Máme rádi trvalky: Přečkají zimu, hlásí jaro, kvetou

13. 10. 2022

Trvalkami se kocháme od jara do podzimu, některými i poté. Na zahradě máme rádi trvalky tím víc, čím lépe jim to spolu sluší. Jak je vybírat?

Kritérií pro výběr trvalek do zahrady si můžeme zvolit víc. Nabízí se vybírat druhy a odrůdy podle ročního období a také podle vzrůstu tak, aby každá květina vynikla.

Společenství trvalek v zahradě

Trvalkový záhon plný barev

Od jara do podzimu

Jako poslové jara nás trvalky vyženou na zahradu. Umí to jarní cibuloviny: sněženky (Galanthus), talovíny (Eranthis), krokusy (Crocus), tulipány (Tulipa). Téměř pod sněhem kvetou čemeřice – (Helleborus), plicníky (Pulmonaria), prvosenky (Primula).

Potom s postupem vrcholícího jara nakvétají koniklece (Pulsatilla), kamzičníky (Doronicum).

Léto velebí dlužichy (Heuchera), ostrožky (Delphinium), v letním parnu rozkvétají třapatky (Rudbeckia), třapatkovky (Echinacea), denivky (Hemerocallis) a nepostradatelné bohyšky, funkie (Hosta).

Podzim přivítají a zahradu do zářivých i chladivých tónů proměňují astry – hvězdnice (Aster), a chryzantémy (Chrysanthemum), ocúny (Colchicum), které jakoby nahé vykoukly před sychravými dny a slunily se v posledních paprscích babího léta. Naposledy nás pozvou k procházce po zahradě, zaletí k nim poslední motýli a včely a pod pestrobarevnými listnáči nám oznámí, že je čas odpočinout si a že zima je za brankou.

Vybíráme trvalky barevné, do stínu, do sucha…

Mezi trvalkami není snad jediné barvy, kterou by neměl malíř ve své paletě. Od bílé, přes tóny žluté, oranžové, růžové, červené, modré, fialové… Právě tyto barvy a tvary květů z nich dělají drahokamy. Objeví se, okouzlí, nadchnou a zase odkvetou, zmizí a my musíme rok čekat, než znovu vykvetou.

Pletí trvalek a odstraňování odkvetlých stvolů či suchých listů není až tak únavné, jak se tvrdívá. Mnohé mají svůj půvab s odkvetlými stonky či nasazenými semeníky. Také kosatce (Iris), třapatky (Rudbeckia), rozchodníky (Hylotelephium, Sedum) aj.

Trvalky nám poslouží i jako krásné olemování záhonů, cest, posezení. Mnohé zabrání šíření plevelů, vytvoří příjemná zákoutí a mnohé se dají použít i tam, kde nás keře a stromy zklamou. Do úplného stínu, nebo do extrémního sucha či s minimem země, na kameni nebo v květináči.

Máme rádi trvalky a dobré místo pro ně

Kakost (Geranium macrorrhizum)

Ať už jsou to do stínu vhodné kapradiny, bohyšky, konvalinky, kopytníky, nebo rostliny druhého extrému, které si hoví v kameni a v suchu – rozchodníky, netřesky (Sempervivum) aj.

Stínomilné určitě použijeme jako podrost a doplnění keřů i pod stromy.

Také kvůli rozmanitému vzrůstu máme rádi trvalky

Druhy, kultivary a velikost trvalek nám nabízí tak pestré možnosti, že je někdy velmi těžké si vybrat, které druhy si pořídit, aby splnily všechna naše očekávání. Pomoci v tom může třídění podle vzrůstu:

Do 10 cm: rozchodníky (Sedum), kostřavy (Carex), kotuly (Cotula), úrazník (Sagina), mateřídouška (Thymus).

Do 20 cm: některé druhy rodů: kakost (Geranium), bohyška (Hosta), škornice (Epimedium), rožec (Cerastium), aj. Používáme je ve větších i menších skupinách a jako výborné půdopokryvné rostliny.

Tráva Hakonechloa a listy hosty, japonské javory

Tráva Hakonechloa a listy hosty krásně doplňují japonské javory

Pro středně vzrůstné trvalky, které se hodí před vyšší keře a stromy i jako hmota pro zaplnění prostoru, většinou počítáme s výškou od 30 cm do 1 m. Některé druhy rodu hvězdnice, astry (Aster), denivky (Hemerocalis), lilie (Lilium), kosatec (Iris) aj.

Vybrat lze i trvalky dorůstající několika metrů, většinou kolem 1 až 2 m. Například některé druhy rodů sadec (Empatorium), ostrožka (Delphinium), slunečnice (Helianthus), popelivka (Ligularia) a mnoho druhů okrasných trav, nejvíce ozdobnice (Miscanthus).

Žádná zahrada se bez těchto klenotů neobejde. Jejich tvary, habitus, květy, plody a hlavně barva a tvary květů nebo listů oživí, zjemní a zkrášlí každý prostor a překvapí přírodní rozmanitostí.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

10. 9. 2024

Truhlíkové rostliny a pokojové květiny chráníme před chladem

Ve druhé polovině září jsou v našich podmínkách již běžné noční mrazíky. Pamatujeme proto na všechny choulostivé rostliny a umístíme je do bezpečnějších míst. Na noc je přeneseme domů, nebo aspoň chráníme rohožemi, fólií nebo netkanou textilií.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x