S řezem růží začínáme v období, kdy květiny raší
24. 3. 2020Řezem ovlivníme velikost růžových květů: Při hlubším řezu naroste sice méně výhonů, ale budou silnější a květy větší.
Za tepla a bezvětří cítíme vytouženou směs jarních vůní – země, pryskyřice, lesa, dřeva a především květů dřevin a květin.
Všudypřítomná svěží zeleň rozvíjejících se listů dřevin a bylin se barví rozkvétajícími květy a po každém dešti je stále lépe uklizeno a čisto, jako by ani nikdy žádná šedá zima nebyla. Ráno nás probouzí veselý ptačí cvrkot a den se prodlužuje.
Sortiment kvetoucích dřevin se rychle rozšiřuje: Přibývá okrasných dřevin, nízkých trvalek a zejména skalniček, začínají kvést dvouletky – macešky (Viola), sedmikrásky (Bellis) a chejr vonný (Cheiranthus cheiri).
Z dřevin jsou v tomto období nejvýznamnějšími: zlatice (Forsythia), jejímž rozkvětem začíná fenologické jaro, dále kdoulovec (Chaenomeles), meruzalka krvavá (Ribes sanguineum), šácholan Soulangeův (Magnolia soulangiana), zákula (Kerria japonica), třešeň pilovitá – sakura (Prunus serrulata), rozkvétají první rané pěnišníky (Rhododendron x praecox) a další.
Z trvalek je typickou ozdobou jarní skalky koniklec (Pulsatilla), iberky (Iberis saxatillis a sempervirens), v záhonech rozkvétá vděčný stále zelený badan (Bergenie), tařice (Aurinia saxatilis), tařinka (Alyssum), pupkovec (Omphalodes), kamzičník (Doronicum) atd.
Z cibulovin je největší zastoupení narcisů, tulipány kvetou v druzích od botanických (Tulipa tarda, T. biflora, T. praestans, T. uruminensis, T. turkestanica) až po velkokvěté a prošlechtěné (Tulipa kaufmanniana, T. fosteriana, T. gregii, T. eichleri). Kvetou hyacinty a řebčíky královské (Fritillaria imperialis).
Rostlinu chráníme před mrazy dobrým kompostem, vyšší vrstvou listí, chvojím nebo prodyšnou netkanou textilií. Keř na podzim neořezáváme, protože tak zůstane odolnější vůči mrazu.