Které keře a polokeře řežeme v zimě, aby v létě krásně kvetly
11. 2. 2021Vegetační klid dřevin se přehoupl do druhé poloviny. Je čas zmlazovat a prosvětlovat keře, které nekvetou časně zjara. Které řežeme v zimě?
Dobře naplánovaná výsadba živého plotu přinese příjemný pocit z vydařeného díla: Plot oživí vzhled zahrady a nejspíš ho hlasitě ocení i ptactvo, které ho osídlí.
Máme se tedy na co těšit, a tak je na místě včas začít. Proměříme a spočítáme, kolik rostlin, substrátu a dalšího materiálu potřebujeme, promyslíme volbu vhodné rostliny a způsob pořízení sazenic. Pak se pustíme do přípravy půdy. Po výsadbě budeme zalévat, hnojit, ošetřovat proti škůdcům, čeká nás řez, nejspíš i tvarování plotu, zkrátka to, co nás na zahradě baví.
Chceme-li, aby plot tvořil stěnu již od výsadby, použijeme zhruba metr vysoké rostliny. Mezi pomaleji rostoucí druhy lze vysadit doplňkovou zeleň, která je vitálnější a vyplní mezery mezi rostlinami.
Asi nejlépe se tvoří živý plot z kontejnerovaných sazenic. Sazenice by měly mít v kontejneru dostatečně rozvinutou kořenovou soustavu. Setkáte-li se s tím, že byly přesazeny jen krátkou dobu před prodejem a nejsou ještě zakořeněné, starejte se o ně jako o prostokořenné.
Pokud již kořeny uvnitř kontejneru obepnuly bal, vytvořily tzv. mech a prorůstají pod kontejner, je třeba je uvolnit a onu mechovou spleť kořínků na povrchu balu rozrušit, aby mohla rostlina dobře zakořenit do okolí výsadbové jámy.
Při rozdílné kvalitě substrátu v kontejneru a v místě výsadby ohlídejte, aby byla půda rovnoměrně vlhká. Rašelinový bal by se jinak mohl při nízké vlhkosti seschnout. Kontejnerovaná rostlina si totiž nesáhne pro vodu do okolí.
Základní řez tvarovaných plotů je v průřezu buď do tvaru čtverce nebo spíše do tvaru komolého jehlanu. Tak má celá rostlina dostatek světla a neopadává, neřídne odspodu.
Listnáče je lepší seříznout vícekrát a umožnit rostlinám, aby se u nich probudily pupeny naspodu keříků. Mimo vegetační období se sestřihávají o třetinu, někdy o dvě třetiny, aby zhoustly.
Jehličnany (thuja, jalovec, cypřišek) přistřihneme – vedle terminálu i další větve v keři. Pokud boční větve neřežeme, nezesílí, snadno se vylamují za velkého větru a deště, nebo pod mokrým sněhem.
Živý plot vybíráme i s ohledem na zvířata v zahradě. Někdy je na místě před psem chránit sazenice plůtkem, než povyrostou.
U bazénu bývá vhodný živý plot z neopadavých druhů.
Kde si hrají nebo žijí malé děti, tam se raději vyhneme jedovatým rostlinám, jako je tis, kalina, bobkovišeň nebo i střemchu, která má jedovatá semena.
Pro živé ploty se hodí celá řada keřů, uvádím jen vybrané ve skupinách, které se liší dorůstající výškou, způsobem ošetřování a dalšími vlastnostmi.
Opadavé: kdoulovec, skalníky, ptačí zob, meruzalka, růže, (R.nitida, R. pimpinelifolia), pustoryl, tavolník.
Stálezelené: Buxus, cesmína (Ilex), mahon, pěnišníky (zakrslé rododendrony), některé jalovce, smrky, thuje (např. var. Nana, Globosa Nana).
Opadavé: dřišťály, pustoryly, růže (R. rugosa), tavolníky, pámelník, vajgelie….
Stálezelené: Bobkovišeň, hlohyně, pěnišníky (velkokvěté), buxus (var. Bullata), cesmína, některé jalovce, smrky, cypřišky, tisy, zeravy.
Při výběru rostlin je na místě se o nich dozvědět co nejvíc. Pokud se například spokojíte s tím, že sázíte tavolník, můžete při špatné době řezu likvidovat základy květů, keře pak nepokvetou.
Spiraea arguta a S. vanhouttei kvetou na jaře, řežou se až po odkvětu, oproti tomu S. bumalda, S. douglasii, S. japonica kvetou v létě na nových výhonech, řežou se před vegetací, na jaře.
U rodu Weigelia jsou odrůdy s jednobarevným listem více odolné mrazu, některé odrůdy po letním řezu ještě kvetou na podzim.
Opravdové túje (nejčastji Thuja occidentalis) potřebují pravidelnou zálivku, neměly by nikdy proschnout v kořenovém balu. Cypřišky a jalovce jsou méně citlivé. Některé druhy jalovců jsou hostiteli rzi hrušňové, cypřišky a túje nikoliv.
Nejrychleji rostoucí jehličnan do živých plotů je mezirodový kříženec, jmenuje se Cupresocyparis leylandii, v Česku mívá přírůstky okolo 60 cm, literatura uvádí i 120 cm. Ve vyšších nadmořských výškách může při opravdu bujném růstu namrzat. Ploty z něj mohou být i přes 10 m vysoké.
Z jehličnanů nejlépe obrůstá tis, je možné ho i tvrdě zmladit. Tvrdé zmlazení na pařez snesou i původně stromy – jilm, habr, méně již buk.
Foto autor a Shutterstock
Mezi volně rostoucími nebo kulturně pěstovanými rostlinami, najdeme velké množství nebezpečných a problematických druhů. S těmito rostlinami se můžeme setkat ve výsadbách veřejné zeleně, zámeckých a městských parcích, v soukromých zahradách.