Tipy pro výraznou podzimní krásu zahrady: okrasné jabloně, keře

25. 10. 2022

Jak vybrat rostliny pro budovanou zahradu tak, aby v závěru vegetační sezony nabídla veškerou svou podzimní krásu? Nabízíme několik nápadů.

Představme si například obvyklou zahradu s terasou u domu, s navazujícím pobytovým trávníkem, který do oblouku zarámují okrasné výsadby. Je tu i zeleninová zahrádka ve vyvýšených záhonech, kompost a keře s drobným ovocem.

Zahrada pro podzimní krásu

Aby se podzim v zahradě stal zážitkem

Jabloně pro jarní i podzimní krásu

Základem kompozice, kterou podzim v zahradě zviditelní, mohou být kultivary okrasných jabloní. Rozmístíme je po trávníku i do okrasných zákoutí. Vybírat budeme z těch, jejichž růst působí přirozeně.

Jabloně můžeme vybírat pro jejich podzimní krásu

Jabloně lze vybrat po jejich podzimní krásu

Některé kultivary okrasných jabloní jsou dekorativní téměř celý rok, navíc procházejí během roku mnoha proměnami. Na jaře ozdobí stromy květy, v zahradě využijeme kultivary s  bílými, růžovobílými (například Malus floribunda) i sytě růžovými květy (Malus Mokum).

Jarní květy okrasné jabloně

Jarní krása jabloně

Převažovat mohou kultivary jabloní se zeleným listem, ale stojí za to, abychom je doplnili například trojicí stromů s červeným nádechem. Jablůňky začnou po odkvětu tvořit malá jablíčka.

Krása plodů se zvlášť uplatní ke konci sezony po opadu listů, některé stromy udrží plody dlouho do zimy (například kultivar Red Sentinel). Jablíčka některých okrasných jabloní můžeme ze zvědavosti ochutnat, jinými vezmou zavděk ptáci, kteří budou mít důvod naši zahradu navštěvovat.

Drobná jablíčka pro podzimní krásu zahrady

Okrasná jabloň na podzim

Keře pro odlišnost zahradních zákoutí

Keře využijeme nejen pro odclonění od sousedství, ale i jako okrasné prvky. Keřové skupiny zajistí různost jednotlivých zákoutí. V zahradě budou keře, jejichž listy se s podzimem krásně vybarví, ale i několik keřů, které jsou svým listem výrazné celou sezónu.

Stálezelená kalina pražská, s tmavším a lesklým listem ozdobí jiné místo než skupina neučesaně působících, růžově kvetoucích tamaryšků. Červenolistá ruj vlasatá dodá zahradě nejen purpurový list, ale i chomáče, které se na ní objeví v době květu.

Při výběru keřů nezapomeneme ani na krásu jejich plodů. Růži sivou s malým růžovým květem, šedavým listem a krásnými šípky doplní žlutě kvetoucí červenolistý dřišťál, jehož plody často zdobí keř až do začátku zimy.

Červenolistý dřišťál kvete žlutě

Dřišťál zdobí zahradu také v zimě

Trávy, cibuloviny a trvalky pro podzimní krásu

Výrazným a proměnlivým prvkem zahrady budou velké plochy okrasných trav (například ozdobnice, dochan, proso), které budou rámovat pobytový trávník. Na jaře mezi rašícími trávami vykvetou jarní cibuloviny. Mezi svěže zelenými listy trav pak budou nakvétat větší skupiny trvalek (například boubelka, janeba, astra). Trávy budou nejvyšší v době květu, s blížícím se podzimem se začnou vybarvovat do teplých okrových odstínů.

Podzim s trávami a trvalkami

Podzimní obraz

Pozdní podzim se stane vrcholem sezony

Opadají listy jabloní a vynikne krása jejich barevných plodů. Světlá stébla trav a tmavá suchá květenství trvalek ozdobí zahradu. Mimořádný pohled se naskytne i v zimě, když trávy obalí námraza nebo je pocukruje sněhový poprašek. Trávy, jejichž trsy se rozvalují, svážeme koncem sezony do dekorativních snopů. Suché trsy odstraňujeme až příští rok zjara.

Trávy pro krásu podzimu i zimy

Trávy při svém představení…

Nebojte se vystoupit z řady a vydejte se směrem, který je vašemu srdci blízký. Neváhejte změnit to, co se vám nepovedlo. Změna bývá známkou, že se náš zahradnický vkus vyvíjí.

Foto a kresby autoři

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

1. 3. 2024

Když trvalkám stačí sestřih v předjaří a občasné pletí

Trvalkové výsadby s tzv. vyšším stupněm autoregulace mají podmínky pro to, abychom se o ně starali mnohem méně než o další trvalkové či letničkové záhony. Průběžná údržba záhonů však zůstává klíčová.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x