
Keře v zahradě nebo u domu očima architekta
10. 8. 2021Keře, velmi pestrá skupina dřevin, nabízejí rozmanité využití v různých zákoutích zahrady i poblíž domu.
Připravujeme jámy a záhony pro podzimní výsadbu opadavých listnatých stromů, keřů, růží. Vysazené dřeviny stíníme tkaninou. Za sucha zaléváme i ty starší.
Choulostivé okrasné dřeviny během září přihnojíme podzimním hnojivem bohatým na draslík a hořčík, abychom zvýšili jejich zimovzdornost.
Pro výsadbu keřů můžeme vybírat z poměrně širokého počtu druhů. V zahradě zlátnoucí podzimními barvami listů vyniknou kvetoucí fuchsie (Fuchsia magellanica), hortenzie (Hydrangea), ibišek syrský (Hibiscus), komule (Buddleja), opletka (Fallopia), ořechokřídlec (Caryopteris x clandonensis), ožanka kalamandra (Teucryum chamaedrys), plaménky (Clematis), perovskie (Perovskia atriplicifolia), rohoblizeň (Ceratostigma willmotianum), trnovník srstnatý (Robinia hispida), trubač (Campsis), třezalku (Hypericum patulum), vilín viržinský (Hamamelis virginiana), vřes (Calluna), zpododěr (Ceanothus) a samozřejmě růže.
Jedná se většinou o polokeře, které řežeme hluboce v předjaří, nebo o popínavé dřeviny. Vysazujeme je na podzim nebo na jaře. Jsou to choulostivější druhy, které vyžadují hlavně v prvních letech dobrou zimní ochranu spadaným listím a případně i menší vrstvu chvojí přes své větve. V nepříznivých zimách mohou namrzat, dobře však regenerují a obrůstají i po razantnějším předjarním řezu.
S přibývajícím podzimním chladem odložíme výsadbu choulostivějších druhů na jaro.
Dobré pro přínosný řez broskvoní je naučit se rozlišovat různé druhy výhonů této ovocné dřeviny. Nejkrásnější broskve se tvoří na tzv. pravých plodných výhonech.