Čím osadit předzahrádku; aby krášlila dům i okolí

29. 9. 2019

Ačkoliv předzahrádka může doladit vzhled domu, být jeho vizitkou a také prostorem, který vítá příchozí a zdraví kolemjdoucí, stává se někdy kamenem úrazu.

Rostou pomalu, ale jistě…

Na prvních třech fotografiích dominují pozemku nevhodné dřeviny; k volbě zřejmě přispělo i podcenění jejich růstu. Jak je patrné, dřeviny vzhled domu nepodtrhují a ani příspěvek k obohacení veřejného prostoru není jasný.

Přerostlý smrk

Smrk pichlavý obsadil celou předzahrádku, uzavřel pohled na dům a jistě ovlivňuje i světelné podmínky v domě.

Převislý buk

Temný převislý buk se na malém pozemku brzy stane problematickým. Strom by se uplatnil ve velkém parku. V maloměstské předzahrádce už teď působí jaksi truchlivě.

Jehličnany obsadily předzahrádku

V předzahrádce byly před desítkami let vysazeny různé jehličnany. Podobné výsadby mnohde probíhají i dnes. Z předzahrádky se však po čase stane les. Použité dřeviny se do předzahrádky nehodí ani tvarem.

  • Kužel jehličnanů nebo převislá dole se rozšiřující koruna buku jsou mnohdy pravým opakem tvaru, který je pro stromy předzahrádek vhodný. Stromy, které obsadí velkou plochu u země, znemožní atraktivnější osázení pozemku a zužující se koruny nedoplní ani nevyváží hmotu domu, zejména stavby se sedlovou střechou. Lépe by se sem hodil strom s kulovitou nebo deštníkovitou korunou.

Kačírek na ploše předzahrádky

Problematickým řešením bývá tzv. bezúdržbová plocha zasypaná kačírkem, štěrkem nebo kůrou. Z předzahrádky se vytratí útulnost, nevylepší ani vzhled domu. Plocha by potřebovala osázet.

  • Při zakládání nebo renovaci předzahrádky bychom měli výběr rostlin přizpůsobit prostředí, stylu domu i jeho historii. Například domku z dvacátých let v původním stavu budou nejspíš slušet růže.
  • Většinou se nejedná o rozlehlé pozemky, takže bezúdržbovost nemusí být kritériem. Pokud se nám podaří vytvořit místo, které potěší nás i okolí natolik, že se stane inspirací pro ostatní, nebudeme litovat času stráveného občasnou péčí. Velmi přívětivě působí například náves, kde všichni majitelé mají chuť udržovat své předzahrádky pěkné. Jakákoliv kultivace prostředí soukromého takto propojeného s veřejným je vždy přínosem.

Stromy okrasné nebo ovocné

Pokud to prostor předzahrádky dovolí, dům dobře doplní strom odpovídající velikostí. Strom okrasný květem nebo plodem bývá zvlášť efektní. Předzahrádku mohou pěkně doplnit například některé slivoně (okrasné třešně, višně apod.), jeřáby, hlohy, okrasné jabloně.

Ve venkovském prostředí se dobře hodí také ovocné stromy vhodné velikosti. Pokud je prostoru více, jako třeba u statků s širokými travnatými pásy před štíty, bude působivá i výsadba velkých „domovních stromů“, podle místa například lip, jírovců, bříz, vysokokmenných ovocných stromů apod.

Především v ulicích, kde nejsou vysazena stromořadí, což se týká například většiny nových satelitních projektů, vhodné stromy v soukromých předzahrádkách místo výrazně polidští.

Tvarované živě ploty

Význam mají i tvarované živé ploty, které mohou prostor oddělovat od obytné zahrady nebo od pohledově slabších míst – třeba parkovacího stání. Nízké živé plůtky zase opticky uzavřou pozemek, aniž by omezily pohled do okrasné předzahrádky. Dobře využitelné jsou i kvetoucí keře. Větší keře mohou v malých předzahrádkách převzít funkci stromu.

Květiny

Pak už jen doplníme prostor něčím pestrým, nejlepší pro tento účel bývají květiny, zde se meze pestrosti nekladou. Rostliny, jejichž květenství zůstanou po odkvětu pevná a zajímavá, doporučujeme na záhonu ponechat, prostor nebude působit prázdně. Navíc kromě toho, že jejich vysemeněním můžeme získat nové rostliny, bývají působivé zasněžené a při námrazách.

Pod sněhem

Pěkné předzahrádce sluší i bílá peřina

A pokud předzahrádku u domu nevlastníte, a přesto byste dům zelení rádi ozdobili. zkuste ho nechat porůst přísavníkem nebo k němu zasaďte třeba keřovou růži. Až pokvete, potěší pohled na ni vás i kolemjdoucí.

Rúžový keř zkrášlil dům

Kouzlo růžového keře

Foto a kresba autoři

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

17. 7. 2024

Ostružiník v létě zastřihneme, předčasný obrost zaštípneme

Keře popínavých ostružiníků by neměly být příliš husté. Všechny postranní výhony narostlé na nových výhonech proto už během léta krátíme. Postranní výhony zkracujeme od druhé poloviny června do začátku září za druhým nebo třetím listem.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x