Které jarní květy dřevin a květin voní v dubnu

12. 4. 2021

Za tepla a bezvětří cítíme vytouženou směs jarních vůní – země, pryskyřice, lesa, dřeva a především květů dřevin a květin.

Všudypřítomná svěží zeleň rozvíjejících se listů dřevin a bylin se barví rozkvétajícími květy a po každém dešti je stále lépe uklizeno a čisto, jako by ani nikdy žádná šedá zima nebyla. Ráno nás probouzí veselý ptačí cvrkot a den se prodlužuje.

Sortiment kvetoucích dřevin se rychle rozšiřuje: Přibývá okrasných dřevin, nízkých trvalek a zejména skalniček, začínají kvést dvouletky – macešky (Viola), sedmikrásky (Bellis) a chejr vonný (Cheiranthus cheiri).

Z dřevin jsou v tomto období nejvýznamnějšími: zlatice (Forsythia), jejímž rozkvětem začíná fenologické jaro, dále kdoulovec (Chaenomeles), meruzalka krvavá (Ribes sanguineum), šácholan Soulangeův (Magnolia soulangiana), zákula (Kerria japonica), třešeň pilovitá – sakura (Prunus serrulata), rozkvétají první rané pěnišníky (Rhododendron x praecox) a další.

Koniklec velkokvětý

Nakvétající koniklec velkokvětý; foto Petr Hanzelka

Z trvalek je typickou ozdobou jarní skalky koniklec (Pulsatilla), iberky (Iberis saxatillis a sempervirens), v záhonech rozkvétá vděčný stále zelený badan (Bergenie), tařice (Aurinia saxatilis), tařinka (Alyssum), pupkovec (Omphalodes), kamzičník (Doronicum) atd.

Z cibulovin je největší zastoupení narcisů, tulipány kvetou v druzích od botanických (Tulipa tarda, T. biflora, T. praestans, T. uruminensis, T. turkestanica) až po velkokvěté a prošlechtěné (Tulipa kaufmanniana, T. fosteriana, T. gregii, T. eichleri). Kvetou hyacinty a řebčíky královské (Fritillaria imperialis).

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 4. 2024

Zelenina, bylinky a koření v dubnových výsevech a výsadbách

Do volné půdy vyséváme kořenovou, listovou i košťálovou zeleninu, kterou jsme ven v této sezoně zatím neseli. Vedle toho opakovaně vyséváme zahradní řeřichu, špenát, ředkvičky, saláty a další.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x