Odrůda jabloně Rubín a její mutace, například Bohemia, i novější kříženci, jako je Rubinola, vyžadují minimální řez s pozdějším termínem.
Jabloň odrůdy Rubín, zapsaná mezi odrůdy roku 1983 a už dlouho předtím vyšlechtěná Ing. O. Loudou, a různé mutace Rubínu mají společné vlastnosti:
Při tvarování a řezu těchto odrůd však mnozí chybují, když od třetího roku po výsadbě používají jakýkoliv zkracovací řez. Následkem je ochuzení se o podstatnou část sklizně, především o nejkvalitnější plody. Pak se mnozí z horlivých pěstitelů kloní k názoru, že tyto odrůdy vykazují nízkou násadu nebo dokonce, že vůbec neplodí. A to je velký omyl!
Odrůdy těchto jabloní si poradí i bez řezu, musíme jim ovšem popřát dostatek závlahy a hnojení během vegetace.
Regulovat násadu není třeba, jen při nadměrném přeplození dbáme, aby se na koncích výhonů netvořily více než dva plody.
Odstraňujeme také plody zastíněné uvnitř koruny nebo deformované a to až v průběhu července. Odrůda se odvděčí velikostí a vybarveností zbylých plodů po obvodu koruny.
Z odrůd vzniklých somatickou mutací a následným šlechtitelským výběrem jmenujme především odrůdu Bohemia (rok 1994, šlechtitel J. Thoř) a Gold Bohemia (rok 2000, šlechtitel J. Thoř), dále Dark Rubín (rok 2010, šlechtitel Ing. J. Mazánek) a Red Bohemia (rok 2014, šlechtitel J. Thoř).
Jedná se o raně zimní odrůdy se sklizňovou zralostí od poloviny září a konzumní zralostí od října, se skladovatelností do poloviny února. Všechny mají uděleno šlechtitelské osvědčení a ochranu práv v České republice. Odrůdy jsou středně odolné proti napadení houbových chorob, především strupovitosti a padlí.
Odlišnosti byly zjištěny nejen v barvě a tvaru plodu, ale také v barvě i konzistenci (struktuře) dužniny.
Plodí jednotlivě, ojediněle ve shlucích. Plod má velký, tvar kulovitý se slabým žebrováním bez masitých svalců na vrcholu. Základní barva plodu je žlutá, krycí barva jasně červená, rozmytá. Kališní a stopečná jamka je světlejší, většinou oranžová.
Tenká slupka Bohemie je na povrchu hladká, suchá, bez ojínění a mastnosti. Rzivost se objevuje ojediněle a to paprsčitě v kališní jamce. Dužnina krémové barvy má jemnou a křehkou konzistenci, pevnost středně tuhá.
Chuť má navinule sladkou. Šťavnatost dužniny střední. Stopka je velmi dlouhá, středně tlustá.
Plodí jednotlivě, ojediněle ve shlucích. Plod velký až velmi velký, tvar kulovitý až ploše kulovitý, bez žebrování i masitých svalců na vrcholu. Základní barva plodu je žlutá, krycí barva chybí, jen v době zralosti dojde do žluté, která je celoplošně rozmytá.
Tenká slupka je na povrchu hladká, suchá, bez ojínění a mastnosti. Dužnina žlutavé barvy s jemnou a křehkou konzistenci, pevnost středně tuhá.
Chuť je navinule sladká, aromatická a voňavá. Šťavnatost dužniny střední až velká. Stopka středně dlouhá, středně tlustá.
Plodí jednotlivě, ojediněle ve shlucích. Plod je velký až velmi velký, tvar kulovitý, bez žebrování i masitými svalců na vrcholu. Základní barva plodu v době zralosti neznatelná, krycí barva nejprve tmavočervená, na skládce hnědočervená, celoplošně rozmytá.
Středně tlustá slupka, na povrchu hladká, suchá, bez mastnosti, ojínění a rzivosti. Dužnina krémové barvy, má jemnou konzistenci, pevnost měkká až středně tuhá.
Chuť nasládlá až sladká, aromatická a voňavá. Šťavnatost dužniny střední až velká. Stopka dlouhá, středně tlustá.
Plodí jednotlivě. Plod velký až velmi velký, tvar kuželovitý až kuželovitě kulovitý, slabě žebrovaný bez masitých svalců na vrcholu. Tato mutace je tmavočervená, celoplošně rozmytá, základní barva v době zralosti žlutá.
Slupka tenká, hladká, suchá, okolo stopečné jamky středně rzivá. Dužnina krémové barvy, konzistence jemná, pevnost středně tuhá.
Chuť navinule sladká. Šťavnatost dužniny střední až velká. Stopka dlouhá, středně tlustá.
Všechny zde popsané odrůdy jsou vhodné pro pěstování ve všech pěstitelských polohách.
Vzhledem k tenké slupce plodů jsou citlivé k poranění a poškození blanokřídlým hmyzem, v suchém létu i poškozením ptáky. Odrůdy jsou středně odolné k houbovým chorobám především strupovitosti a padlí.
Nepodceňujeme ošetření proti škůdcům a to především proti květopasu, pilatce a obalečům. Jejich první výskyt lze zaznamenat lepovými deskami ve vhodně zvolené barvě – zelené, bílé. Na zjištění náletu obalečů používáme feromonové lapače a ke každému druhu bývá zpravidla jiný feromon.
Foto autor
Mezi volně rostoucími nebo kulturně pěstovanými rostlinami, najdeme velké množství nebezpečných a problematických druhů. S těmito rostlinami se můžeme setkat ve výsadbách veřejné zeleně, zámeckých a městských parcích, v soukromých zahradách.
Dobrý den.
U rubínové rodiny by se měl hlavně požívat na zakrácení výhonů letní řez , kvůli diferenciaci květních pupenů na konci výhonů v podzimním období.
Co mám odpozorováno , tak tato rodina silně trpí na mrazové desky . V některých zimách i brutálně.
V některých podmínkách jsou citlivé na nekrozu dřeva.