Keř snů: Tavola podpoří krásu jiných rostlin a je skromná

29. 6. 2020

Kdybychom se na zahradě museli spokojit jen se třemi rostlinami, tavola kalinolistá by mezi nimi neměla chybět. Zvlášť pak kultivar Diabolo.

Šlechtitelé mu dali do vínku schopnost budit údiv při každém pohledu.

Tavola kalinolistá nese vědecké jméno Physocarpus opulifolius. Kromě výchozího druhu se zelenými listy existuje několik variet ve zlatých a vínových odstínech. Povedly se všechny, ale žádná svým temperamentem a šarmem nepředčí kultivar Diabolo, který nabízí vše, co se od keře snů očekává.

Tavola kalinolistá, kultivar Diabolo

Kultivar tavoly kalinolisté Diabolo

Tajuplné purpurové listy s hlubokými vráskami

Pozornému oku neujde podobnost s listy kaliny obecné (Viburnum opulus), z čehož pramení druhové jméno tavoly. Také jsou pěkně vykrajované, trojčetné, s hlubokými vráskami a délkou bezmála 10 cm. Na rozdíl od kaliny je však zdobí nápadná purpurová barva, díky které keř působí úchvatně, i když zrovna nekvete.

  • Je velmi důležité dopřát tomuto, ale i dalším barevným kultivarům co nejvíc sluníčka. Bez něj listy ztrácejí lesk a sytost. Dokonce zelenají, aby efektivněji absorbovaly dostupné světlo. Na slunci se také nejlépe projeví červenavé tóny, s nimiž tavola vstupuje do podzimního finále.

Hra kontrastů

Sotva se najde jiná dřevina, která do zahrady vnáší tak fascinující kontrast barev. Jen co se rozvinou listy, zazáří nad nimi hustá květenství připomínající kopečky rýže. Jemné, smetanově bílé kvítky s růžovými odlesky nezapřou příbuznost s tavolníky (Spiraea). Otevírají se na pár týdnů v květnu až červnu a kromě očí potěší motýly i jiné opylovače, kteří sem přilétají uhasit žízeň.

Květenství tavoly

Květenství přílákají další klenoty zahrady

Po odkvětu tavola získává úplně jiný výraz, to už hrají prim měchýřkatá plodenství v brilantním červeném odstínu. Ta později přebírají barvu listů, v zimě jsou bronzově hnědá. Dlouho vydrží, takže je uplatníme do letních kytic a zimních vazeb.

Po opadu listů zaujme keř kůrou, která se na starších větvích odlupuje ve vertikálních plátcích a odhaluje spodní odlišně zbarvené vrstvy.

Mnohostranné uplatnění

Stejně jako všechny tmavě olistěné rostliny vytváří nádhernou kulisu pro bledé květy krásenek, plamenek a zvonků doplněných stříbřitými listy čistce vlnatého. Na záhonu si dobře rozumí i s ostatními trvalkami a letničkami v křiklavějších odstínech žluté, oranžové a fuchsiové.

  • Díky tajemnému vzezření keře, ke kterému přispívají i vínové větve, se tavola dobře hodí do lesního prostředí mezi jehličnany a trávy, ale dobře si ji lze představit také nad světlými oblázky při břehu jezírka.
  • Je to rovněž skvělá volba do živých plotů ať už tvarovaných, či volně rostoucích. V těch smíšených vypadá pěkně po boku růžově kvetoucích vajgélií, bělokvětých tavolníků a panašovaných svíd.
Tavolu lze dobře tvarovat, hezká je upravená do tvaru koule

Kulovitý tvar tavole sluší

Nároky na péči: sázka na jistotu

S pěstováním tavoly Diabolo si snadno poradíme. Toleruje suchou písčitou a při dostatečné drenáži i vlhkou jílovitou půdu v široké škále pH. Nevyžaduje hnojení a po ujmutí kořenů si vystačí s vodou ze srážek. Poroste i ve stínu, ale jen na slunci se odměňuje bohatým kvetením a intenzivním vybarvením.

Nemá-li keř příliš omezený prostor pro kořeny, dosáhne v dospělosti něco málo přes tři metry jak na výšku, tak na šířku. Podle potřeby ho však můžeme po odkvětu sestříhat a třeba i vytvarovat, jinak svoje dlouhé větve rozprostírá jako fontána.

  • K chorobám není tavola náchylná a navzdory tomu, že patří do stejné čeledi jako růže, mšice se jí spíš vyhýbají.

Řez a množení

Tavola roste rychle, takže v zahradnictví bez obav koupíme ty nejmladší rostliny, které jsou mnohem levnější, stojí okolo čtyřiceti padesáti korun. Úplně zadarmo získáme keříky z měkkých řízků odebraných v létě. O milé překvapení se občas postará vítr nebo ptáci. Ti roznášejí drobná semínka, která v příznivém prostředí snadno vyklíčí.

Řez tento německý šlechtěnec snáší bez problémů, dokonce i silný zmlazovací řez k zemi. Poprvé jej zkrátíme hned po výsadbě asi o dvě třetiny, abychom podpořili rozvětvení. Později stříháme podle potřeby.

  • Když se list nebo větev navrátí ke své původní světle zelené barvě, odstraníme je. Uprostřed keře, kam nedopadá tolik světla, jsou temně zelené listy normální.

Foto autorka

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

dobrý den prosím o radu, kdy mám stříhat tavolu aby kvetla. Já mám dvě tavoly na slunci staré přes 10 let a ještě nekvetly. Děkuji

Kvetou na loňských vyzrálých výhonech. takže zimní řez, ne všech výhonů, probírkou. No a pokud zakvete poprvé, pokvete pak pořád. Divné, v okolí kvetou i tavoly v živých plotech, s dvojím řezem ve vegetaci, i ty, které jsou pod korunami vysokých stromů.

Potřebuji keře tavoly přesadit, můžete mi poradil které roční období je vhodné?

Období od opadu listů do jejich rašení.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 4. 2024

Zelenina, bylinky a koření v dubnových výsevech a výsadbách

Do volné půdy vyséváme kořenovou, listovou i košťálovou zeleninu, kterou jsme ven v této sezoně zatím neseli. Vedle toho opakovaně vyséváme zahradní řeřichu, špenát, ředkvičky, saláty a další.

zobrazit další rady a tipy
4
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x