Jehličnany v živém plotě: Při řezu vytvořte okna pro slunce

5. 5. 2021

U stálezelených listnáčů (některých kalin, ptačích zobů, cesmín, buxusů,…) není problém s obnovou řezem. Ve chvíli, kdy jsou přerostlé, prostě se do nich více řízne a ony obrostou.

Jinými slovy: Listnáče se řežou se s předpokladem, že se probudí spící očka, i když na keři nezůstane jediný zelený list. S jehličnany je to složitější.

Správný řez a spon je pro plot z jehličnanů zásadní

Zejména u tradičních jehličnatých plotových druhů – tůjí (zeravů), cypřišků.  Jakmile vytvoří souvislou stěnu, začínají uvnitř natrvalo prosychat. Hustší výsadby jsou tím postiženy dříve. K prosychání uvnitř napomáhají plotostřihy. Vezmou všechny větvičky v jedné úrovni. Ty pak větví jen na konci a vytvářejí hustý zelený kožich.

Bohužel ruční prostříhávání už není obvyklé, ale pro keře je lepší, ty mají zelenou zónu širší. Před větším zásahem je třeba prostřihat do plotu díry – otevřít okna pro slunce.

Vždy je třeba nechat na zkracovaných větvičkách trochu zeleného, aby úplně nezaschla. Pokud toto uděláte a zároveň stromky přihnojíte, začnete je zalévat, stoupá naděje, že se v osvětleném vnitřku plotu probudí nějaká očka, objeví se zelené větvičky i v podpovrchové vrstvě. Ta jsou základem pro další tvrdší úpravy.

Pravidelně řezaný živý plot z blízka v zimě - velké množství pupenů připravených na jaře prorůst

Pravidelně řezaný živý plot z blízka v zimě – velké množství pupenů připravených na jaře prorůst

Takový řez u jehličnanů by se dal nazvat řezem na bdící, prorostlé očko. Při úpravách na výšku keře díru vcelku dobře zarostou, platí zde pravidla apikální dominance. Na vrcholu vždycky něco proroste a suchý vnitřek zakryje.

Tvarujeme je dvakrát v roce. V dubnu a pak v období podzimu. Na podzim jsme řezali tak, aby větve z řezu byly k užití na dušičkovou vazbu.

Smrky snášejí řez obstojně

Lépe než cypřišek a zerav na proředění, zpětný řez, reaguje smrk. Vrstvu v které jsou prorůstající pupeny mívá širší.

Picea abies (smrk ztepilý) na jaře před řezem

Smrk ztepilý před jarním řezem

Zásahy mohou být trochu drsnější, ale stejně jako u výše jmenovaných nemůžete dřevinu oholit, aby zůstala bez zelených větviček. Plot můžeme řezat dvakrát za rok. Na konci zimy a v době, kdy jarní větvičky ukončí růst. Sázíme-li delší živý plot, měli bychom dbát na to, aby sazenice byly jednotného původu, nejlépe ze stejného stromu.

Směs smrků v živém plotu

Živý plot ze smrku ztepilého při jarním rašení – sazenice různého původu ve směsi

 Tisy lze zmladit radikálně

Výjimkou mezi skupinou jehličnanů je tis. Ten je možné upravit velmi tvrdě, obrůstá hojně ze spících oček na celých zbývajících větvích. Opět za předpokladu, že tisům věnujete trochu času, občas je zalijete, přihnojíte.

Radikální řez u tisu keř při správné péči zvládne

Radikální řez u tisu keř při správné péči zvládne

Mírnější zásahy děláme v období růstu, v první polovině roku, tvrdé zásahy na konci vegetace, v říjnu, listopadu. Do jara se aktivují a pak i probudí spící očka v silných kmenech.

Obrůstající tvrdě seřezaný keř tisu

Obrůstající tvrdě seřezaný keř tisu

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 4. 2024

Jaro vytoužené, ale i obávané kvůli alergii na pyl

Zejména jarní období, na které se všichni tolik těšíme, může být pro alergiky obdobím opačně vnímaným. Senná rýma se vyskytuje u citlivých osob od předjaří do časného podzimu. Příčinou je pyl poletující v ovzduší  těchto dřevin (pravidelné pylové …

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x