Malvičky aronie jezte, lisujte, zavařte, něco nechte ptactvu

15. 7. 2022

Malé kulaté malvičky aronie dozrávají v okolících. Sklízíme je během září. Zralé vydrží na keři či stromku dlouho do zimy.

Část úrody necháme na keři či stromku. Během zimy poslouží malvičky aronie jako cenná potrava pro užitečné ptactvo. Uvádí se, že aronie dobře plodí asi dvacet let. Úroda ze vzrostlého keře dosahuje až deseti kilogramů plodů.

Malvičky obsahují vitamin C, vitaminy skupiny B a provitamin A, pektinové látky a třísloviny.

Malvičky aronie vydrží na stromě dlouho

Úroda ze vzrostlého keře aronie dosahuje až deseti kilogramů plodů.

Malvičky aronie lze skladovat až dva měsíce

Jako každé ovoce také malvičky aronie přinesou člověku nejvíc prospěšných látek v čerstvém stavu. K výhodám této ovocné dřeviny patří, že plody při uskladnění neplesniví a že je můžeme uchovat až po dobu dvou měsíců.

Zdravá šťáva, džem, kompoty, likér…

Z výrobků si nejvíc ceníme čisté vylisované šťávy, z čerstvých plodů můžeme zavařit džemy, kompoty, pečený čaj, připravit vynikající likér. Velmi chutné jsou podrcené plody aronie naložené v medu nebo kompot z plodů zalitý vínem z černého rybízu.

Plody obsahují velké množství vitaminů, zejména C, A, B a P. Významný je také podíl minerálů a mikroelementů (železo, jód, fluor, mangan, bór, měď, kobalt, molybden), antokyanů, flavonoidů a barviv.

Léčivé účinky aronie

Zmíněná vylisovaná, velmi cenná šťáva má pověst až zázračné přírodní síly. Významný antioxidant pomáhá s léčbou chorob jater a trávicího traktu.

Džem z černé jeřabiny a jablek

Džem z bobulí arónie a jablek; foto Shutterstock

Seznam léčivých účinků černých jeřabin je více než rozsáhlý. Uveďme alespoň vliv na regulaci krevního tlaku, příznivé účinky na srdce a cévní systém, působí při migrénách a anémii, posiluje výrazně imunitní systém, detoxikuje organismus, zlepšuje zrak i paměť, zpomaluje stárnutí či stimuluje štítnou žlázu.

Důležité je i antisklerotické působení aronie a schopnost odstraňovat těžké kovy z lidského těla. Účinky aronie se využívají dokonce při léčbě rakoviny či Parkinsonovy choroby. Plody mají také antibakteriální a protiplísňové účinky.

Foto autor a Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

21. 3. 2023

Tipy pro rané květy dvouletek a trvalek v nádobách

S osázením nádob a truhlíků nemusíme čekat až po ledových mužích – od března je mnoho květin k tomuto účelu vhodných. Patří sem především macešky, sedmikrásky a chejr vonný (Cheiranthus), použít můžeme trvalky – prvosenky, z cibulovin narcisy a další.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x