Jak pěstovat trvalky a jak jinak založit trvalý květinový porost

28. 7. 2020

Vytrvalé rostliny, trvalky neboli pereny. To je zahradnické označení rozsáhlé skupiny rostlin, které žijí několik sezon, během své existence několikrát kvetou a vytvářejí semena.

Mezi trvalkami jsou rostliny relativně krátkověké, třeba pouhých několik let kvetoucí vlčí bob, ale také například pivoňky, které překvapí krásnými plnými květy třeba i v zahradě opuštěné před desítkami let.

Míru dlouhověkosti peren ovlivňuje jak samotné genetické předurčení rostliny, tak podmínky, ve kterých ji pěstujeme. Významně lišit se může nejen mezi druhy, ale také v rámci jednotlivých kultivarů. Tomu je pak třeba trvalkovou výsadbu přizpůsobit.

 

Mezi krátkověké trvalky, které vydrží na záhonu zhruba tři až pět let a pak nenápadně z vegetace vymizí, patří kokardy (Gaillardia aristata), kohoutek (Lychnis chalcedonica), dlužichy (Heuchera) nebo třeba kopretina řimbaba (Tanacetum coccineum).

Pokud upřednostníte dlouhověké rostliny, které kvetou na stejném stanovišti i desítky roků, pořiďte si kromě zmíněných pivoněk (Paeonia) například bohyšky (Hosta), juky (Yucca) nebo denivky (Hemerocallis).

Pereny tvoří členitou skupinu rostlin pocházejících z nejrůznějších prostředí: od suchých stepí po vlhká, stinná stanoviště.

Často se mezi trvalky zařazují také cibuloviny a rostliny hlíznaté, trávy, kapradiny a rostliny vodní a bahenní.

Řadit do skupin je můžeme také podle vzhledu či výšky na nízké, střední a vyšší, nebo na trvalky ozdobné listem nebo květem.

Na rozdíl od letniček, které ve většině případů kvetou po dobu několika měsíců, doba květu trvalek nepřesáhne obvykle čtyři týdny, je tedy dobré obě skupiny rostlin pro prodloužení doby kvetení různě kombinovat.

 

Pokud trvalky rostou na místě, které jim vyhovuje, péče o ně je snadná: Spočívá v občasném zmlazení či přihnojení kompostem.

Výhodou peren je fakt, že se jednotlivé rostliny v průběhu času zapojí do souvislého porostu a nepustí mezi sebe nežádoucí plevel. Pokud tedy navíc zvolíte rostliny, které se nemusejí často přesazovat, získáte záhon ideální pro zahradu, kterou nemáte příliš času pravidelně udržovat.

Jak trvalky pěstovat?

Vzhledem k obrovské různorodosti trvalek nelze předložit univerzální návod na pěstování. Obecné principy však existují:

  • Trvalky vydrží na stejném záhoně nejméně několik let, je tedy dobré půdu před jejich výsadbou pečlivě zpracovat a hlavně odplevelit a následně do ní zapravit kompost.
  • Pokud vyberete druhy, které jsou blízké podmínkám na zahradě, bude starost o trvalky minimální.
  • Ve většině případu je vhodné sázet na podzim druhy kvetoucí na jaře, zatímco výsadba druhů kvetoucích v létě a na podzim by měla probíhat na jaře.
  • Po výsadbě je vhodné trvalkový záhon zamulčovat.
  • Rostliny se sázejí do stejné hloubky, v jaké rostly v nádobě, ve které jsme je zakoupili. U některých trvalek je třeba dát pozor, abychom je nezasadili příliš hluboko.
  • Oříškem může být určení správné vzdálenosti při výsadbě: Vzrostlé rostliny by měly tvořit celistvou vegetační plochu, ale zároveň by si neměly navzájem překážet a konkurovat. Vše tedy závisí na velikosti dospělých rostlin a na tom, jak rychle se dokážou rozrůstat.
  • Nejvyšší rostliny patří dozadu a výsadba před nimi by se měla postupně snižovat směrem k čelnímu okraji záhonu. Mohutné a výrazné pereny se často využívají také jako solitéry.
  • První rok či dva po výsadbě trvalky vyžadují více pozornosti a méně kvetou, nicméně dobře udržovaný záhon vydrží dělat radost bez přesazování několik let. Pro pěstitele začátečníka jsou tedy pereny jako stvořené.

Trvalý květinový porost tvoří i dvouletky a letničky

Některé rostliny působí v zahradě dojmem rostliny vytrvalých, třebaže ve skutečnosti pravými trvalkami nejsou. Nejčastěji jde o dvouletky, které se průběžné přesévají a vytvářejí trvalé porosty, ačkoliv jednotlivé rostliny nevydrží déle než zmíněné dva roky. Do této skupiny patří například divizny (Verbascum) nebo slézové růže (Alcea rosea).

Stačí je tedy jednou vysadit nebo vysít, a pokud je pěstujete v příhodných podmínkách, zajistíte si jejich přítomnost na záhoně hned během několika sezon.

Jiné rostliny mohou zase být letničkami, které se samovýsevem každý rok jako porost obnovují, například měsíček lékařský (Calendula oficinalis), černucha damašská (Nigella damascena) nebo laskavec ocasatý (Amaranthus caudatus).

Naopak některé ve své domovině vytrvalé rostliny, třeba oblíbené hledíky (Antirrhinum), se u nás pěstují jako letničky, protože naše vlhké a studené zimy nepřežijí.

 

Které trvalky se hodí pro začínající pěstitele?

Adam Baroš, odborník na okrasné zahradnictví doporučuje:

Na slunné stanoviště patří například denivka plavá (Hemerocallis fulva), třapatka zářivá (Rudbeckia fulgida), vrbina tečkovaná (Lysimachia punctata), pivoňka čínská (Paeonia lactiflora), orlíček obecný (Aquilegia vulgaris), krásnoočko přeslenité (Coreopsis verticillata), šanta (Nepeta faassenii, Nepeta racemosa) a mnohé další.

V polostínu se dobře uplatní kakost oddenkatý (Geranium macrorrhizum), udatna lesní (Aruncus vulgaris), srdcovka nádherná (Dicentra spectabilis), bergénie (Bergenia), škornice (Epimedium×rubrum) a další.“

Foto autorka

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 4. 2024

Jaro vytoužené, ale i obávané kvůli alergii na pyl

Zejména jarní období, na které se všichni tolik těšíme, může být pro alergiky obdobím opačně vnímaným. Senná rýma se vyskytuje u citlivých osob od předjaří do časného podzimu. Příčinou je pyl poletující v ovzduší  těchto dřevin (pravidelné pylové …

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x