
Fuchsie vybíráme podle místa, které mají zdobit
26. 3. 2020Fuchsie pěstujeme nejčastěji na oknech a jako balkonové rostliny, ale vhodný kultivar můžeme vybrat i do závěsného květináče, jako zahradní solitér nebo mu dát tvar stromku.
Doma pěstované květiny nyní přesazujeme, podle jejich potřeby zvyšujeme zálivku. Můžeme začít pomalu s přihnojováním. Pokud se přes zimu vytáhly, seřízneme je a případně i množíme.
Rostliny v nádobách umístěné ve světlých zimovištích – pelargonie, fuchsie, kopretiny polokřovité (Argyranthemum frutescens) sestřiháme a případně nahrnkujeme jednotlivě do čerstvé a kvalitní zeminy.
Kbelíkové rostliny, které slouží přes léto jako mobilní zeleň venku, v tomto období přesazujeme vždy po několika letech do větších nádob. Nejzazší termín přesazení nastává, pokud kořeny začínají vytlačovat bal. Po vyjmutí z květináče bal zachováme, jen mírně rozrušíme okraje. Neprokořeněnou zem vytlačíme. Těmto rostlinám prospívá na dně květináče malá 2–3cm vrstva písku nebo štěrku jako drenáž. Při přesazování používáme pouze kvalitní substrát.
Kalokvět kvete v létě na bezlistých stoncích vysokých více než půl metru. Aby kvetl, potřebuje zimovat v chladu. Ven rostlinu přemístíme v polovině května. Foto Shutterstock.
Patří sem dále: oleandr (Nerium oleander), stálezelený kalokvět (Agapanthus), mučenka (Passiflora), fíkovník smokvoň (Ficus carica), Agave, juka nádherná, ibišek (Hibiscus rosa-sinensis), mračňák (Abutilon), hortenzie topolová (Hydrangea macrophylla), Aucuba, datlovník (Phoenix), vavřín (Laurus), brslen (Euonymus). Začneme u nich pozvolna zvyšovat zálivku a otužujeme je.
S řezem u růží začínáme v termínu, kdy začínají rašit, tedy v březnu nebo dubnu. Řezem ovlivníme velikost květů: Při hlubším řezu naroste sice méně, ale o to silnějších výhonů s menším počtem větších květů.