Smrkový plot s faldíky zdobí krkonošský svah desítky let

6. 10. 2018

Ploty mohou být různé a z různých materiálů. Jednou z možností jak vymezit pozemek je vysadit dřeviny, ze kterých postupně, většinou s lidskou pomocí vyroste přírodní ohraničení.

Také živé ploty se mohou lišit výběrem dřeviny, výškou, řezem nebo naopak ponechanou bujností. Plot, který jsme viděli při návštěvě Krkonoš, je ovšem naprosto unikátní.

Dovedla nás k němu silnička, kterou snadno přehlédnete, táhnoucí se z údolí Jizery k několika vojtěšickým chalupám mezi zahrádkami, pastvinami, loukami a lesy.

Smrkový plot

Podivuhodný tvar smrčiny jakoby chtěl napovědět, kolik toho plot pamatuje

Stoletá historie plotu

„Smrky vysázel můj děda téměř před sto lety,“ vysvětlil Václav Hnyk, jenž o plot pečuje již ve třetí generaci „Po dědovi se staral o plot do svých šedesáti pěti můj otec. Původně byl plot ještě delší, ale část musela být odstraněna, protože měla málo světla.“

Václav Hnyk

O živé rodové dědictví se ve třetí generaci stará pan Václav Hnyk

I tak je stometrový plot úctyhodný. Každoročně musí pan Hnyk, jakmile narostou nové přírůstky, začít s řezem. Původně stříhal plot ručně, dnes používá elektrické nůžky. Nejdříve stříhá ze země a pak nadvakrát ze žebříku. Než je práce hotova, trvá to několik dnů. Stříhat se mohou jen nové přírůstky, maximálně loňské výhony, jinak by mohlo dojít k porušení celistvosti.

Plot svým tvarem kopíruje hornatou krajinu

Smrky v živém plotě byly zasazeny kolem roku 1920

Na moji otázku k neobvyklému tvaru plotu pan Hnyk odpověděl: „Respektuji přirozený růst smrků. Proto je náš plot jako ty Krkonoše.“

Kmínky smrků zůstaly navzdory věku slabé

Kmínky stoletých smrčků jsou poměrně útlé, zřejmě kvůli drsnému krkonošskému podnebí a pravidelnému sestříhu

Plot je zelený až k zemi, s mohutným límcem, zvlněný, s pěknými oblinami. Když sem tam větvička začne tvořit nový vrchol, pan Hnyk ji citlivě usměrní a vytvoří se nový faldík.

Živý smrkový plot

Unikátní plot s faldíky

Foto autor

Zdroj Zahrádkář 10/2013

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x