Jablka a jabloně: lednové lahůdky z rodiny Rubínů

15. 1. 2021

Rubín, Bohemia, Gold Bohemia, Red Bohemia, Dark Rubín, to jsou odrůdy, které vznikly jako pupenové mutace s původem v odrůdě Rubín.

Tyto jabloně a jejich plody mají společné vlastností, o kterých je dobré vědět.

Růst a řez

Jde o odrůdy rostoucí velmi bujně. Plodí na konci výhonů, takže vyžadují jiný přístup k řezu než ostatní odrůdy jabloní: Je důležité co nejvíce zachovávat koncové pupeny. Plodonosný obrost koruny je dlouhověký.

  • Rubín, Bohemia, Gold Bohemia, Red Bohemia a Dark Rubín stále patří k nejlepším jabloním pěstovaným ve středních a vyšších polohách.
Odrůda Rubín na podnoži A2, mezikmen M 9

Odrůda Rubín

Jablka vydrží dlouho do zimy

Jabloně plodí velká až velmi velká jablka, která jsou velmi atraktivní, pestré, nebo červené barvy, Gold Bohemia má plody žluté.

Odrůdy z této skupiny po odkvětu samy regulují počet plodů v plodenství a na stromě. Většinou není potřeba provádět probírku.

Chuť jablek je výborná, aromatická s výraznou medovou příchutí.

Sklizeň se s větší sumou teplot během vegetace posunuje k polovině září, ve vyšších polohách jablka sklízíme koncem září.

Skladovatelnost jablek těchto odrůd se uvádí do února. V optimální kondici bývají plody okolo Vánoc, zejména to platí u původní odrůdy Rubín. Odrůdy Red a Gold Bohemia vydrží v dobrém sklepě v dobré kondici déle. O tom, jak dlouho vydrží jablka ve výborné chuti, rozhoduje

  • doba sklizně,
  • rychlost zchlazení jablek na teplotu pod 4-5 °C,
  • kvalita uskladnění.

Jestliže se sklizní vyčkáváme, na úrodě se podepíší vosy, sršni a další hmyz, který tyto odrůdy s jemnou slupkou miluje. A navíc tím, že do sklepa ukládáme ovoce, které se k jídlu hodí okamžitě po sklizni, zkracujeme období, kdy jsou jablka nejchutnější. Vydrží sotva do prosince.

Odolnost k chorobám

Zmíněné odrůdy z příbuzenstva Rubínu nepatří mezi tzv. rezistenty; jejich náchylnost ke strupovitosti je střední.

Plody mají tenkou slupku, po poškození hmyzem jsou napadány moniliniózou. Při uskladnění je proto potřeba jablka pravidelně kontrolovat a nahnilé plody odstraňovat.

  • Kvalitu plodů podpoří a jejich atraktivnost zvýší opakované ošetřování přípravky, které dodají stromu vápník přes plody a přes list.

Proti skládkovým chorobám a sazovitosti se používají fungicidy určené proti strupovitosti, samozřejmě s nutným dodržením ochranné lhůty přípravku před sklizní.

Podnože, mezikmen

Tyto jabloně lze pěstovat na slabě rostoucí podnoži ve tvaru vřetene, ale i na silně rostoucí podnoži jako vyšší kmenný tvar. Popřípadě se dá použít vložka slabě vzrůstné podnože na kořeny silně rostoucí (např. kořen A2, kmen M–9).

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

22. 9. 2023

Tipy k výsadbě cibulovin: skalky, záhony, trávník, truhlíky, růže…

Konec září a také měsíc říjen jsou nejdůležitějším obdobím pro výsadbu cibulovin do trvalkových záhonů, skalek, květináčů a truhlíků pro jarní a předjarní radost z květů. Nezapomeňme přitom na výsadbu ve skupinkách.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x