Amsonie: Nenáročné dlouhověké trvalky vyniknou na slunném místě

11. 11. 2020

Mezi vytrvalými zahradními květinami je stále co objevovat. Může jít o zajímavé rostliny okrasné květem i listem, ale současně nepříliš rozšířené. Takovými jsou i amsonie.

V přírodě se lze setkat přibližně s dvaceti druhy amsonií, z nichž naprostá většina roste v Severní Americe. Jde o trsnatě rostoucí rostliny s mohutnou kořenovou hlavou. Z té na jaře vyrůstá množství výhonů zakončených květenstvím hvězdičkovitých kvítků, které jsou zpravidla blankytně modré.

Tvar listů se liší podle jednotlivých druhů. Listy jsou obvykle kopinaté nebo čárkovité. Stonky i listy obsahují mléčnice, které při narušení roní latexovou šťávu. Ta může při kontaktu s kůží způsobovat podráždění či vyrážku. Nadzemní část koncem vegetace odumírá.

Amsonia Blue Ice

Kultivar amsonie Blue Ice

Kde se amsoniím daří

Amsonie (Amsonia, čeleď Apocynaceae) nacházejí ideální podmínky na slunných stanovištích, ale tolerují i mírný polostín. Velmi dobře snášejí letní přísušky. Dobře zakořeněné rostliny obvykle není potřeba zavlažovat ani při déletrvajícím suchu.

Ani na půdu nejsou amsonie nijak náročné a dobře rostou jak v lehčích půdách s vyšším podílem písku, tak v půdách těžších s vyšším podílem jílovitých částic. Jak již bylo zmíněno výše, jde o rostliny okrasné jak květem (nakvétají obvykle kolem poloviny května), tak i olistěním a habitem vůbec.

Postupně se totiž rozrůstají v bohaté trsy, tvořené mnoha desítkami stonků s jasně zelenými listy, které se navíc koncem vegetace barví do jasně žlutých, či žlutooranžových barev.

V trvalkových výsadbách je možné je kombinovat s většinou květin vhodných na slunná stanoviště. Velmi vhodné jsou především do partií se suchomilnými, zejména stepními či prérijními květinami, kde se příliš nepočítá s častou zálivkou.

Amsonia cf. illustris

Amsonie podobná druhu (cf) A. illustris

Amsonie je však možné použít i do záhonů zavlažovaných, např. do společnosti plamenek či zápleváků. Asi nejlépe vypadají ve výsadbách pojatých přírodně, zejména pokud jsou vysázeny v několika menších, opakujících se skupinách. Jde o rostliny velmi dlouhověké, které obvykle bez problému vytrvají na stanovišti 15 let i déle.

Pomalejší nástup

Jednou z mála nevýhod amsonií je jejich relativně pomalý růst. To se týká zejména mladých rostlin z výsevu, kterým trvá obvykle 2–3 roky, než na záhonu narostou do dostatečně reprezentativní velikosti. Je to pravděpodobně i jeden z důvodů, proč zatím nedosáhly takového rozšíření, jakého by si zasloužily.

Množení

Amsonie je možné množit výsevem, to především u botanických druhů, nebo řízkováním bylinnými řízky počátkem léta (to je vhodné zejména u odrůd).

Vhodným termínem pro výsev je zima nebo velmi časné jaro, kdy se semena vysejí do směsi písku a výsevního substrátu a ponechají venku (s ochranou proti dešti) nebo v pařeništi, aby prošly několikatýdenním obdobím chladu.

Možné, ale poněkud méně praktické, je dělení trsů starších rostlin. Rozdělit značně tvrdou kořennou hlavu na více segmentů je však poměrně pracné a rostliny tento drastický zásah rovněž ne příliš dobře snášejí.

Sortiment

K nejvýznamnějším druhům vhodným pro kombinované trvalkové výsadby patří především Amsonia tabernaemontana s širšími kopinatými listy dorůstající výšky až 90 cm. V kultuře je rovněž A. tabernaemontana var. salicifolia s užšími listy. Velmi podobná je i A. illustris, která se často s předchozím druhem zaměňuje.

Podzimní amsonie cf. illustris

Amsonia cf. illustris počátkem října

Velmi hezkým druhem je A. hubrichtii, který vyniká velmi jemným, téměř čárkovitým olistěním. Rostliny tvoří až 70 cm dlouhé stonky a jejich atraktivita spočívá kromě květů v mimořádně hezkém podzimním zbarvení listů.

Z amerických druhů je známá a občas pěstovaná rovněž A. ciliata.

Původem z malé Asie je pak A. orientalis (uváděna i jako Rhazya orientalis). Ta dorůstá pouze 40–50 cm a vyniká tmavšími květy.

Odrůdy

Známé jsou např. kultivary Short Stack a Blue Ice, odvozené s největší pravděpodobností od A. tabernaemontana a kultivar Seaford Skies (kříženec druhů A. tabernaemontana a A. hubrichtii).

Hybrid Seaford Skies

Kultivar Seaford Skies, kříženec druhů A. tabernaemontana a A. hubrichtii

Amsonie rozhodně stojí za vyzkoušení.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

18. 4. 2024

Dubnové sečení, výsev a dosetí trávníku

Během dubna je již nutné první sečení, sekejte hodně nízko, podpoříte tím odnožování trav. Můžete začít i s přihnojováním, ale – na jaře mají traviny obrovskou růstovou sílu, ke které jim pomáhají uložené zásobní látky. Přirozené živiny vystačí zhruba do června.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x