Pro krásu zahrady: sakura, mandloň, višeň a jiné slivoně

4. 4. 2022

Rod Prunus zahrnuje mnoho okrasných stromů a keřů. V zahradách obdivujeme i kvetoucí pravé slivoně, počínaje švestkou a konče třeba trnkou.

Rozmanité okrasné třešně

Asi nejznámější okrasnou třešní se stala japonská sakura. Slovo pochází z japonštiny a znamená kvetoucí třešeň. V Japonsku má pěstování třešní a višní značnou kulturní tradici.

Základem četných okrasných kultivarů se stala zejména třešeň pilovitá (Prunus serrulata), Sargentova (P. sargentii), dřípená (P. incisa) nebo nikóská (P. nipponica).

Odrůda třešně Kanzan

Odrůda okrasné třešně Kanzan

Kultivary se liší hlavně barvou a uspořádáním květů, ale také tvarem koruny. Známe kultivary s korunou charakteristicky trychtýřovitou (P. serrulata Kanzan), sloupovitou (P. serrulata Amanogawa) nebo s typicky převislými větvemi, mnohdy bizarního tvaru (P. serrulata Kiku-Shidare-Zakura). Některé mají purpurově zbarvené listy P. serrulata Royal Burgundy.

Slivoňový podrost myrobalán

V tuzemských podmínkách je jedním z nejčasněji kvetoucích druhů slivoň myrobalán. (Vžilo se pro něj lidově pojmenování špendlík – Prunus cerasifera. V ovocnářském názvosloví je však špendlík jinou slivoní.).

  • Myrobalán vykvétá počátkem dubna (někdy již koncem března) dosti hojně na mnoha místech v krajině i v zastavěných územích.

Často máme možnost vidět kvetoucí myrobalán jako podrost švestkového stromořadí. Je to způsobeno tím, že byl (a snad i stále je) používán jako podnož pro odrůdy švestek. Podrůstáním podnože vznikne pod samotnou švestkou houština vykvétající asi o čtrnáct dnů dříve než samotná roubovaná odrůda. Houština na místě často zůstává i po odumření švestky a myrobalán se může dále šířit do okolí rozrůstáním nebo roznosem semen ptactvem i lidmi.

Keř mandloně pro venkovskou předzahrádku

Velice zajímavá je naše domácí kriticky ohrožená mandloň nízká (Prunus tenella). Vytváří nízké keře jen asi 1 m vysoké a na nich relativně velké, sytě růžové květy. Je typickou dřevinou vesnických předzahrádek.

Botanickou zřídka pěstovanou zajímavostí je mandlobroskvoň (P. × amygdalo-persica), kříženec mandloně (Prunus dulcis) a broskvoně (P. persica).

Mnohé slivoně vykvétají v první polovině dubna

V době květu jsou slivoně nepřehlédnutelné, jelikož množství květů bývá značné a zaujímá celý prostor koruny. Bohužel se při teplejším a sušším jarním počasí stává, že se doba kvetení omezí pouze na několik dnů.

Některé slivoně jsou atraktivní také k podzimu, když jejich listy zlatožlutě barví. Několik druhů je zajímavých svou charakteristickou borkou. Například střemcha Maackova (Prunus maackii) ji má zbarvenou do oranžově okrové barvy, vzrostlejší jedinci slivoně tibetské (P. serrula) zase vytvářejí ve vyšším věku hladkou, lesklou, mahagonově hnědou kůru s příčnými tmavými pásy rozpukané borky.

  • Okrasné slivoně množíme stejně jako slivoně pěstované pro ovoce, tedy zejména očkováním nebo roubováním, nejčastěji na podnož třešně ptačí (Prunus avium). Původní druhy je možno množit ze semen. Menší druhy a odrůdy lze vysadit do rodinných zahrad.

Rozdělení podle vlastností květů

Květy jednoduché bílé (nebo s nádechem do růžova)

Prunus × amygdalo-persica (velké květy s purpurovou skvrnou uprostřed), Prunus avium, P. cerasifera, P. × hillieri Spire, P. kurilensis, P. padus, P. Pandora, P. Tai-Haku, P. spinosa, P. × yedoensis.

Kříženec slivoně Prunus x hillieri Spire

Prunus x hillieri Spire

Květy jednoduché růžové

Prunus canescens (malé zvonkovité květy, rostlina celá chlupatá), P. Collingwood Ingram, P. dulcis Zola (listy purpurové), P. incisa Okame, P. kurilensis Ruby, P. mume Benishidori, P. padus Colorata, P. sargentii, P. tenella (keř do 1 m vysoký), P. tomentosa (keř asi 2,5 m vysoký).

Květy poloplné světle růžové nebo růžovobílé

Prunus Accolade, P. Daikoku, P. serrulata Amanogawa, P. incisa Mikinori (květy růžovobílé), P. subhirtella Fukubana, P. Oshidori-Zakura

Květy plné bílé:

Prunus avium Plena, P. Botan-Zakura, P. serrulata Albo Plena, P. Shirotae, P. Shogetsu.

Květy plné růžovobílé až růžové

Prunus Asano, P. Kiku-Shidare-Zakura (koruna s převislými větvemi), P. Okiku-Zakura (květy růžovobílé), P. serrulata Kanzan (květy sytě růžové), P. s. Royal Burgundy (květy sytě růžové, listy purpurové), P. triloba Multiplex (keř do 2 m vysoký, květy sytě růžové).

t10-Prunus triloba Multiplex

Prunus triloba Multiplex

Zdroj: Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v. v. i.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

17. 4. 2024

Živé ploty ze stálezelených dřevin; druhy podle velikosti

Stálezelené dřeviny se hodí pro živé ploty, které mají celoročně zůstat neprůhledné. Ploty tvarované řezem navíc mohou pozemek chránit proti větru a prachu. Péče o odolné druhy dřevin je snadná.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x