Ve Středozemí nad oleandr není, lze ho však pěstovat i jinde

14. 1. 2023

Oleandr je snad nejvíce typickou rostlinou pro toto území. Najdeme jej v městských parcích, zahradách, na přímořských promenádách.

Oleandr obecný (Nerium oleander) řadíme do čeledi rostlin toješťovitých (Apocynaceae), kam patří například u nás běžně pěstovaný barvínek menší (Vinca minor). V tuzemských klimatických podmínkách volně na záhonech nepřezimuje, ale skvěle se uplatní jako přenosná rostlina, která snese poměrně macešské zacházení.

Oleandr je stálezelený keř

Rozkvetlý oleandr v zahradě

Vytváří prutnaté, zpočátku měkké výhony, které směrem k bázi postupně tvrdnou a dřevnatí. Přesto jsou větve oleandru velmi pružné a ohebné, což může být na závadu. Mírně zastíněné keře mají totiž tendenci se rozklesat. Tento nešvar lze elegantně vyřešit svázáním keře po jeho obvodu.

Oleandr je stálezelený keř, jehož výhony jsou hustě porostlé vstřícně postavenými, kopinatými až úzce podlouhlými zašpičatělými, sytě zelenými listy dlouhými 6–15 cm. Občas v prodejnách nabízejí také pestrolistý kultivar Variegatum, který je typický svými listy s bílými a žlutými skvrnami.

Největší ozdobou oleandru jsou pětičetné květy se žláznatým kalichem. Vyrůstají ve vrcholičnatých květenstvích na koncích letorostů a jsou u původního druhu široké asi 3–4 cm, u pěstovaných odrůd až 8 cm.

Základní barva květů je světle růžová, někdy i bílá. Pěstované odrůdy mohou být tmavě i světle červené, lososové, růžové, nažloutlé či zářivě bílé. Existují i odrůdy růžovo-bílé.

Běžně se pěstují i odrůdy poloplnokvěté či plnokvěté. Jimi obtěžkané vrcholy výhonů se často ohýbají, což může působit dojmem vadnoucí rostliny. Plodem jsou dva úzce válcovité protistojné, dřevnatějící měchýřky dlouhé 10–20 cm. Pukají podélným švem a uvolňují plochá hnědá semena s chomáčkem chlupů.

Plnokvěté odrůdy mají tendenci ohýbat vrcholy letorostů

Celá rostlina je jedovatá díky mnoha alkaloidům, které se užívají v medicíně podobně jako glykosidy z náprstníku (Digitalis purpurea) k povzbuzení srdeční činnosti.

Oleandr je přenosná rostlina

Pěstování oleandru jako přenosné rostliny je jednoduché. Každoročního kvetení dosáhneme snadno. Oleandry přeneseme na letní stanoviště co nejdříve, jakmile nám to dovolí klimatické podmínky té které lokality. Obvykle to bývá na přelomu dubna a května.

Oleandr v květináči pro snadnější zazimování

Oleandr je ideální přenosnou rostlinou

U oleandrů se nemusíme bát, že by nezvládly přežít teploty kolem 0 °C. Ačkoliv snesou i slabý přízemní mrazík, raději před ním rostliny přikryjeme na noc netkanou textilií nebo fólií.

V té době děláme u starších rostlin zmlazovací řez, při kterém odstraníme až dvě třetiny délky nejstarších výhonů. Tento zásah má za následek, že rostlina obrazí, tzn. vytvoří nové výhony, které bujně narostou a pokvetou.

  • Nutnou podmínkou je vybrat pro oleandr plně osluněné místo, nejlépe někde v závětří.

Většina zakoupených rostlin bývá ošetřena retardačními přípravky, které způsobují jejich kompaktní růst. Jakmile pomine jejich účinek, oleandr začne bohatě přirůstat. V té době vyvážeme měkké letorosty k opoře nebo svážeme všechny narostlé výhony k sobě a povolíme je až tehdy, kdy vyzrají a zesílí.

V opačném případě keř rozklesá, což má za následek neforemný vzhled rostliny s ohnutými výhony.

Co oleandr potřebuje k přezimování

Ideální místo je na světle a při teplotách kolísajících mezi 2–10 °C. Samozřejmě můžeme oleandry přezimovat na nevytápěných chodbách domů, v garáži nebo i ve sklepě. V tom případě však rostlinu umístíme co nejblíže k oknu.

Jelikož se jedná o rostlinu neopadavou, je světlo při zimování bezpodmínečně nutné.

Během zimování výrazně omezíme zálivku a zcela vynecháme přihnojování. Pokud rostliny musíme přezimovat v teplejším prostředí, zálivku také omezíme, ale ne tolik jako při chladném přezimování.

Substrát je základ

Stejně jako u většiny jiných rostlin je i u oleandrů základem úspěšného pěstování kvalitní substrát.

Zakoupené rostliny přesadíme co nejdříve do směsi kvalitního zahradnického substrátu smíchaného v poměru 2:1 s kvalitním kompostem. Substrát by měl být dostatečně živný a vododržný. Přesto během vegetace vydatně zaléváme a pravidelně 1x týdně přihnojujeme komplexním minerálním hnojivem.

Mladé rostliny každoročně přesazujeme do větších nádob, vzrostlé jedince můžeme ponechat několik let ve stejné nádobě.

Ochrana proti škůdcům 

Oleandry jsou někdy napadány vlnatými červci a puklicemi. Ochrana je dosti nesnadná, protože obojí chrání voskové výpotky. Je možné použít přípravky s obsahem acetamipridu, což je systémově působící insekticid. Důležité je též vědět, že mrtví červci neopadnou a účinek se může zdát nulový, ale důležité je, že dále se škůdci nešíří. (J. Rod)

Jak množit oleandr

Jsou možné dva způsoby rozmnožování:

  • vegetativní metodou – řízkováním,
  • generativní metodou – semeny.

Vegetativní metoda

Pro zachování odrůdy použijeme vegetativní metodu, tedy řízkování, které je naprosto spolehlivé.

Vrcholové řízky odebíráme z jednoletých výhonů optimálně koncem srpna, kdy již bývají dobře vyzrálé. Podpoříme tak rozvětvení mateřské rostliny. Odebírat je můžeme i v jiné roční době, ale příliš zdřevnatělé zakořeňují hůře.

Oleandr panašované odrůdy Variegatum

Panašovaná odrůda Variegatum je choulostivější než zelenolisté kultivary

Odebraným řízkům odstraníme spodní listy a ošetříme je práškovým nebo tekutým stimulátorem zakořeňování. Pak je pomocí kolíčku zapíchneme do substrátu složeného z rašeliny a agroperlitu smíchaného v poměru 1:1 a uložíme je na světlém místě s pokojovou teplotou.

Oleandry zakoření bez větších problémů i v čisté vodě. Vhodné je však odebrané řízky umístit na několik hodin do vlažné vody a nechat je tzv. vymáčet. Pak vodu z nádoby vylijeme a doplníme čerstvou asi do výšky 4–5 cm. Řízky vytvoří během 6 až 8 týdnů základy kořenů. Následně je sázíme do květináčů o průměru 10–12 cm.

Generativní metoda

Původní druh, ale i většina kultivarů, vytváří plody plné klíčivých semen. Proto můžeme oleandry rozmnožovat také semeny. Zde však nemáme záruku zachování všech znaků a vlastností, jako měla rostlina, ze které semena sklízíme. U oleandrů se jedná především o zachování barvy květů.

Oleandry můžeme zakoupit prakticky celý rok a jsou nabízeny v mnoha odrůdách a v několika prodejních velikostech. Každý pěstitel, který chce vyzkoušet tuto zajímavou rostlinu na svém balkoně, terase nebo zahradě, může počítat s tím, že se při dodržení základních pěstitelských zásad dočká úspěchu.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Mělo by se zde uvést, že oleandr je mimořádně jedovatý keř. Obsahuje srdeční glykosidy náprstníkového typu. Uvádí se, že otravu může způsobit údajně i dým páľeného dřeva a listí. Nicméně je velice dekorativní a v suchých oblastech Mediterránu bezkonkurenční okrasnou dřevinou.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 4. 2024

Jaro vytoužené, ale i obávané kvůli alergii na pyl

Zejména jarní období, na které se všichni tolik těšíme, může být pro alergiky obdobím opačně vnímaným. Senná rýma se vyskytuje u citlivých osob od předjaří do časného podzimu. Příčinou je pyl poletující v ovzduší  těchto dřevin (pravidelné pylové …

zobrazit další rady a tipy
1
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x