
Očkování růže na spící očko vyžaduje rychlý postup
9. 7. 2020Očkování růží je poměrně snadné, mnoho zahrádkářů jej považuje za jednu z nejzajímavějších činností. Důležité je, aby podnož byla dobře zakořeněná.
Odkvetlé květy čajové růže odstraňujeme zpravidla se stonkem k prvnímu plně vyvinutému pětičetnému listu. U mnohokvětých odstřihneme celé květenství.
Odkvetlou růži s výhonem odstraňujeme pouze k vrcholovému listu obvyklého tvaru, protože hlubším řezem bychom keř oslabili o životně důležité listy, které produkují asimiláty. Zbrzdili bychom vykvétání.
Dbáme také o to, aby mezi růžemi nezůstávaly odstřižené zbytky květů ani žádný odpad po řezu. Obojí se snadno stane živnou půdou pro šedou hnilobu.
V červenci ještě můžeme naposledy přihnojit všechny růže, aby výhony do podzimu dobře vyzrály. Nepoužíváme však dusíkatá hnojiva, nýbrž plná s vysokým obsahem draslíku.
Za vlhkého počasí trpí růže černou skvrnitostí listů, za sucha padlím na poupatech, mladých letorostech a listech.
Většinou se černá skvrnitost objevuje začátkem června při prvním kvetení. Na konci léta nese většina zahradních růží příznaky choroby: hnědé až fialově černé skvrny na listech. Bývají žlutě orámované, někdy mají paprsčitý tvar a zvětšují se.
Houbová choroba růže nezahubí, ale oslabí jejich kondici. Málo kvetou, květy bývají poškozené. Rostliny hůře přezimují.
Náhle vadnoucí a napadené výhonky růží odřezáváme a nejlépe spalujeme.
Larvy (housenice) pilatěnky dřeňové a pilatky prýtové vyžírají dřeň mladých výhonků. Pilatěnka drobná klade svá vajíčka na mladé výhonky růží, které se pak ohýbají.
S osázením nádob a truhlíků nemusíme čekat až po ledových mužích – od března je mnoho květin k tomuto účelu vhodných. Patří sem především macešky, sedmikrásky a chejr vonný (Cheiranthus), použít můžeme trvalky – prvosenky, z cibulovin narcisy a další.