Poklady šlechtitelů: Smaragd, Diamant, Safír, Rubín…

29. 1. 2021

V pěstitelských laboratořích vznikají pozoruhodná pojmenování odrůd. Jak asi šlechtitelé hledají jména pro novinky?

Možná by se ze jmen nových šlechtění daly vysledovat koníčky tvůrců nových odrůd. Například u autorů odrůd cibule lze předpokládat kladný vztah k hudebnímu světu; známe například Karmen (což je i odrůda jahodníku), Bolero a Toscu, bílou Albienku.

Cibule Karmen

Odrůda cibule Karmen; foto I. Dvořák

Jestli se šlechtitelé jedlé řepy v bílé barvě shlédli jen v obyčejné lavině, nebo fandí kanadsko-americké NHL, to nevím, ale můžeme si koupit řepu Avalanche (tým Colorado Avalanche).

Hrách Kudrnáč dostal své jméno podle vzhledu, má listy přeměněné v úponky, tvoří kudrnaté keříky, nepotřebuje oporu.

S ozimou cibulí Gerda a Káj zabloudíme do trochu temných pohádek Hanse Christiana Andersena, červená řepa a také kořeninová paprika Karkulka nás vrátí domů. I když Karkulka není jen v českých pohádkách. Ale ne pod tímto jménem. Jako z pohádky je i odrůda papriky Bělorožec, celer Asterix.

Odrůda Karkulka

Karkulka, foto M. Kožešník

U jablek se můžeme podívat po obloze, na které je Luna (i kedluben), Sirius a Orion.

Ze salátů najdeme na obloze Jupiter a Mars (stejně se jmenuje i červené zelí), nebo v atlase hornin a nerostů Ametyst (též kedluben), Topaz (i léčivka topolovka), Rubín. Je i jablko Diamant.
Další ze šutrologie jsou saláty – Smaragd, Tyrkys, Safír, Citrin.

Odrůda nazvaná Diamant

Diamant; foto L. Kožešník

Do historie se můžeme podívat na jména Brutus, Herodes (rajčata), Mánes (bazalka), na Kartago a Troju (kedlubny) nebo Faraona (ředkvička).

Ze zeměpisu jsou třeba petržele, odrůda Jadran a domácí Olomoucká dlouhá a Hanácká, Gigante di Napoli, Gigante di Italia, ředkev Japana a vodnice Tokyo Cross, tak trochu sem patří i rajče Šejk.

Na Moravu nás dovede rajče Pálava, zhoršující se klima připomínají rajčata Uragan, Tornádo.  Když už jsme psali o hokeji a Lavinách, můžeme přidat kedluben Sparta a ředkvičku Slavia.

  • Tak můžeme mít v zahradě sbírku drahých kamenů, něco z nebe i pohádkový svět.

Já osobně mám docela kladný vztah k moderní hudbě 60 – 80. let. Takže mám, nebo v brzké době budu mít v zahradě lilie Purple Rain, November Rain, Hotel California, Child of Time, Avalon Sunset.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

15. 4. 2024

Bramborám svědčí provzdušněná půda s dostatkem živin

Od poloviny dubna se v teplejších oblastech začíná na teplých humozních půdách s výsadbou narašených a předklíčených hlíz brambor. Pro výsadbu je nutná teplota půdy 6 °C v hloubce výsadby.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x