Pozor na žluté a jiné jarní jedovaté rostliny, dětem se líbí

29. 3. 2021

Když se dětí zeptáte, jaké znají jedovaté rostliny, obyčejně odpoví: „Jedovaté a nebezpečné je vraní oko čtyřlisté, protože se jeho plod dá splést s borůvkou.“

Ale kde se s vraním okem mohou setkat, to děti už nevědí. Je to docela vzácná rostlina.

Navíc s větší pravděpodobností potkají doma nebo v zahradě krásné voňavé květy nebo lesklé barevné plody jedovatých rostlin, aniž by je někdo varoval. V dobách dětství našich babiček to bylo jednodušší. Tehdy maminky věděly, kde co roste, chodily s dětmi do lesa, do zahrady, na vše bylo víc času, možná i děti samy měly ke světu rostlin blíž.

Jedovaté sasanky

Sasanky z jedovaté skupiny pryskyřníkovitých

Jarní kvítí

Na jaře je nutné začít u lýkovce. Tak brzy zjara, takové pěkně voňavé květy. Lákají děti k utržení a hrám. I později lýkovec hrozí, z opylených kvítků se tvoří plůdky, které by mohly připomínat kuličky rybízu. Jedovatá je i zimní kráska čemeřice, ale ta není tak lákavá.

Pryskyřník (Ranunculus-sp.)

Pryskyřník

Jaro rozkvétá mnoha barvami. Hlídat je třeba zejména žlutou barvu. Tu mají pryskyřníky, blatouchy a další pryskyřníkovité rostliny. Bez viny však není ani bílá v podobenství sasanky a konvalinky.

Krásné a nebezpečné

Z bytů, hal, chodeb a sklepů se ven stěhují další nebezpečné rostliny. Nebeské trumpety – durmany, oleandry. Krásné a nebezpečné.

Bobkovišeň má jedovaté plody

Bobkovišeň

V zahradě trvale rostou vcelku běžně další nebezpečné rostliny. Laurocerasusbobkovišeň na jaře příjemně bíle kvete, poté nasazuje na fialové až černé lesklé bobule. Tisy (samičí rostliny) se k podzimku obalují červenými sladkými plůdky. V tomto případě je celý tis jedovatý, jen ta červená, mazlavá hmota na semenech ne.

Jedovatý tis

Tis patří k silně jedovatým rostlinám

Kdyby si už konečně mohl člověk oddychnout, vykvetou venku nádherní naháči ocúny.

Také v bytě pěstujeme jedovaté rostliny, zejména arónovité (diefenbachia,…) a pryšcovité (trnová koruna, vánoční hvězda,…). Ačkoliv si doma děti s kvítky tolik nehrají jako venku, měly by vědět, co jim může při neopatrnosti a hrách ublížit.

Málokdy se v bulváru objeví, že by se děti otrávily nějakými rostlinami. Je v našich silách, aby se to tam neobjevovalo vůbec.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

10. 9. 2024

Truhlíkové rostliny a pokojové květiny chráníme před chladem

Ve druhé polovině září jsou v našich podmínkách již běžné noční mrazíky. Pamatujeme proto na všechny choulostivé rostliny a umístíme je do bezpečnějších míst. Na noc je přeneseme domů, nebo aspoň chráníme rohožemi, fólií nebo netkanou textilií.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x