Kalina Roseum: venkovská kráska od jara do podzimu

1. 4. 2019

V době, kdy kvete, je už jaro v plné síle, přesto připomene zimní radovánky. Kalina obecná tvoří květenství podobné sněhové kouli.

Je jich tolik, až se prohýbají větve. Stačí letmý pohled a je jasné, že Viburnum opulus Roseum na zahradě nesmí chybět.

Na počátku povedených kultivarů stál planý keř

Kaliny nejsou pro české zahrádkáře žádné cizinky. Asi ze 150 druhů se jich na tuzemských zahrádkách zabydlelo několik desítek. K favoritkám patří kalina obecná (Viburnum opulus), která planě roste na vlhčích loukách, v houštinách podél vodních toků nebo v lesních lemech. Nakvétá plochými květenstvími složenými z drobounkých středových kvítků obklopených věnečkem velkých květů. Plodné jsou jen ty menší uprostřed, z nichž v srpnu uzrávají šťavnaté, sklovitě červené korálkovité peckovice, které z větví visí až do jara, protože ptákům moc nechutnají.

Od léta září peckovičky na keři původního druhu i kultivaru Compactum. Kalina Roseum však neplodí.

Od léta září peckovičky na keři původního druhu i kultivaru Compactum. Kalina Roseum však neplodí.

Právě tento původní druh stál na počátku vzniku několika povedených kultivarů, jako jsou Aureum se zlatými listy, 1 až 1,5 m vysoká, bohatě plodící zmenšenina Compactum nebo Xanthocarpum se svazky nápadných plodů.

Komu jde víc o květy, ocení umění proměn odrůdy Roseum

Čím víc pohledů této staré známé odrůdě věnujeme, tím víc si ji zamilujeme. Nuda s ní rozhodně nehrozí, protože dokáže zaujmout po celou vegetační sezonu. Jakmile keř pošimrají teplé květnové paprsky, derou se na svět hustá balónkovitá květenství.

Zprvu menší, zelenkavá, později smetanově bílá, tak akorát do dlaně. Skládají se z velkého počtu sametově hebkých sterilních květů, ze kterých nevznikají žádné plody. Asi po dvou týdnech získá keř docela jinou, něžnější tvář, to když květenství prodchne růžový odstín.

 

Teprve až se květy vytratí, naplno vyniknou listy. Jsou různě veliké, se třemi, někdy pěti zašpičatělými laloky. V létě mají sytě zelenou barvu a podzim, když se opravdu vydaří, je vybarví do rudé až fialové. To je pak podívaná, jakoby celý keř vzplál.

Výrazně tvarované listy v podzimním hávu zrychlí tep

Výrazně tvarované listy v podzimním hávu zrychlí tep

  • Podobnou proměnou prochází také několik oblíbených hortenzií. Švédský přírodovědec Carl Peter Thunberg jako první Evropan popsal některé z japonských druhů, mezi nimi i hortenzii velkolistou, kterou tehdy kvůli shodným znakům pojmenoval Viburnum macrophyllum, tedy kalina velkolistá.

Sólo i ve skupině; ráda je v sadu, u lesa, na venkově

Kultivar Roseum v dospělosti naroste do výšky 2,5 až 4 m a stejné šířky. Protože je dlouho atraktivní, dobře vynikne v úloze solitéry, i když vedle ostatních druhů kalin, šeříku, muchovníku nebo javorů vypadá také bezvadně. Se svým zaobleným, poněkud neučesaným vzhledem nejlépe zapadne do přírodně pojatých partií, do sadu, do zahrádek lesního charakteru a k selským stavením. Navzdory tomu, že listy na podzim shazuje, uplatníme ji i ve volně rostoucích živých plotech.

Dobře vybrat, zasadit a hotovo

Při nákupu dbáme na to, aby keř měl aspoň tři silné hlavní výhony. Vysadíme ho do jámy se zeminou obohacenou vyzrálým kompostem, která má být asi dvakrát širší než kořenový bal.

Kalina obecná preferuje půdu spíše vlhkou než suchou, klidně těžší, vždy ale s dobrým odtokem vody a dostatkem živin. Toleruje jak slabě kyselou, tak zásaditou půdní reakci.

Pravidelná závlaha je důležitá zejména v prvních dvou letech, než se kořeny důkladně rozvinou.

Aby kalina bohatě kvetla, neobejde se bez sluníčka. Ostrý vítr a silné mrazy snáší bez problémů. Následná péče spočívá v odstraňování přestárlých a poškozených výhonů, na škodu není ani občasné prosvětlení hustě rostoucích keřů zlepšující cirkulaci vzduchu. Keř lze zpětně seříznout na požadovanou velikost. Řez provádíme hned po odkvětu.

Bohatě rozkvetlý kultivar Roseum přidá-přírodní zahradě na divokosti

Bohatě rozkvetlý kultivar Roseum přidá-přírodní zahradě na divokosti

Bázlivec kalinový je nebezpečně žravý

Půvabnou tvář kaliny dokážou pošramotit mšice a hnědavý brouk s dlouhými tykadly: bázlivec kalinový (Pyrrhalta viburni). Mšice nejsnáze smyjeme prsty nebo kartáčkem pod proudem vody.

Asi v červnu, kdy už jsou větší a mají hnědé skvrny, se larvy zahrabávají do země a v červenci se proměňují ve žravé brouky. Při silném napadení bývá nejsnazší a nejúčinnější keř zpětně asi o třetinu seříznout, ovšem už v březnu, nikoli až po odkvětu, i za cenu toho, že se o květy na čas připravíme.

Horší je to s létajícím bázlivcem, který během krátké doby zvládne zdecimovat všechny listy. Dva až tři roky trvající atak tímto broukem může mladou kalinu vyčerpat natolik, že zajde.

Proto je důležité keř brzy zjara podrobně prozkoumat a okamžitě odstranit poškozené letorosty, ve kterých přezimují vajíčka. Z nich se později vyvíjejí miniaturní žlutozelené larvy živící se na listech.

Řízkované rostliny do zásoby

Mladé keříky kultivaru Roseum nám peněženku nezruinují, ovšem kdo rád množí, může si nové rostliny vypěstovat pomocí měkkých řízků.

  1. Začátkem léta, nejlépe brzy zrána, odřízneme ostrým nožíkem těsně pod uzlinou asi 12 cm dlouhé vrcholy letošních výhonů.
  2. Po odstranění spodních listů a slabého vrcholku řízky okamžitě zapícháme do předem připraveného vlhkého zakořeňovacího substrátu.
  3. Květináč vložíme do množárny anebo přiklopíme plastovým sáčkem podepřeným tyčkami a umístíme na světlé stanoviště s teplotou okolo 18 °C, kde při pravidelné zálivce a větrání za několik týdnů zakoření.
  4. Pak poklop odstraníme a začneme přihnojovat. Do volné půdy rostliny vysadíme až po vytvoření dostatečně silného kořenového systému.

Foto autorka

Zdroj Zahrádkář 4/2013

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

14. 9. 2024

Za příznivého počasí lze v září venku vysít odolné letničky

Vybrané druhy letniček v září vysejeme na chráněná venkovní stanoviště podle aktuálního vývoje počasí. Když je příznivé, rostliny na jaře pokvetou dřív. Pokud vyklíčí už na podzim, přikryjeme je v listopadu chvojím.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x