Barvami podzimu malují javory, brslen, dřišťál, škumpa…

29. 10. 2022

Barvami podzimu se necháváme okouzlit rok co rok. Připomeňme si nejvýraznější podzimní odstíny dřevin, trvalek a trav, které krášlí i zahrady.

Jak známo, v listech a dalších nadzemních částech rostlin je přítomný chlorofyl, který má zelenou barvu (z řeckého chloros – zelený). Chlorofyl je malým zázrakem, jakousi elektrárnou a stavební továrnou, která v době vegetace zachycuje sluneční energii a díky fotosyntéze pomáhá stavět celou rostlinu.

Javor dlanitolistý

Javor dlanitolistý na podzim žádná jiná rostlina barvami nepřekoná

Když chlorofyl poodstoupí ze scény

Javor babyka září barvami podzimu

Javor babyka září jako slunce

Společně se zeleným barvivem chlorofylem je v listech a stoncích i několik žlutých, oranžových a červených barviv, karotenoidů, antokyanů.

Tím, že se na podzim snižuje množství slunečního záření a teplota, klesá aktivita fotosyntézy a zelený chlorofyl je nahrazován žlutými, oranžovými a červenými barvivy.

U některých rostlin se na podzim ukládá v listech větší množství tříslovin, které potom spolu s karotenoidy dodávají listům hnědé zbarvení.

Na podzim nás tedy rostliny překvapí různými odstíny žluté, oranžové, červené, i růžové, lila a nachové barvy.

Podle místa, vlastností půdy a průběhu počasí dochází každým rokem k rozdílnému vybarvování listů.

Javor dlanitolistý

Javor dlanitolistý Dissectum

Které druhy dřevin se vybarvují zvlášť výrazně

Barvami podzimu hýří javory i keře

Javor mléč (Acer platanoides) je velký strom, ale jeho drobnější příbuzní javor dlanitolistý (Acer palmatum) s celou svojí početnou rodinou kultivarů, stejně jako javor červený (Acer rubrum), javor šedý (Acer griseum) a javor amurský (Acer ginnala) se zbarvují převážně do odstínů oranžové až krvavě rudé, úplně jako plameny. Krása vyniká zvláště s posledními slunečními loučemi, které rozzáří každý prostor.

Javor japonský Aconitifolium

Javor japonský Aconitifolium

Dalšími harlekýny jsou zajisté kaliny. Červený kabát si oblékne kalina obecná (Viburnum opulus), bordó zase okouzlí kalina japonská (Viburnum plicatum.

Brslen bradavičnatý

Brslen bradavičnatý  v růžové

Kdo nevěří, ať se běží podívat na brslen bradavičnatý (Euonymus verrucosus), který si klidně nahodí růžovou, stejně jako jeho příbuzný a velmi okouzlující brslen křídlatý (Euonymus alatus). U tohoto druhu jsem viděl dokonce fialové zbarvení listů.

Mnoho z nás má na zahradě dřišťály. Jejich podzimní kabáty také rozzáří místa, kde jsme je vysadili.

Barvamipodzimu vynikne také dřišťál Juliin

Dřišťál Juliin

Kupodivu i některé stálezelené, dřišťál Juliin (Berberis julianae), (Berberis frikartii), dřišťál Gagnepainův (Berberis gagnepainii), si několik lístků zabarví dočervena, aby nebyly zahanbeny svými opadavými kamarády a podtrhnou tak kontrast modrými, šedavě ojíněnými plody.

Škumpa ocetná (Rhus typhina) je kouzelnicí. Jen kdyby tolik neodnožovala kořenovými výmladky…

Škumpa orobincová Dissecta

Škumpa orobincová Dissecta je jednou z nejkouzelněji barvících se dřevin

Ambroň západní (Liquidambar styraciflua) je unikátem v tvorbě červených a oranžových barev. A co je na tomto stromu zajímavé? Své barevné listy, oproti javorům drží ve svých korunách mnohem déle. Takže se jeho krásou můžeme kochat do prvních velkých mrazů, které listy srazí k zemi.

Tupela, slivoně, popínavky a další

Nikdy nezklame ani tupela lesní (Nyssa sylvatica). Je jen škoda, že se tento strom ve výsadbách objevuje jenom zřídka.

Mnoho slivoní je na podzim stejně okouzlujících jako na jaře. Jarní něžné bílé a růžové květy vymění na podzim za rudé, červené až oranžové. Slivoň Sargentova (Prunus sargentii), téměř bonsajově vyhlížející slivoň vyříznutá (Prunus incisa Kujou-no-mai), mandloň trojlaločná (Prunus triloba) a další.

Břečťan popínavý

Také břečťan popínavý někdy překvapí zbarvením listů.

Z popínavých dřevin si nikdo nezadá s loubincem trojlaločným i pětilistým (Parthenocissus tricuspidata i quinquefolia) nebo s méně pěstovanou a možná i zbytečně opomíjenou révou Coignetové (Vitis coignetiae).

Kdo si do vřesoviště nasázel opadavé azalky nebo kanadské borůvky, také vytěží kus záře z jejich červených až krvavých barev podzimních listů.

Muchovník

Muchovník (Amelanchier lamarckii)

Trvalky a trávy také umí zářit barvami podzimu

Ale ani trvalky nemůžou zůstat pozadu za stromy a keři. Krása barvícího se trsu kakostu krvavého (Geranium sanguineum), některé kultivary rodu Bergenia a rovněž Aruncus aethusifolius.

Kakost krvavý

Kakost krvavý

A k okouzlení barvami podzimu nám zamávají i okrasné trávy, které mnohé zbarví listy do žluté, slámové i naoranžovělé. Ale i jejich stříbřité, purpurové a bílé klasy a laty jakoby peříčky obalené se chystají na zimu.

Mezi nejkrásnější patří zdobnice čínská (Miscanthus sinensis), dochan japonský (Pennisetum japonicum), kavyl rákosovitý (Stipa arundinacea Sirocco), imperáta válcovitá (Imperata cylindrica Red Baron) a další.

A toto všechno je důvod, proč mít v zahradě právě opadavé stromy a keře, okouzlující skupiny travin a všech možných trvalek.

Pravda také je, že ani některé jehličnany nechtějí zůstat stranou a zbarví své jehlice. Například mikrobiota křižmovstřícná (Microbiota decussata) se zbarví do bronzova, borovice kleč (Pinus mugo Carsten´s Wintergold) se rozzáří žlutě jako slunce. Ale na javory, vilíny (Hamamelis), kaliny, dřišťály, škumpy nikdy nedosáhnou.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 4. 2024

Jaro vytoužené, ale i obávané kvůli alergii na pyl

Zejména jarní období, na které se všichni tolik těšíme, může být pro alergiky obdobím opačně vnímaným. Senná rýma se vyskytuje u citlivých osob od předjaří do časného podzimu. Příčinou je pyl poletující v ovzduší  těchto dřevin (pravidelné pylové …

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x