Které vlastnosti aronie posuzovat při výběru odrůdy

14. 7. 2022

Při výběru odrůdy bychom měli vzít v úvahu vlastnosti aronie, jako je výška keře, úrodnost keře, velikost malviček, šťavnatost.

Galicjanka z Polska

Kvalitní a oblíbená polská odrůda vyšlechtěná ve městě Albigowa. Proto se odrůdě říká také albigovská aronie. Vytváří keře dorůstající něco přes metr, roste celkově umírněným růstem. Odrůda je velmi úrodná, úrodností spolehlivě překonává odrůdu Nero (asi o 20 %).

Vlastnosti aronie

Polská odrůda Galicjanka

Plody jsou velké až velmi velké, slupka i dužnina jsou černé barvy, povrch plodu je jemně ojíněný. Dužnina je šťavnatá, čerstvé plody se proto hodí k jídlu. Dozrávání i sběr plodů probíhá jednotně a jednorázově.

Hugin ze Švédska

Moderní slaběji rostoucí švédská odrůda. Její keře jsou kompaktní, kulovité, dorůstají pouze přibližně do 1 metru. Vlastnosti aronie předurčují tuto odrůdu pro pěstování v menších výsadbách nebo také v nádobách. Listy jsou tmavě zelené barvy, menší v porovnání s jinými odrůdami.

Lesklé bobule dorůstají přibližného průměru 0,8 cm, mají charakteristické aroniové aroma. Šťáva z plodů je tmavá, ne však tolik jako u jiných odrůd. Chuť plodů je velmi dobrá, plody jsou vhodné pro zpracování ve formě džusů i džemů. Odrůda velmi dobře snáší řez a zmlazování, výjimečně vhodná je také na nízké živé ploty.

Nero z Česka

Domácí česká odrůda a tedy logicky nejrozšířenější a nejznámější odrůda v Česku. Vyznačuje se intenzivním růstem v prvních měsících po výsadbě. Růst se později uklidní, dospělé keře dosahují výšky do 1,5 m.

  • Odrůda velmi brzy vstupuje do plodnosti, která je vysoká a pravidelná. Kvete brzy, ještě před ostatními odrůdami.
Mezi vlastnosti aronie patří i velikost malviček

Česká odrůda aronie Nero

Aromatické plody jsou velké průměrně kolem 12 mm. Obsahují vysoký podíl barviv, která se často používají i na přibarvování vína a moštů. Chuť plodů je velmi dobrá. Díky tomu jsou plody odrůdy Nero vhodné jak pro zpracování, tak k jídlu. Odrůda nemá problém s plodností ani v horších půdách či drsnějších klimatických oblastech.

Viking z Finska

Novější finská odrůda dorůstající výšky 1,5–2 m. Patří mezi dlouhověké odrůdy, plnou úrodu bezproblémově přináší až 20 let. Zelené výhony časem mění barvu na červenohnědou, pokryté jsou typickými atraktivními listy. Ty se v podzimním období zbarvují do purpurova a oranžova a dlouho takto drží na keři.

Mezi vlastnosti aronie se ředí také šťavnatost

Aronie odrůdy Viking

Odrůda je úrodná, plody jsou díky kyselejší chuti vhodné zejména ke zpracování. Dosahují velikosti 12 mm, jsou tmavě zbarvené, šťáva je stejně intenzivní barvy.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

12. 4. 2024

V dubnu vysazujeme popínavé okrasné dřeviny

Duben je hlavním obdobím výsadby všech popínavých dřevin, které jsou na trhu k zakoupení s hrnkovým balem. Tyto liány jsou důležitou skupinou rostlin pro výzdobu zahrad – zdí, stěn, loubí, pergol, konstrukcí, plotů, kmenů stromů a dalších míst.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x