Keře se zimním plodenstvím: tavola, komule, kolkvície a další

19. 1. 2021

Mnoho druhů keřů zdobí trvanlivá plodenství, která i na obnažených větvích působí dekorativně, ať už pod paprsky ostýchavého slunce, nebo ve sněhových kulisách.

Shluk plodů zvaný plodenství vzniká z jednoho souboru květů – z květenství. Udržuje si prakticky stejný tvar jako květenství. Mění se jen textura a barvy, jimž právě vévodí tóny velbloudí srsti, skořice a kávových zrnek. Uschlé části jsou pevné a odolné sněhu i mrazivému větru. Pokud je nespotřebujeme do vazeb a aranží, vydrží na keři klidně až do jara. Které keře by právě kvůli zimnímu dekorativnímu plodenství neměly v zahradě chybět?

Tavola kalinolistá (Physocarpus opulifolius)

 

Tavolu s krásnými listy podobnými kalině obecné uplatníme jako sólistu i v živém plotu. Roste bujně, v dospělosti dosahuje až 3 metry na výšku a stejně na šířku. Bez problémů snáší řez, sluší jí tvar koule. Oblíbené jsou kultivary Diabolo s purpurovými listy a kompaktnější, zářivě žlutý Dart’s Gold. Od poloviny května nakvétá kopečky smetanově bílých květů přitažlivých pro včely a motýly. Z nich vznikají zprvu červená, později bronzově hnědá měchýřkovitá plodenství. Na půdu a péči je zcela nenáročná.

Tavolník japonský (Spiraea japonica)

 

Hustá, motýly vyhledávaná deštníkovitá květenství prozrazují tavolník japonský. Kvítky mají bílou, častěji však růžovou barvu v široké škále jejích odstínů. Odrůda Shirobana nese dokonce obě barvy současně. Listy jsou zelené, někdy žluté, v mládí a na podzim žlutě, oranžově až červeně zbarvené. V závislosti na kultivaru měří zpravidla 30 až 100 cm. Výhony s čokoládově hnědými řídkými plodenstvími záhy zjara silně seřízneme, aby keř znovu bohatě vykvetl a zůstal v dobré kondici.

Komule Davidova (Buddleja davidii)

 

Miluje slunce, čile roste, přitahuje užitečný hmyz a od léta do podzimu se zdobí laty voňavých kvítků bohatých na nektar. Komule si nezaslouží být schovaná někde v koutě. Dlouhodobě dokresluje půvab trvalkových záhonů, ale vytváří i nádhernou solitéru. Aby splnila očekávání, potřebuje vzdušné místo široké nejméně 2,5 metru. Pokud ji v mládí nespálí mráz, doroste po každoročním předjarním silném zpětném řezu do výšky okolo 2,5 až 3 metry. Typická kuželovitá zimní plodenství nikdo nepřehlédne.

Hortenzie latnatá (Hydrangea paniculata)

 

Vedle tradičních selských zahrádek se hortenzie stále častěji prosazují v moderních zahradách, protože s tvarovaným zimostrázem a okrasnými trávami vypadá stejně přitažlivě jako vedle sasankovek a ploštičníku. Důležité je, aby měla dostatek vláhy a živin, pak dobře poroste jak na slunci, tak v polostínu. Velká květenství hortenzií tvoří drobné fertilní a velké sterilní květy v různém poměru. Proto mají některé odrůdy laty husté, jiné řídké. I v suchém stavu patří k nejoblíbenějšímu floristickému materiálu.

Kolkvície nádherná (Kolkwitzia amabilis)

 

Romantickým povahám nesmí tento graciézní opadavý keř ve výsadbě chybět. Pochází z Číny a k jeho hlavním trumfům patří elegantní fontánový vzhled a velké množství něžně růžových zvonkovitých květů uspořádaných do koncových chocholíků. Nakvétá od poloviny jara do počátku léta. V říjnu zrají drobné, hustě chlupaté tobolky, které vynikají v zimě spolu s borkou odlupující se ze starších větví. Kolkvície dosahuje asi 3 metry výšky a stejné šířky. Sázíme ji na výsluní do propustné, živné půdy a občas prosvětlíme.

Foto autorka

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

12. 9. 2024

V září sklízíme plodovou zeleninu, tykve k uskladnění necháme dozrát

Rajčata, papriky, cukety a další zeleninové plody sklízíme průběžně tak, aby je nepoškodily první mrazíky.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x