v průběhu celé sezony

Sazenice višně vysazujeme na vzdálenost několika metrů od sebe, aby měly keře dostatek prostoru. Chceme-li docílit vzhled  zapojeného porostu, vysazujeme je na vzdálenost přibližně 1 až 2 metry od sebe. Ta nám zajistí postupné zapojení porostu do souvislých pásů během několika let po výsadbě.

Višeň plstnatá dokáže vytvořit kompaktní porost

Višeň plstnatá je i krásný okrasný keř

Plodonosné keře rychle stárnou, proto je řezem regulujeme, aby byly v keři maximálně troj či čtyřleté letorosty. Dospělý keř by měl obsahovat, podobně jako keříčkový rybíz, přibližně 10–12 plodonosných výhonů.

Kvete na plodonosných výhonech, jejichž produktivní životnost je, podobně jako u rybízu či borůvek,  3–4 roky. Menší květy bílorůžové až růžové barvy kvetou v závislosti na odrůdě a vegetační sezony od konce března.

Jsou cizosprašné a opylované hmyzem. Pro sklizeň je proto třeba pěstovat alespoň dvě různé odrůdy. Průměrná doba kvetení je 10–15 dní, což plně postačuje na dokonalé opylení a plnou úrodu. Vhodné je také využívat systém letních řezů.

Plody sklízíme v průměru v polovině července. Lze je jíst okamžitě po sklizni. Jsou velké kolem 1,5 cm, resp. 2 gramů,  kulatého tvaru a lesklé červené barvy. Dužnina je šťavnatá a sladká, stopka je krátká a pevná. Plody se sklízejí po dobu asi 10 dní. Dobře však drží na stromě, a to až 1 měsíc po dozrání. Jíst je můžeme čerstvé, ale také se hodí na vynikající džem specifické chuti. Plody můžeme zpracovat také na džusy, vína, želatiny, vína, likéry či sirupy.

Zralé plody aneb višeň plstnatá v celé své kráse

Plody višně plstnaté

Pozor na choroby

Z chorob je důležité sledovat vývoj skvrnitosti, moniliózy, antraknózy a dirkovitosti listů.

Skvrnitost má za následek předčasný opad listů, díky čemuž výhony před zimou nedostatečně vyzrají. Ochrana spočívá v odstranění opadaného listí a aplikaci postřiku Bordeauxské jíchy v koncentraci 3 %. Podruhé se ošetřuje okamžitě po odkvětu, fungicidním přípravkem proti houbových chorobám. Třetí ošetření je opět pomocí Bordeauxská jíchy v koncentraci 1%.

Moniliová spála je nejzávažnější chorobou tohoto ovocného druhu. Způsobuje klasické vysušení rozvíjejících se výhonů, které působí jako spálené. Houba se množí většinou pomocí mumifikovaných plodů, které na keřích zůstávají z podzimu. Podobné zdroje nákazy proto co nejdříve po zjištění odstraňujeme a spálíme. Ochrana se provádí také pomocí množství dostupných přípravků.

Moniliová spála poškodila celý strom

Višeň poškozená moniliovou spálou

Známou chorobou je také antraknóza, která způsobuje skvrny na plodech. Takto napadené plody dokáží v suchém počasí vysychat a mumifikovat. V případě vlhkého a deštivého léta dokáže antraknóza zlikvidovat až 80 % úrody!

Odrůdový sortiment

V zahraničí se můžeme setkat i s více odrůdami. Ty mají podobnou plodnost a odolnost plodů, citlivost k přemokření půdy a z chorob k monilióze. Liší se vzhledem plodů a termínem zrání, který při správném nastavení výsadby rozšíří termín sklizně.

V ČR se s těmito odrůdami setkáme zatím spíše méně:

  • Alice

Dorůstá do výšky 1,5 metru. Velké plody kaštanové barvy podlouhle-oválného tvaru dozrávají současně, v druhé dekádě července.

  • Autumn Wyrowski

Dorůstá do výšky 1,8 metru. Plody zrají v poslední dekádě července. Slupka plodů je lesklá kaštanové barvy.

  • Natalie

Tvoří silně rostoucí keře dorůstající do výšky 1,8 metru. Plody zrají v polovině července. Plody tmavě červené barvy jsou velmi velké, široké, jemně hruškovitého tvaru.

  • Princess

Vytváří nižší a širší keře středně silného vzrůstu. Plody dozrávají v poslední dekádě července. Lesklá slupka má světle růžovou barvu.

  • Spark

Tvoří kulaté a velmi kompaktní keře poměrně velkých rozměrů. Velké bledě červené plody dozrávají kolem 20. července.

  • Tale

Dorůstá do výšky asi 1,3 m. Dozrává na přelomu druhé a třetí dekády července.

Foto Shutterstock a O. Faměra

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x