Kalendář kvetoucích trvalek pro slunná místa bez dostatku vláhy

19. 10. 2022

Výběrem trvalek podle nároků na vláhu a slunce můžeme reagovat na změnu klimatu. Druhy vybereme tak, aby trvalky kvetly celou sezonu.

Čím dál tím častější jsou období s řadou dnů či týdnů s vyššími teplotami, kdy se střídají občasné, velmi intenzivními, ale krátké deště. Ty ovšem do hlubších vrstev půdy mnoho vláhy nepřinesou.

Proč bude trvalek vhodných na stanoviště s nedostatkem vláhy přibývat

Bohužel podle řady prognóz se s tímto stavem v oblasti střední Evropy asi budeme muset v budoucnu naučit žít. Zcela jistě se v menší nebo vetší míře odrazí také v sortimentu zahradních květin, které budou pro výsadby do těchto podmínek vhodné či je budou minimálně tolerovat.

Suchomilná trvalka třapatka trijlaločná

Porost třapatky trojlaločné (Rudbeckia triloba) počátkem října

Výběr druhů trvalek bude s největší pravděpodobností vycházet z druhů rostoucích v přirozeně sušších regionech, např. stepních oblastí Evropy či střední Asie, mrazuvzdorných druhů ze Středozemí nebo rostlin z krátkostébelných, sušších prérií středu a západu USA a Kanady.

V současnosti naštěstí v dostupném sortimentu najdeme celou řadu zajímavých a atraktivních druhů a odrůd, které jsou schopny se vyrovnat s relativním nedostatkem vláhy během vegetace.

Také pro rostliny tolerující sucho však platí, že jsou schopny se vyrovnat s nižší mírou půdní vlhkosti pouze v případě, že jsou dobře zakořeněné. To předpokládá jejich výsadbu spíše na podzim nebo časně na jaře, kdy ještě bývá v půdě většinou více vláhy. Pokud se rozhodneme sázet během vegetačního období, je to rovněž možné, ale pak se obvykle bez závlahy neobejdeme minimálně do doby, než rostliny spolehlivě zakoření.

Omezení půdního výparu můžeme obecně napomoci povrchovým mulčováním půdy, v případě trvalek je ideální použití štěrku.

Charakteristika slunného stanoviště s nedostatkem vláhy

Celodenně nebo po většinu dne osluněné místo s propustnou půdou, která je drenážovaná, s nižším obsahem jílovitých částí.

Závlaha obvykle nebývá nutná, popř. pouze po delším období bez deště, což je zhruba po 2–3 týdnech, v závislosti na teplotě a typu půdy.

Pro zjednodušení si můžeme rostliny rozdělit dle období jejich převažujícího okrasného efektu, což je ve většině případů kvetení.

Časné jaro – konec března

  • Hlaváček jarní (Adonis vernalis) – jde o nakvetlou trvalku s jasně žlutými květy. Hodí se především do přírodněji pojatých výsadeb.
  • Koniklec (Pulsatilla sp.) – je oblíbenou nízkou trvalkou i skalničkou. Na vhodném stanovišti je obvykle dlouhověká rostlina.
Jarní květy trvalek: Koniklec je suchomilná trvalka

Koniklec (Pulsatilla) roste v místech mulčovaných štěrkem

Jaro – duben až konec května

  • Třemdava bílá (Dictamnus albus) – vyšší, trsnatá trvalka. Okrasná, s bělavě růžovými květy i suchými plodenstvími. Zpočátku pomaleji roste.
  • Šanta hroznovitá Gros (Nepeta racemosa) – častě kvetoucí odrůda s modrofialovými květy. Listy voní po citrusech.
  • Mák východní (Papaver orientale) – často pěstovaná, dlouhověká, zahradní trvalka s nápadnými, velkými, jasně oranžovými či růžovými a bílými květy. Suchu odolává díky dužnatým kořenům.
  • Pryšec mnohobarvý (Euphorbia polychroma) – trsnatě rostoucí pryšec s výrazně zbarvenými, zelenožlutými listeny. Je zcela nenáročný a dlouhověký.

Počátek léta – červen až polovina července

  • Řebříček (Achillea millefolium, A. filipendulina) – oblíbené zahradní trvalky s pastelově zbarvenými květenstvími. Druh A. filipendulina je vzrůstný, okolo cca 130 cm a je vhodný i na sušení.
  • Krásnoočko přeslenité (Coreopsis verticillata) – je vytrvalý a dlouhověký druh krásnoočka. Vyniká jemným olistěním a jasně žlutými květy. Pestře zbarvené odrůdové novinky jsou ale již často krátkověké.
  • Máčka (Eryngium)  – atraktivní jsou zejména druhy a odrůdy s modře zbarvenými listeny a květenstvími (E. bourgatii, E. planum aj.). Hodí se do přírodně pojatých zahrad.
  • Šanta (Nepeta racemosa, N. × faassenii) – patří mezi velmi významné, dlouhověké a zcela nenáročné trvalky. Ochotně opakují kvetení a tolerují celou řadu zahradních stanovišť.

Plné léto – polovina července až konec srpna

  • Hvězdnice (Aster) – z hlediska odolnosti vůči suchu jsou významné především stepní druhy jako hvězdice chlumní (A. amellus) či hvězdice zlatovlásek (A. linosyris). Všechny nakvétají koncem léta.
  • Třapatkovka bledá (Echinacea pallida) – vyšší, prérijní druh s kůlovitým kořenem. Vhodný především do přírodně pojatých výsadeb a do kombinace se středně vysokými okrasnými trávami.
  • Pupalka velkoplodá (Oenothera macrocarpa) – nízká, dlouhověká a nenáročná trvalka s polehlými lodyhami a jasně žlutě zbarvenými květy. Velmi dobře snáší i chudé, silně štěrkovité půdy. Kvete celé léto až do podzimu.
  • Rozchodníky (Sedum spectabile, S. telephium a jejich odrůdy) – rostliny jsou zajímavé jak svým habitem a barvou listů, tak i svými květy. Nakvétají obvykle v srpnu a hezké vydrží až do prvních mrazíků na podzim. Představují i důležitou pozdně letní pastvu pro včely.

Podzim – září až říjen

  • Hvězdnice (Aster ageratoides Ezo Murasaki ) – zatím málo známá, ale velmi perspektivní hvězdnice tolerující sucho lépe než jiné známější druhy (např. A. dumosus). Některé odrůdy nakvétají již v létě. Kultivar Ezo Musaraki je ale velmi pozdní a jeho fialové květy se objevují až koncem září.
  • Slunečnice vrbolistá (Helianthus salicifolius) – po většinu vegetace je rostlina atraktivní svým habitem, v pozdním podzimu pak nakvétá čistě žlutými květy.
  • Třapatka trojlaločná (Rudbeckia triloba) – krátkověká trvalka, která je koncem léta doslova obalena drobnými, jasně žlutými až oranžovými úbory. Ve výsadbách se udržuje samovýsevem.
Podzimní květy trvalek: Hvězdnice (Aster ageratoides Ezo Mujrasaki) je suchomilná trvalka

Hvězdnice (Aster ageratoides Ezo Mujrasaki) nakvétá až koncem září

Výsadby květin lze na sušších stanovištích doplnit i o mnohé okrasné trávy. K druhům, tolerujícím sušší půdy patří např. kostřava sivá (Festuca glauca), ovsíř vždyzelený (Helictotrichon sempervirens), opadavec (Sporobolus heterolepis), vousatka (Andropogon scoparius) či kavyl (Stipa tenuissima). Ten potřebuje velmi dobře propustné, písčité či štěrkovité půdy, jinak vymrzá.

Výše zmíněný výběr není zdaleka konečný a lze se samozřejmě setkat i s celou řadou dalších trvalek vhodných pro sušší stanoviště.

Zdroj: Autor je kurátorem sbírek trvalek
a okrasných rostlin Botanické zahrady v Praze Troji

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Dobrý den,
tato moje připomínka se netýká jen vás, ale i ostatních autorů, kteří píší o rostlinách kam která, kdy zasadit a jak vypadá, a co takhle přidat fotografii nabízené zeleně, alespoň jeden obrázek. Namítnete, že si to může čtenář najít na internetu. Ano může. V momentě, když uvidím kytičku na obrázku a bude se mi pozdávat do zahrady, poběžím na internet. V opačném případě takový spěch nebude a jestli vůbec bude. To je právě to oč tu běží.
Děkuji za přečtení komentáře. Přeji si, aby měl ten správný dopad. Jana

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 4. 2024

Jaro vytoužené, ale i obávané kvůli alergii na pyl

Zejména jarní období, na které se všichni tolik těšíme, může být pro alergiky obdobím opačně vnímaným. Senná rýma se vyskytuje u citlivých osob od předjaří do časného podzimu. Příčinou je pyl poletující v ovzduší  těchto dřevin (pravidelné pylové …

zobrazit další rady a tipy
1
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x