„Máš oči jako pupkovec,“ špitl věcně. Věděla, že je botanik

2. 5. 2020

Ale stejně znejistěla, jak to myslí. Až fotka blankytně modrého kvítí na displeji mobilu ji přesvědčila, že to opravdu měl být májový kompliment.

Kdyby botanika napadlo lichotit slečně tvrzením, že je hajničkou s blankytně modrým květem, asi by jadérko metafory bylo ještě skrytější.

Faktem zůstává, že pupkovec (Omphalodes cappadocica) je trvalka, které se pěstuje téměř výhradně ve formě s blankytně modrými květy. Je to taková podivná pomněnka: Květy jsou výrazně podobné, ale listy jsou naprosto odlišné. Z pohledu botanika patří pupkovec k brutnákovitým. Ještěže slečna nepátrala po čeledi.

Pupkovec

Pupkovec (Omphalodes cappadocica); foto Shutterstock

Pupkovec má listy větší, eliptické nebo kopinaté; ve srovnání s nimi vypadají kvítky malé. Pěstuje se jako hajnička na polostinných místech s vlhčí humózní půdou nebo poblíž jezírek a potůčků.

Kdo si chce pupkovec namnožit, na podzim dělí trsy.

Z vysazených trsů se postupně rozrůstá a na vhodných stanovištích se z něj stává půdopokryvná rostlina. Zpravidla kvete dřív než pomněnka.

Pomněnka

Pomněnka vysokohorská (Myosotis alpestris); foto Shutterstock

Spolehlivé pomněnky

K přirovnání modré barvy očí se asi nejspolehlivěji hodí květy pomněnek.

Pomněnky jsou obyčejně ozimé rostliny, nebo tzv. dvouletky. Z výsevu naroste do podzimu přízemní rostlina, která na jaře – obyčejně v květnu – rozkvétá.

Pomněnky jsou i vítanou hrnkovou květinou, dají se přirychlit, vysazovat do truhlíků za okno s dalšími dvouletými jarními květinami, s maceškami, sedmikráskami…

Bíle kvetoucí pomněnka

Pomněnka (Myosotis) v bílé barvě, foto I. Dvořák

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

18. 4. 2024

Dubnové sečení, výsev a dosetí trávníku

Během dubna je již nutné první sečení, sekejte hodně nízko, podpoříte tím odnožování trav. Můžete začít i s přihnojováním, ale – na jaře mají traviny obrovskou růstovou sílu, ke které jim pomáhají uložené zásobní látky. Přirozené živiny vystačí zhruba do června.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x