Odrůdu Rubín a její mutace řežeme méně než jiné jabloně

13. 1. 2023

Odrůda jabloně Rubín a její mutace, například Bohemia, i novější kříženci, jako je Rubinola, vyžadují minimální řez s pozdějším termínem.

Jabloň odrůdy Rubín, zapsaná mezi odrůdy roku 1983 a už dlouho předtím vyšlechtěná Ing. O. Loudou, a různé mutace Rubínu mají společné vlastnosti:

  • Do plodnosti vstupují středně pozdě.
  • Koruna bývá v době plodnosti velká, kulovitá, řídká až středně hustá.
  • Kosterní větve mají sklon k vyholování a jen velmi málo obrůstají plodonosným obrostem.
  • Bujně rostou a plodí na dlouhém dřevě.
Odrůda jabloně Rubín

Proslulá odrůda jabloně Rubín

Chybný řez sníží plodnost odrůdy Rubín a dalších

Při tvarování a řezu těchto odrůd však mnozí chybují, když od třetího roku po výsadbě používají jakýkoliv zkracovací řez. Následkem je ochuzení se o podstatnou část sklizně, především o nejkvalitnější plody. Pak se mnozí z horlivých pěstitelů kloní k názoru, že tyto odrůdy vykazují nízkou násadu nebo dokonce, že vůbec neplodí. A to je velký omyl!

  • Proto u mutací odrůdy Rubín a také u dalších novějších, vzniklých křížením s touto odrůdou, jako je například Rubinola, Rubinstep, Rucla, uplatňujeme jen minimální řez co nejpozději v době těsně před květem.

Nebojme se Rubín, jeho mutace a křížence neřezat

Odrůdy těchto jabloní si poradí i bez řezu, musíme jim ovšem popřát dostatek závlahy a hnojení během vegetace.

Regulovat násadu není třeba, jen při nadměrném přeplození dbáme, aby se na koncích výhonů netvořily více než dva plody.

Odstraňujeme také plody zastíněné uvnitř koruny nebo deformované a to až v průběhu července. Odrůda se odvděčí velikostí a vybarveností zbylých plodů po obvodu koruny.

Připomeňme si jabloně, kterým svědčí opatrný řez

Z odrůd vzniklých somatickou mutací a následným šlechtitelským výběrem jmenujme především odrůdu Bohemia (rok 1994, šlechtitel J. Thoř) a Gold Bohemia (rok 2000, šlechtitel J. Thoř), dále Dark Rubín (rok 2010, šlechtitel Ing. J. Mazánek) a Red Bohemia (rok 2014, šlechtitel J. Thoř).

Jedná se o raně zimní odrůdy se sklizňovou zralostí od poloviny září a konzumní zralostí od října, se skladovatelností do poloviny února. Všechny mají uděleno šlechtitelské osvědčení a ochranu práv v České republice. Odrůdy jsou středně odolné proti napadení houbových chorob, především strupovitosti a padlí.

Odlišnosti byly zjištěny nejen v barvě a tvaru plodu, ale také v barvě i konzistenci (struktuře) dužniny.

Odrůda jabloně Bohemia

Jabloň odrůdy Bohemia

Bohemia

Plodí jednotlivě, ojediněle ve shlucích. Plod má velký, tvar kulovitý se slabým žebrováním bez masitých svalců na vrcholu. Základní barva plodu je žlutá, krycí barva jasně červená, rozmytá. Kališní a stopečná jamka je světlejší, většinou oranžová.

Tenká slupka Bohemie je na povrchu hladká, suchá, bez ojínění a mastnosti. Rzivost se objevuje ojediněle a to paprsčitě v kališní jamce. Dužnina krémové barvy má jemnou a křehkou konzistenci, pevnost středně tuhá.

Chuť má navinule sladkou. Šťavnatost dužniny střední. Stopka je velmi dlouhá, středně tlustá.

Gold Bohemia

Plodí jednotlivě, ojediněle ve shlucích. Plod velký až velmi velký, tvar kulovitý až ploše kulovitý, bez žebrování i masitých svalců na vrcholu. Základní barva plodu je žlutá, krycí barva chybí, jen v době zralosti dojde do žluté, která je celoplošně rozmytá.

Tenká slupka je na povrchu hladká, suchá, bez ojínění a mastnosti. Dužnina žlutavé barvy s jemnou a křehkou konzistenci, pevnost středně tuhá.

Chuť je navinule sladká, aromatická a voňavá. Šťavnatost dužniny střední až velká. Stopka středně dlouhá, středně tlustá.

Gold Bohemia

Gold Bohemia

Dark Rubín

Plodí jednotlivě, ojediněle ve shlucích. Plod je velký až velmi velký, tvar kulovitý, bez žebrování i masitými svalců na vrcholu. Základní barva plodu v době zralosti neznatelná, krycí barva nejprve tmavočervená, na skládce hnědočervená, celoplošně rozmytá.

Středně tlustá slupka, na povrchu hladká, suchá, bez mastnosti, ojínění a rzivosti. Dužnina krémové barvy, má jemnou konzistenci, pevnost měkká až středně tuhá.

Chuť nasládlá až sladká, aromatická a voňavá. Šťavnatost dužniny střední až velká. Stopka dlouhá, středně tlustá.

Dark Rubín

Dark Rubín

Red Bohemia

Plodí jednotlivě. Plod velký až velmi velký, tvar kuželovitý až kuželovitě kulovitý, slabě žebrovaný bez masitých svalců na vrcholu. Tato mutace je tmavočervená, celoplošně rozmytá, základní barva v době zralosti žlutá.

Slupka tenká, hladká, suchá, okolo stopečné jamky středně rzivá. Dužnina krémové barvy, konzistence jemná, pevnost středně tuhá.

Chuť navinule sladká. Šťavnatost dužniny střední až velká. Stopka dlouhá, středně tlustá.

Red Bohemia

Jabloň odrůdy Red Bohemia

Jak vybírat podnože pro příbuzné odrůdy Rubín

Všechny zde popsané odrůdy jsou vhodné pro pěstování ve všech pěstitelských polohách.

  • Pro teplou oblast jsou vhodné slabě rostoucí podnože (typ M9, J-TE-E, -G, Oltem),
  • pro střední pak v sušších místech podnož (typ M26),
  • do vlhčích míst i bujně rostoucí (typ MM106, J-TE-H).
  • V polohách nad 400 m/m jsou vhodné podnože (typ MM106, A2).

Vzhledem k tenké slupce plodů jsou citlivé k poranění a poškození blanokřídlým hmyzem, v suchém létu i poškozením ptáky. Odrůdy jsou středně odolné k houbovým chorobám především strupovitosti a padlí.

Nepodceňujeme ošetření proti škůdcům a to především proti květopasu, pilatce a obalečům. Jejich první výskyt lze zaznamenat lepovými deskami ve vhodně zvolené barvě – zelené, bílé. Na zjištění náletu obalečů používáme feromonové lapače a ke každému druhu bývá zpravidla jiný feromon.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Dobrý den.
U rubínové rodiny by se měl hlavně požívat na zakrácení výhonů letní řez , kvůli diferenciaci květních pupenů na konci výhonů v podzimním období.
Co mám odpozorováno , tak tato rodina silně trpí na mrazové desky . V některých zimách i brutálně.
V některých podmínkách jsou citlivé na nekrozu dřeva.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 2. 2024

Dusičnany v zelenině, kde je jich nejvíc

Každý kdo pěstuje na své zahrádce zeleninu, usiluje o její co nejlepší kvalitu. O té ale nemůže být řeč, pokud má pěstovaná zelenina vysoký obsah dusičnanů. Dusíkatá hnojiva (dusičnany) jsou hnojivem urychlujícím růst, které rostliny přijímají pro tvor

zobrazit další rady a tipy
1
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x