Flamendři v zahradě: nocenka, fiala dvourohá, pupalka žlutá

19. 5. 2020

Různé květiny otevírají květy v odlišném čase. Zatímco mák nabízí hmyzu potravu časně zrána, pupalka zásobuje můry.

Pylem a nektarem se hmyz může živit celý den, rostlinám nechybí opylení, příroda to dobře zařídila. Také na zahradě se tato skutečnost dá využít.

Nocenka zahradní

Hledáme-li květinu, která by kvetla pod zataženou oblohou, za deštivého počasí nebo navečer, můžeme vysadit nocenky zahradní (Mirabilis jalapa). Patří mezi hlíznaté rostliny, které ukládáme stejně jako jiřinky. Mají hlízu s hnědočernou, černou pokožkou, obráží z vrcholu hlízy. Vysazují se tak, aby byla její hlava cca 3 cm pod zemí.

Nocenka (Mirabilis)

Hlízy trvalky nocenky po prvním mrazíku opatrně vyryjeme a uskladníme jako hlízy jiřin

Jarní i podzimní mrazíky nocenku ničí.

  • Pokud nebudeme chtít hlízy uskladňovat, musíme si sebrat semena na výsev. Velká, černá semena připomínají malé palcátky.
  • Nocenka se dá vysazovat po ledových mužích předpěstovaná v květináčcích i jako trhaná sadba z pařeniště.
  • Vysazujeme ji asi 30 cm od sebe, při této vzdálenosti vcelku dobře zaplní osazenou plochu.

V teplých oblastech, v atriu, kde moc nemrzne, se množí samovýsevem.

Nocenka kvete zářivě barevnými květy, jednobarevnými i pestrými, kvete vždy větší množství květů.

Nocenka bývala léčivou rostlinou. Používala se ve veterinární praxi, jako razantní laxativum neboli projímadlo. Podle literatury způsobovala nezadržitelné vyměšování (prostě průjmy).

Fiala dvourohá

Patří mezi méně časté letničky. Může se použít tam, kde by mohla růst volně, snadno v záhoně zplaní. Má poměrně nenápadné růžovo- nebo fialovo-bílé květy. Voní a láká hmyz. Začíná vonět navečer, voní v noci. S raním oteplováním se její vůně vytrácí.

Fiala dvourohá (Matthiola bicornis nebo M. longipetala ssp. bicornis) je hezká na lemech záhonů.

Lze ji předpěstovat během dubna v pařeništi, lepší je však přímý výsev na stanoviště. Sejeme řídce, vždy 2-3 semena cca 5 cm od sebe.

Po vzejití probereme vzešlé rostlinky, ty, které vytrhneme, můžeme použít na dosadbu. Tyto fialy vytvoří dosti hustý lem se šedým listem, ozdobený drobnými kvítky. U této fialy platí, že kompaktně a solidně kvetoucí najdeme rostliny, které jsme vyseli spíše na hladovém a sušším stanovišti, než na živné, vlhké půdě.

 

Pupalka žlutá

Opravdovým flamendrem je pupalka žlutá (Oenothera missouriensis). Je to plazivá trvalka, rozkvétající koncem jara. Vytváří na odnožích velké množství květů, které se otevírají až navečer, nebo za zamračených, deštivých dnů.

Roste dobře v běžných půdách na slunných i polostinných stanovištích, dík dlouhým kořenům si dokáže najít vodu i hodně hluboko. Na příznivých stanovištích může vytvářet větší, bohatě kvetoucí polštáře. Dobře se množí z výsevů, semena jsou běžně k dostání.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 4. 2024

Jaro vytoužené, ale i obávané kvůli alergii na pyl

Zejména jarní období, na které se všichni tolik těšíme, může být pro alergiky obdobím opačně vnímaným. Senná rýma se vyskytuje u citlivých osob od předjaří do časného podzimu. Příčinou je pyl poletující v ovzduší  těchto dřevin (pravidelné pylové …

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x