Pokojovky pod širákem: Zpočátku je na noc přikrýváme

29. 5. 2020

Na přelomu jara a léta si každý, kdo rád zahradničí, užívá svých pěstitelských aktivit. Dá se toho stihnout hodně včetně letnění pokojových rostlin.

Pokojové rostliny můžeme umístit na několik měsíců na zahradu nebo balkon. Pobyt venku jim prospěje, vytvoří nové zdravé výhony a otuží se. Na první pohled budou vypadat svěžejší a zdravější.

Rostliny musíme postupně přivykat venkovním podmínkám. Začínáme letnit při teplotách okolo 10 °C a vyšších. V případě, že má noční teplota klesnou pod 5 °C, je potřeba rostliny chránit třeba přikrytím netkanou textilií nebo je přenést na místo s teplotou okolo 15 °C.

  • Optimální je začít, když můžeme počítat se 3–5 dny podmračeného počasí.

Druhy, které milují polostín, umístíme pod korunami vzrostlejších stromů. Ty ochrání rostliny před přímým slunečním světlem, prudkými dešti a také kroupami. Květináč podložíme třeba dlaždicí, abychom zabránili rostlině prokořenit do půdy, na které stojí.

Bromélie na kmeni

V létě můžeme bromélie letnit podobně, jako rostou v deštných pralesích, tedy na stromech, foto Pixabay

Pokojové kapradiny nebo bromélie můžeme zavěsit do korun stromů, které jim zajistí optimální mikroklima. Podobné podmínky můžeme nabídnout i některým orchidejím, jako je třeba Cattleya, Dendrobium, Oncidium nebo láčkovkovkám.

Nejčastěji se však letní citrusy a jiné rostliny původem ze Středomoří, dále palmy a sukulenty. Větší rostliny musíme vhodně upevnit, tak aby je nepokácel silnější vítr.

Letnit můžeme i kaktusy, pokud zmoknou, nevadí. Kaktusy během léta takovou sprchu uvítají. Nesmíme zapomínat na hnojení a pravidelnou zálivku nejlépe odstátou nebo dešťovou vodou.

Rostliny, na které nikdy nenaprší, musíme občas porosit nebo ponořit do kbelíku s vodou. Oleandry milují vodu, proto je dáváme do hluboké podmisky, kde i po zálivce zůstane nějaká v zásobě.

Dbáme také na to, aby se rostlinám nepřehřívaly kořeny. Květináč můžeme vložit do ještě větší nádoby, nejlépe z kameniny, keramiky nebo dřeva. Rostliny to ocení a odmění nás svěží zelení, nebo bohatým květem. S příchodem podzimu rostliny přemístíme zpět do interiéru.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

6. 6. 2023

Květiny v nádobách v červnu přihnojíme, letníme a otáčíme

Truhlíkové a nádobové květiny začneme v červnu přihnojovat. Většinou jsou totiž spotřebovány živiny v substrátu, do kterého byly na jaře přesazeny. Nejlepší jsou hnojiva podporující kvetení v dávkách asi 0,2% roztoku jednou týdně.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x