Jak vybírat keře do zahrady, které vlastnosti hledat

17. 11. 2022

Keře vnesou do zahrady vítané vlastnosti. Vymezí pozemek, podpoří intimitu, vytvoří příjemná zákoutí, skryjí méně vzhledná místa.

Zejména keře větších rozměrů, jako je například líska (Corylus), šeřík (Syringa), štědřenec (Laburnum) nebo tamaryšek (Tamarix) podstatně pomohou s tím, aby zahrada měla svou originální tvář.

Keře vybíráme podle velikosti

Druhy, kultivary a velikost keřů volíme tak, aby splnily všechna naše očekávání.
Keře dorůstající do výšek kolem 20 cm, jako je vřesovec (Erica), tavolník (Spiraea), ořechokřídlec (Caryopteris), dřišťál (Berberis), jalovec (Juniperus), používáme ve skalkách nebo jako půdopokryvné dřeviny.

Keře do zahrady: dřišťál Gagnepainův

Dřišťál Gagnepainův: Plody a listy na podzim zajímavě kontrastují

Středně vzrůstné keře umisťujeme v zahradě před vyšší keře a stromy i jako rostliny, které zaplní prostor vybraný. U takových většinou počítáme s výškou do 1,5 m. Patří k nim některé druhy zimostrázu (Buxus), kdoulovec (Chaenomeles), tavolník (Spiraea), zlatice (Forsythia), skalník (Cotoneaster), zakrslé formy jehličnanů – borovice (Pinus), smrku (Picea), cypřišku (Chamaecyparis), zaravu (Thuja).

Dřišťál Thunbergův (Atropurpurea nana)

Dřišťál Thunbergův (Atropurpurea nana) roste do tvaru pravidelných polokoulí

Keře dorůstající několika metrů, většinou kolem 2 až 4 m: některé druhy zlatice (Forsythia), šeřík (Syringa), ruj (Cotinus), hlohyně (Pyracantha), kalina (Viburnum).

Další možná kritéria výběru keře do zahrady

Keře do zahrady: ibišek syrský

Ibišek syrský kvete v létě velmi dlouho

Tvary, habitus, květy, plody i podzimní zbarvení listů keřů oživí, zjemní a zkrášlí každý prostor. Svůj výběr keřů do zahrady zpřesníme, když si je rozdělíme do dalších skupin:

  • na stálezelené a opadavé,
  • na okrasné květem a okrasné listem,
  • na keře s jedlými plody ke sklizni a s plody jen pro dekoraci,
  • na keře s výrazným podzimním zbarvením listů.

Také doba kvetení může být pro volbu druhu velmi důležitá. Většina keřů kvete brzy na jaře. Například šácholan (Magnoilia), zlatice (Forsythia), lýkovec (Daphne), tavolník (Spiraea), kdoulovec (Chaenomeles). Další zase v létě: ibišek (Hibiscus), růže (Rosa), ořechokřídlec (Caryopteris) aj.

Rovněž se hodí využít příležitost, kterou výběr keře do zahrady nabízí, k poradě s profesionály, kteří s tím či oním druhem nebo odrůdou mají vlastní zkušenost. Pomůže nám to třeba  později při péči, kterou dřevina potřebuje.

Čím lépe keře vybereme, tím spíš přinesou to, co od nich očekáváme. Pohlednou kulisu zeleně, odclonění od sousedních pozemků, intimitu zahrady, pokoukání na krásné habity, květy, olistění, pěkné plody, podzimní barvy, zimní texturu opadavých keřů a jiné zážitky.

Zlatice

Zlatice probouzí zahradu na jaře zlatými květy

Správná volba usnadní péči

Vhodně založená zahrada dokáže časem umírnit i potlačit zaplevelení půdy kolem keřů. Dobře zvolené odrůdy budou vyžadovat méně řezu a tvarování. Kulovité, polokulovité a vejčité tvary jsou na údržbu snazší než krychle, kvádry či různé bizarní tvary.

Pokud nám některé keře přerostou, většina jich snáší velmi dobře radikální zmlazení. Také možnost keř přesadit bývá dostupnější než přesazení stromu.

Keře do zahrady: krušpánek, hortenzie a kdoulovce

Lem předzahrádky tvoří skupina keřů krušpánku, hortenzií a kdoulovců

Je mnoho druhů užitkových keřů, které nám přinesou nejen krásu, ale i chutné plody: rybíz (Ribes), muchovník (Amelanchier), borůvka (Vaccinium), zimolez kamčatský (Lonicera kamtschatica). Ani ty nemusí být na zahrádce vyhnány do kouta, někam mimo naši okrasnou zahradu. Můžeme je kombinovat s okrasnými rostlinami. Jen musíme brát v úvahu prostor, který potřebujeme při sklizni plodů, případně při použití chemické ochrany.

Zakrslé keřové jehličnany budeme v malé i rozlehlé zahradě používat častěji než jejich příbuzné obří druhy. Jejich celoroční, mírně se měnící a strnulý vzhled, je pro kontrast s listnáči velmi důležitý a hlavně skupina čarověníků nám přinese velmi zajímavé barevné i tvarové jedince.

Mohou být naroubované na kmenotvorných podnožích a zde máme jistotu jejich malého vzrůstu a tím se zbavíme i obav z nepřijatelné velikosti korun a vytvoříme si miniaturní stromek.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 4. 2024

Jaro vytoužené, ale i obávané kvůli alergii na pyl

Zejména jarní období, na které se všichni tolik těšíme, může být pro alergiky obdobím opačně vnímaným. Senná rýma se vyskytuje u citlivých osob od předjaří do časného podzimu. Příčinou je pyl poletující v ovzduší  těchto dřevin (pravidelné pylové …

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x