Musandy: okrasné keře s krásnými chocholíky

14. 11. 2022

Pro okrasné účely se pěstují hlavně musandy červenolisté. Rod Mussaenda však zahrnuje na sto druhů tropických keřů, menších stromů i bylin.

Musandy patří do čeledi mořenovitých (Rubiaceae). Jejich původní domovinou jsou tropy Afriky, Asie nebo Polynésie.

musanda červenolistá (Mussaenda erythrophylla)

Výrazně zvětšený kališní lístek musandy červenolisté (Mussaenda erythrophylla) je velkou ozdobou v kontrastu s barvou květu

Musandy červenolisté (Mussaenda erythrophylla) mohou obohatit i sortiment pěstovaných pokojových rostlin, ale ne každá se do bytových podmínek hodí.

Rostliny vytvářejí obvykle nižší keř, jehož některé výhony mají tendenci se šplhat, proto je velmi často udržován pravidelným sestřihem. Letorosty jsou zajímavé svým červenavým ochlupením.

Podivuhodné vnitřní a vnější květy musandy

Největší okrasou jsou chocholíky složené z pětičetných květů s úzkou, vespodu srostlou korunou s červeným středem. Vnitřní květy mají pět kopinatých kališních lístků, vnější květy mají jeden kališní lístek výrazně zvětšený, až téměř okrouhlý, často zářivě zbarvený – také toto je velká a zajímavá okrasa představovaného druhu. Plodem je tobolka.

Pozor, celé rostliny jsou mírně jedovaté!

Musandy ve variantách barevných odstínů

Musandy kombinují nápadné barvy

Světlo a pokojová teplota

Pro domácí pěstování je vhodné umístění na dostatečně světlé stanoviště s pokojovou teplotou i během zimního období. Během vegetace vyžaduje vydatnější zálivku a pravidelné přihnojování.

Pokud se budeme snažit rostlinu příliš regulovat řezem (sestřihem), je pravděpodobné, že výrazně oddálíme kvetení. Pěstujeme ji v kvalitním zahradnickém substrátu, který můžeme vylehčit přídavkem agroperlitu.

Rozmnožování je možné generativně výsevem semen nebo v zahradnictví častěji vegetativně prostřednictvím polodřevitých řízků.

Musandy dalších druhů, zde Mussaenda pubescens

Mussaenda pubescens

V nabídkách firem s okrasnými rostlinami tropů a subtropů se objevují i další zástupci tohoto rodu, například červeně kvetoucí Mussaenda pilosissima s bělavým, výrazně zvětšeným kališním lístkem nebo žlutě kvetoucí Mussaenda flava, rovněž s bělavým kališním lístkem.

Foto Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

moc krásné květiny – díky

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

27. 3. 2025

Tři čtyři týdny trvá, než na jaře zakoření hlízy begonií

Doba zakořeňování přezimovaných hlíz begonií je přibližně 3 až 4 týdny. Výhodné je předklíčení na sucho při teplkotě 15-20 °C a ve tmě. Zhruba po týdnu se objeví na plošší straně malé puky. Hlízky opatrně očistíme od starých zbytků kořenů a vysadíme.

zobrazit další rady a tipy
1
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x