Keře se zimním plodenstvím: tavola, komule, kolkvície a další
19. 1. 2021Mnoho druhů keřů zdobí trvanlivá plodenství, která i na obnažených větvích působí dekorativně, ať už pod paprsky ostýchavého slunce, nebo ve sněhových kulisách.
Kdybychom se na zahradě museli spokojit jen se třemi rostlinami, tavola kalinolistá by mezi nimi neměla chybět. Zvlášť pak kultivar Diabolo.
Šlechtitelé mu dali do vínku schopnost budit údiv při každém pohledu.
Tavola kalinolistá nese vědecké jméno Physocarpus opulifolius. Kromě výchozího druhu se zelenými listy existuje několik variet ve zlatých a vínových odstínech. Povedly se všechny, ale žádná svým temperamentem a šarmem nepředčí kultivar Diabolo, který nabízí vše, co se od keře snů očekává.
Pozornému oku neujde podobnost s listy kaliny obecné (Viburnum opulus), z čehož pramení druhové jméno tavoly. Také jsou pěkně vykrajované, trojčetné, s hlubokými vráskami a délkou bezmála 10 cm. Na rozdíl od kaliny je však zdobí nápadná purpurová barva, díky které keř působí úchvatně, i když zrovna nekvete.
Sotva se najde jiná dřevina, která do zahrady vnáší tak fascinující kontrast barev. Jen co se rozvinou listy, zazáří nad nimi hustá květenství připomínající kopečky rýže. Jemné, smetanově bílé kvítky s růžovými odlesky nezapřou příbuznost s tavolníky (Spiraea). Otevírají se na pár týdnů v květnu až červnu a kromě očí potěší motýly i jiné opylovače, kteří sem přilétají uhasit žízeň.
Po odkvětu tavola získává úplně jiný výraz, to už hrají prim měchýřkatá plodenství v brilantním červeném odstínu. Ta později přebírají barvu listů, v zimě jsou bronzově hnědá. Dlouho vydrží, takže je uplatníme do letních kytic a zimních vazeb.
Po opadu listů zaujme keř kůrou, která se na starších větvích odlupuje ve vertikálních plátcích a odhaluje spodní odlišně zbarvené vrstvy.
Stejně jako všechny tmavě olistěné rostliny vytváří nádhernou kulisu pro bledé květy krásenek, plamenek a zvonků doplněných stříbřitými listy čistce vlnatého. Na záhonu si dobře rozumí i s ostatními trvalkami a letničkami v křiklavějších odstínech žluté, oranžové a fuchsiové.
S pěstováním tavoly Diabolo si snadno poradíme. Toleruje suchou písčitou a při dostatečné drenáži i vlhkou jílovitou půdu v široké škále pH. Nevyžaduje hnojení a po ujmutí kořenů si vystačí s vodou ze srážek. Poroste i ve stínu, ale jen na slunci se odměňuje bohatým kvetením a intenzivním vybarvením.
Nemá-li keř příliš omezený prostor pro kořeny, dosáhne v dospělosti něco málo přes tři metry jak na výšku, tak na šířku. Podle potřeby ho však můžeme po odkvětu sestříhat a třeba i vytvarovat, jinak svoje dlouhé větve rozprostírá jako fontána.
Tavola roste rychle, takže v zahradnictví bez obav koupíme ty nejmladší rostliny, které jsou mnohem levnější, stojí okolo čtyřiceti padesáti korun. Úplně zadarmo získáme keříky z měkkých řízků odebraných v létě. O milé překvapení se občas postará vítr nebo ptáci. Ti roznášejí drobná semínka, která v příznivém prostředí snadno vyklíčí.
Řez tento německý šlechtěnec snáší bez problémů, dokonce i silný zmlazovací řez k zemi. Poprvé jej zkrátíme hned po výsadbě asi o dvě třetiny, abychom podpořili rozvětvení. Později stříháme podle potřeby.
Foto autorka
Ač se to díky mlhám a občasnému mrholení nezdá, v říjnu může být poměrně sucho. Vláha v půdě se po horkém létě obnovuje jen pomalu. S tím musíme počítat při výsadbě nových rostlin, které důkladně zaléváme.
dobrý den prosím o radu, kdy mám stříhat tavolu aby kvetla. Já mám dvě tavoly na slunci staré přes 10 let a ještě nekvetly. Děkuji
Kvetou na loňských vyzrálých výhonech. takže zimní řez, ne všech výhonů, probírkou. No a pokud zakvete poprvé, pokvete pak pořád. Divné, v okolí kvetou i tavoly v živých plotech, s dvojím řezem ve vegetaci, i ty, které jsou pod korunami vysokých stromů.
Potřebuji keře tavoly přesadit, můžete mi poradil které roční období je vhodné?
Období od opadu listů do jejich rašení.