Gaury snášejí sucho; vlhká půda sníží jejich zimovzdornost
9. 9. 2021Rod Gaura se někdy česky označuje jako svíčkovec, nicméně osobně se přikláním k používání botanického jména gaura, které dobře zní také v češtině.
Různé květiny otevírají květy v odlišném čase. Zatímco mák nabízí hmyzu potravu časně zrána, pupalka zásobuje můry.
Pylem a nektarem se hmyz může živit celý den, rostlinám nechybí opylení, příroda to dobře zařídila. Také na zahradě se tato skutečnost dá využít.
Hledáme-li květinu, která by kvetla pod zataženou oblohou, za deštivého počasí nebo navečer, můžeme vysadit nocenky zahradní (Mirabilis jalapa). Patří mezi hlíznaté rostliny, které ukládáme stejně jako jiřinky. Mají hlízu s hnědočernou, černou pokožkou, obráží z vrcholu hlízy. Vysazují se tak, aby byla její hlava cca 3 cm pod zemí.
Jarní i podzimní mrazíky nocenku ničí.
V teplých oblastech, v atriu, kde moc nemrzne, se množí samovýsevem.
Nocenka kvete zářivě barevnými květy, jednobarevnými i pestrými, kvete vždy větší množství květů.
Nocenka bývala léčivou rostlinou. Používala se ve veterinární praxi, jako razantní laxativum neboli projímadlo. Podle literatury způsobovala nezadržitelné vyměšování (prostě průjmy).
Patří mezi méně časté letničky. Může se použít tam, kde by mohla růst volně, snadno v záhoně zplaní. Má poměrně nenápadné růžovo- nebo fialovo-bílé květy. Voní a láká hmyz. Začíná vonět navečer, voní v noci. S raním oteplováním se její vůně vytrácí.
Fiala dvourohá (Matthiola bicornis nebo M. longipetala ssp. bicornis) je hezká na lemech záhonů.
Lze ji předpěstovat během dubna v pařeništi, lepší je však přímý výsev na stanoviště. Sejeme řídce, vždy 2-3 semena cca 5 cm od sebe.
Po vzejití probereme vzešlé rostlinky, ty, které vytrhneme, můžeme použít na dosadbu. Tyto fialy vytvoří dosti hustý lem se šedým listem, ozdobený drobnými kvítky. U této fialy platí, že kompaktně a solidně kvetoucí najdeme rostliny, které jsme vyseli spíše na hladovém a sušším stanovišti, než na živné, vlhké půdě.
Opravdovým flamendrem je pupalka žlutá (Oenothera missouriensis). Je to plazivá trvalka, rozkvétající koncem jara. Vytváří na odnožích velké množství květů, které se otevírají až navečer, nebo za zamračených, deštivých dnů.
Roste dobře v běžných půdách na slunných i polostinných stanovištích, dík dlouhým kořenům si dokáže najít vodu i hodně hluboko. Na příznivých stanovištích může vytvářet větší, bohatě kvetoucí polštáře. Dobře se množí z výsevů, semena jsou běžně k dostání.
Foto autor
Ovocné stromy můžeme začít prořezávat již v prvním měsíci roku. Podmínkou je však teplota nad bodem mrazu, které trvá aspoň několik dní po sobě. Průklest v tomto období děláme u jabloní a hrušní, u rybízu a angreštu.