Kaktusy pěstujeme na parapetě, v pařeništi i ve skleníku
2. 3. 2022Kaktusy se často spokojí s parapetem jižního okna. Mnozí pěstitelé své oblíbence letní, což řadě druhů kaktusů asi opravdu prospívá.
Přenosné nebo také nádobové rostliny dokážou nádherně krášlit terasu, zákoutí u pergoly i samotné záhony. Navíc s nimi během zimy nemáme příliš starostí.
Velkou a relativně nesourodou skupinu nádobových rostlin tvoří převážně okrasné dřeviny pocházející z oblastí subtropů, částečně i tropů.
Vedle dřevin můžeme mezi přenosnými rostlinami objevit zástupce sukulentních rostlin, palmy, cibuloviny či některé u báze dřevnatějící polokeře. Patří sem rostliny okrasné květem i listem, opadavé i stálezelené. Všechny tyto skutečnosti napovídají, že budou mít i různé nároky na pěstování, ale také na zimování.
Výhodou opadavých rostlin je zimování ve velmi tmavých místech, protože světlo v době vegetačního klidu prakticky nepotřebují.
V závěru vegetace ztrácejí postupně listy a do zimoviště je odnášíme většinou zcela nebo částečně opadané. To je také vhodná doba, kdy můžeme provést nutné krácení narostlých výhonů do té podoby, aby se rostlina vešla do daného prostoru.
Velká skupina přenosných rostlin své olistění periodicky neztrácí, ale průběžně jej obměňuje. Skutečnost, že i zimní období přečkávají v olistěném stavu, má zásadní vliv na jejich způsob přezimování. Na rozdíl od opadavých přenosných rostlin vyžadují i během zimy umístění na světlém stanovišti.
Již zahradníci ve středověku věděli, že pokud mají zajistit na stůl šlechtě exotické ovoce jako např. pomeranče či citróny, musí být u zámku oranžerie, která spolehlivě zajišťuje ideální podmínky právě pro jejich zimování.
V současné době řešíme přezimování např. v garáži rodinného domku, na chodbě či schodišti s nižší stálou teplotou. V panelových domech můžeme přenést z balkonu tyto rostliny po dohodě s ostatními nájemníky do společných prostor sloužících např. pro odkládání bicyklů či kočárků nebo k oknům ve sklepě (sklepní prostory některých panelových domů však bývají paradoxně nevhodné pro svou vysokou teplotu a minimální vzdušnou vlhkost).
Pěstitelé, kteří mají přenosné rostliny nebo citrusy jako hobby, je zimují většinou v tzv. zimních zahradách, které poskytují rostlinám optimální podmínky.
Pro úspěšné přezimování přenosných rostlin platí přímá úměra mezi třemi zásadními vegetačními faktory – teplotou, světlem a zálivkou. V praxi to znamená, že pokud snížím jeden faktor, úměrně tomu musím ponížit i úrovně dalších dvou. V případě přezimování přenosných rostlin snižujeme zcela výrazně hned faktory dva – teplotu a intenzitu osvětlení. Je tedy třeba výrazně snížit i zálivku.
Množství světla ovlivníme konkrétním umístěním rostliny na zimovišti (nepředpokládám, že by někdo z nás přisvětloval umělými zdroji) a množství zálivky je čistě na intuici každého pěstitele. Ten musí totiž vyhodnotit, jak rostlina vysychá a v jakém je substrátu, dosavadní průběh teplot, období zimování (zda-li začíná či se blíží jeho ukončení) a konkrétní náročnost. Jinou potřebu vody bude mít v zimě kvetoucí mandarinka, jinou sukulentní agáve.
Platí však, že stálezelené rostliny jsou na vodu mnohem náročnější než opadavé rostliny a platí také, že zcela nenáročné jsou sukulentní druhy přenosných rostlin, protože mají schopnost ve svých stoncích či listech uchovat dostatečné množství vody ve formě buněčných šťáv.
Z praktického hlediska je vhodné umístit pod každou přezimovanou rostlinu podmisku. Zálivku můžeme provádět přímo do podmisky nebo do květináče, přičemž přebytečná zálivková voda vyteče do podmisky a rostlina ji během krátké doby spotřebuje.
Mračňák – Abutilon x hybridum, fíkovník smokvoň – Ficus carica, brugmansie – Brugmansia, lípěnka africká (lidově – pokojová lipka) – Sparmannia, fuchsie – Fuchsia, libora – Lantana, lilek modrý (lidově – hořcový stromek) – Solanum rantonnetii
Kalokvět – Agapanthus (cibulovina, která může zatahovat), citrusy – Citrus, lagerstrémie (pukol) – Lagerstroemia, vavřín vznešený (bobkový list) – Laurus nobilis, myrta obecná – Myrtus communis, oleandr obecný – Nerium oleander, olivovník evropský – Olea europaea, pitosporum (slizoplod) – Pittosporum, rozmarýna lékařská – Rosmarinus officinalis
Žumara nízká – Chamaerops humilis, datlovník kanárský – Phoenix canariensis, žumara ztepilá – Trachycarpus fortunei, washingtonie – Washingtonia
Agáve – Agave, tlustice vejčitá – Crassula ovata, keřovité druhy rodu pryšec – Euphorbia, juka – Yucca
Foto autor
Na jaře jsme jednoduchým hřížením postranních větví okrasného nebo ovocného keře přiměli do země ponořenou část rostliny zakořenit. Pokud se nad místem zakořenění objevil nový výhon, můžeme výmladek oddělit.